Stačí sa držať týchto 2 krokov a budete mať rajčín na rozdávanie: Jednoduchá rada, ktorá vám zabezpečí bohatú úrodu!

Najjednoduchší spôsob, ako zvýšiť úrodu rajčín.

Niekedy je naozaj dobrá rada nad zlato a pri pestovaní rajčín sa rozhodne oplatí urobiť tieto dva jednoduché kroky, ktoré vám zabezpečia bohatú úrodu.

1. Zásada – pre pevný koreňový systém

Pevný a čo možno najrozsiahlejší koreňový systém je schopný omnoho efektívnejšie využívať živiny z pôdy a premieňať ich na energiu pre rast, kvitnutie a neskôr aj plodenie. Dôležité je, aby v pôde bola sčasti aj stonka rastliny, pretože práve ona neskôr vyženie ďalšie  korenie a prispeje tak k rozsiahlemu koreňovému systému. Nemusíte kopať hlboké jamy, tento pestovateľ našiel omnoho šikovnejší spôsob, ako priesady zasadiť do pôdy. Rastlinu zasadíte bokom, to je celé!

Ako na to?

Priesady aj s črepníkmi uložíte na pôdu „na ležato“. Necháte tak 1 maximálne dva dni. Ako môžete vidieť, rastlina sa začne ťahať za svetlom a na jednom mieste sa začne výrazne ohýbať smerom nahor – to je hranica, po ktorú stonku vložíte do zeme. Rastlina vhodná na zasadenie bokom musí mať tento typický ohyb. Potom vyberiete z črepníka a odstránite stlačený a prebytočný substrát okolo koreňov. Jama nemusí byť hlboká, pretože je dostatočne široká aj pre stonku paradajky. Miesto zhybu bude pre vás signalizovať, pokiaľ má byť stonka v pôde. Paradajka tak bude mať omnoho rozsiahlejší a pevnejší koreňový systém, vďaka ktorému porastie ako z vody.

Rýchla verzia

Ak sa vám nechce čakať, paradajku môžete vložiť do pôdy aj hneď a to spôsobom, akým vidíte na obrázku – všetky podzemné časti sa premenia na silný koreňový systém.

Pri sadení sa do jamky odporúča dávať aj hrsť rozdrvených vaječných škrupiniek.

2. Zásada – zalamovanie

Ide o zalamovanie (zaštipovanie), čím zabezpečíte rastline dostatočný prísun živín. Zalamovanie rajčín je vcelku jednoduché. Stačí nájsť malý bočný výhonok, ktorý jednoducho odlomíme. Robíme tak však len u rajčín kolíkových a v žiadnom prípade nie u rajčín kríčkových! Ak by sme zalamovanie neuskutočnili včas, mohlo by sa nám stať, že by sa nám rajčina rozkonárila do nepravidelných tvarov. Takto rozkonárené rajčiny potom trpia chorobami, zvyšuje sa vlhkosť vo vnútri koruny, dochádza k nedokonalému presvetľovaniu rastlín a celkový výsledok bude mizerný. Úroda bude minimálna.

Zaštipovanie rajčín je veľmi užitočné, ba priam nevyhnutné, pretože rajčiny sú potom krajšie, no hlavne zdravšie. Nadpočetné výhonky priebežne zalamujte podľa potreby. Ak si netrúfate výhonok zalomiť, môžete ho pokojne odstrihnúť.

 

 

Picture of Miroslava

Miroslava

Redaktorka magazínu To je nápad!

Dnes najobľúbenejšie