Tento kvietok je zlatom z nebies, hovorila moja babička: Lieči zrak, kĺby aj žalúdok, rastie v každom záhone!

1426

Aksamietnice prezývané smraďošky alebo afrikány sú obľúbené a veľmi nenáročné rastlinky, ktoré sa oplatí mať na záhone. Sú totižto veľmi užitočné nielen pre vaše záhony, ale aj pre vás. Užitočné informácie sme našli na stránke takprosto.

Foto: pixabay

Tieto obľúbené letničky majú úžasnú schopnosť chrániť vaše záhony pred škodcami (odplašia vošky, háďatká, molice), no málokto vie, že sú ohromne prospešné aj pre naše zdravie. Mňa o ich zázračnej moci učila už babička. Napríklad obyčajný čaj z tejto kvetinky bol na stole vždy, keď nás na prázdninách u starkej bolelo bruško. Na zažívanie je totižto neprekonateľný, ešte užitočnejšie, ako zaliať ju vriacou vodou je však zmiešať ju s obyčajným olejom.

Len natrhať a zaliať olejom – na kĺby je to úžasná vec

Foto: pixabay

Tento účinok „smraďošky“, ako túto rastlinku nazývam, ocenia hlavne tí, ktorí trpia reumou, alebo ich bolia kĺby a kosti (po 60-tke teda asi každý). Stačí, ak si natrháte tieto rozkvitnuté oranžové hlavičky kvetov a zalejete ich obyčajným kuchynským olejom. Ja dodržiavam pomer 1 diel kvetov a 3 diely oleja. Takto necháme lúhovať 3 týždne. Olej používame na potieranie a masáž boľavých kĺbov, kostí a svalov. Aj chcete ešte rýchlejšiu úľavu od bolesti pridajte si odvar z kvetov aj do kúpeľa. Natrhajte si kvietky večer a nechajte cez noc namočené vo vode. Na druhý deň dajte na plameň, priveďte do varu a nalejte do kúpeľa (môžete scediť, alebo pridať aj s kvietkami).

Poznali ju už naši predkovia

V ľudovom liečiteľstve, vodná tinktúra z kvetov aksamietnice, sa už dlhú dobu používa ako diuretikum, zvyšuje potenie a zbavuje sa červov. Čaj z aksamietnice je vhodný na liečbu hnačky a žalúdočných kŕčov.

Mexickí Indiáni používali tinktúry na zlepšenie laktácie u dojčiacich matiek a zmiernenie reumatických bolestí. V Indii sa šťavou z čerstvo vylisovaných listov rastliny ošetrovali ekzémy.

Moderná veda potvrdzuje liečivé vlastnosti aksamietnice. Zistilo sa, že pomáha pri ozdravovaní pečene a obličiek a v prípade zápalových procesov zmierňuje bolesť. Extrakt z aksamietnice zlepšuje metabolizmus a posilňuje imunitný systém.

Bylinný čaj na zlepšenie zraku

Na 0,5 litrovú čajovú kanvicu vezmite 1 čajovú lyžičku zeleného čaju, 2 kvety aksamietnice, 3 kvety nechtíka lekárskeho, 2 listy žihľavy, 1 list mladej slnečnice hľuznatej (topinambur) a 2 vetvičky mäty.

Čajník naplňte vriacou vodou a prikryte uterákom na dobu 30 minút. Čaj môžete piť počas dňa, zrieďte si ho vodou v šálke. Zvyškami si môžete ráno poumývať oči.

Kvety aksamietnice posilňujú dobré videnie, pretože obsahujú karotenoid luteín, na ktorom závisí kvalita a jasnosť videnia. Ak chcete obnoviť zrakovú ostrosť, bylinkári tiež odporúčajú konzumovať 3 čerstvé kvety denne po dobu 1 mesiaca. Pre deti je dávka znížená na 1 kvet.

Pri nádche a nachladení

Inhalácia vám pomôže uľahčiť dýchanie. Vložte do čajníka 5 púčikov aksamietnice a zalejete ich vriacou vodou. Čajník zabaľte do uteráka a nechajte postáť 5 minút. Inhalujte vzduch z hrdla čajníka ústami a vydychujte nosom. Keď už začne cez nos voľne dýchať, vdychujte nosom a vydýchnite ústami.

Vyženie z domu choroby aj muchy

Foto: pixabay

Babička vždy hovorila, že tento kvietok vyženie z izby choroby aj nevítaných obyvateľov. A nebola vôbec ďaleko od pravdy. Aksamietnice sú skutočne v interiéri veľmi užitočné, majú antibakteriálne a protivírové vlastnosti. Z izby vám ich vôňa spoľahlivo vyženie aj muchy. Ak sa chcete zbaviť vší použite olej z aksamietnice, ktorý votriete do vlasov a necháte 20 minút pôsobiť. Následne vlasy prepláchnite odvarom z kvetov. Táto metóda sa veľkému úspechu tešila aj v minulosti!

Oceníte ich aj v kuchyni!

Aksamietnice sú jedlé kvety a svojou nasládlou chuťou pripomínajú aníz. Ak ich pár pridáte do šalátu či do omáčky, vykúzlite jedinečnú orientálnu chuť. V prímorských krajinách sa používajú aj do polievok a ovocných šalátov.

Foto: takprosto
Foto: takprosto
Témy:


Pridajte svoj komentár