Na špinavé gombíky toto funguje ako kúzlo: Teraz vyzerajú, akoby sa nikdy nepoužívali, funguje to aj na mriežky a horáky!

Na čistenie sporáka nič lepšie nepoznám.

Pri čistení domácnosti je jedným z najháklivejších miest kuchyňa. Napríklad, vyčistiť obyčajný sporák predstavuje nám niekedy dokáže zhltnúť celé hodiny času. Gombíky a ťažko dostupné miesta si vyžadujú špeciálnu starostlivosť a rozhodne aj pevné nervy. Aby ste si prácu uľahčili, prinášam vám perfektný tip, ako vyčistiť ťažko dostupné miesta bez námahy a celého arzenálu čistiacich prostriedkov. Mne to pomohlo vyčistiť starý sporák!

Najjednoduchší spôsob, ako vyčistiť ťažko dostupné miesta na sporáku!

Potrebujete:

Vatové tyčinky

Amoniak (čpavkovú vodu) – dá sa jednoducho zakúpiť v drogérii

Vatové tyčinky

Starú zubnú kefku

Postup:

S amoniakom vždy pracujte v rukaviciach. Vatové tyčinky namočíme v amoniaku a jednoducho predchádzame po znečistených miestach tak, aby sa amoniak dostal na ich povrch. Potom vezmeme zubnú kefku a jednoducho vyčistíme. Sami sa môžete presvedčiť, ako jednoducho a rýchlo to pôjde. Nakoniec zotrieme navlhčenou handričkou a je to. Sporák bude ako nový!

Gombíky, ktoré sa dajú vybrať, namáčam do zmesi vody, saponátu a rozpustených tabliet do umývačky (dá sa použiť aj prášok na pranie). Nechám odmočiť a potom jednoducho vyčistím.

Funguje to aj na latinové horáky a mriežku!

Potrebujete len amoniak a igelitové vrecko. Vezmite si plastový uzatvárateľný sáčok a pridajte doň 5 lyžíc amoniaku. Potom do neho vložte mriežku či horák, uzavrite ho a nechajte pôsobiť 12 hodín. Nakoniec stačí jednoducho zotrieť handričkou a máte hotovo. Pri tejto práci ale použite rukavice.

Toto dá do gruntu aj ten najšpinavší sporák – rada od Lindy

„Ak niečo nenávidím, tak drhnutie vecí, ktoré som nikdy nepoužívala a predsa som ich našla v žalostnom stave“, hovorí Linda, ktorá si spolu s manželom Davidom kúpila malú chatu pri lese a chceli si užiť leto v príjemnom tichom prostredí. Keď však vstúpili dnu, prvé, čo Linde udrelo do očí bol sporák, neuveriteľne špinavý a celý pokrytý čiernymi pripálenými zvyškami. Linda si povedala, že náladu si pokaziť nenechá a hoci sa jej chcelo najskôr pustiť do plaču a nie do upratovania, nakoniec si vyhrnula rukávy a rozhodla sa, že svoj postupu zdokumentuje krok za krokom aj pre nás ostatných. Použila len prostriedky, ktoré ostali na chate po predošlých majiteľoch. Keď uvidíte ten výsledok, nebudete veriť, že predtým vyzeral sporák takto!

zdroj: sossolteiros

Čo použila:

1 bal. prášku do pečiva

3 lyžice jablčného octu (môžete nahradiť alkoholom)

2 lyžice čistiaceho prášku

Saponát

¼ šálky univerzálneho čistiaceho prostriedku (na značke nezáleží)

Postup:

Do hrnca nalejem vodu (stačí aj 6 cm) a pridáme jablčný ocot. Do tohto roztoku dáme horáky, zapneme plameň a necháme 10 minút variť. Potom zložíme z plameňa a necháme vo vode, kým nevychladne, Následne si na jemnú drôtenku dáme trochu saponátu a jednoducho vyčistíme, špina ide krásne dole.

zdroj: sossolteiros

zdroj: sossolteiros

zdroj: sossolteiros

zdroj: sossolteiros

Tlačidlá na sporáku jednoducho vytiahneme. Do misky napustíme teplú vodu, dáme 2 lyžice prášku, ¼ šálky univerzálneho čistiaceho prostriedku a 2 lyžice saponátu. Namočíme a necháme máčať len 5 minút. Potom jednoducho vyčistíme hubkou.

zdroj: sossolteiros

zdroj: sossolteiros

zdroj: sossolteiros

zdroj: sossolteiros

Náš tip: Ak potrebujete tiež vyčistiť aj mriežky na horákoch, jednoducho ich vložte do kúpeľa s octom a vodou (pomer 1:1).

Dvierka na rúre

zdroj: sossolteiros

Našťastie, vnútro rúry bolo pomerne čisté a stačilo ho len vyčistiť saponátom a hubkou, to sa však nedá povedať o dvierkach, vyzerali hrozne.

Vonkajšie sklo jednoducho odmontujte a vložte do umývadla s teplou vodou a saponátom. Nechajte odmočiť, kým umyjete vnútorné sklo a dvierka. Stačí ich najskôr prejsť hubkou so saponátom, nechať chvíľu pôsobiť a potom zotrieť dočista.

zdroj: sossolteiros

zdroj: sossolteiros

zdroj: sossolteiros

zdroj: sossolteiros

Sklo necháme odmočiť a keď ide špina dobre dole, jednoducho umyjeme hubkou, alebo jemnou drátenkou, ak je situácia horšia. Potom sklo usušíme papierovým servítkom a namontujeme späť.

zdroj: sossolteiros

zdroj: sossolteiros

Z prášku do pečiva a vody urobíme jemnú pastu, ktorou vyčistíme povrch sporáka okolo horáku. Postupujeme tak, že pastu nanesieme na povrch, necháme 10 minút pôsobiť a následne jednoducho vyčistíme hubkou so saponátom.

zdroj: sossolteiros

zdroj: sossolteiros

zdroj: sossolteiros

zdroj: sossolteiros

Ak potrebujete vyčistiť aj vnútro sporáka, najlepší tip ako na to, nájdete TU.

Dnes najobľúbenejšie