Ako zistiť, kto je majiteľom pozemku?

Situácia, kedy sa potrebujete dopátrať k tomu, kto je majiteľom konkrétneho pozemku, sa v živote môže vyskytnúť viackrát. Býva to v prípade, keď máte záujem o kúpu daného pozemku, alebo na tom susednom potrebujete vykopať jamu, napríklad na vodovodné potrubie. Poradíme vám, ako sa nielen pre tieto prípady dopátrať k majiteľovi pozemku.

Zistiť majiteľa pozemku je jednoduchšie, ako si myslíte

Cez katastrálny portál

V prípade, že ste sa v minulosti pokúšali nájsť majiteľa akéhokoľvek pozemku, nevyhli ste sa návšteve katastrálneho odboru okresného úradu. V súčasnosti si takúto informáciu dokážete zistiť priamo z pohodlia domova cez webové stránky katastrálneho portálu.

Ak chcete vedieť, ako zistiť majiteľa pozemku napr. pre účel stavby domu, stačí zadať adresu katastrálneho portálu do internetového prehliadača Internet Explorer, v ľavom menu kliknúť na odkaz „Zobrazenie mapy“ a riadiť sa pokynmi, ktoré vám stránka zobrazí.

Nezľaknite sa, ak bude potrebné nainštalovať si do vášho prehliadača komponenty nevyhnutné pre zobrazenie mapy.

Po novom môžete vyhľadávať aj prostredníctvom prehliadača Google Chrome, avšak aj v tomto prípade bude potrebná inštalácia doplnku IE Tab (emulator) a rovnakého ActiveX komponentu, ako v prípade Explorera, pretože práve prostredníctvom nich je zobrazovaná grafická časť portálu.

...

Cez Úrad geodézie, kartografie a katastra SR

Ďalšou šikovnou internetovou stránkou, ktorá by vám mohla byť nápomocná, je portál „Mapka“. Je sprístupnený Úradom geodézie, kartografie a katastra SR a nájdete ho na linku portálu.

Bez vybavovania na úradoch budete mať k dispozícii databázu aktualizovaných údajov v podstate okamžite. Okrem toho, komu daný pozemok patrí, si viete pozrieť aj informácie o spoluvlastníckom podiele, výmeru a druh pozemku, ale aj to, aké právne vzťahy sú založené k danej nehnuteľnosti.

S týmito údajmi bude jednoduchšia aj práca s katastrálnym portálom, pretože okrem vyhľadávania v samotnej mape Slovenska sa k elektronickej kópii listu vlastníctva dostanete po zadaní zistených údajov. Zadať ich môžete v ľavej časti stránky do poľa s názvom „Vyhľadávanie“.

Stačí si len vybrať, podľa akých kritérií chcete vyhľadávať, napísať požadované údaje, typ výstupu, overovací kód, a aktuálne informácie získate za pár minút.

Návšteve úradu sa niekedy nevyhnete

Pri vyhľadávaní na spomínaných portáloch sa vám môže stať, že niektoré obce nebudú mať svoju digitálnu podobu, prípadne sa môžu vyskytnúť iné problémy, napríklad zobrazovanie rôznych vyskakovacích okien.

V takomto prípade odporúčame vypnúť a zapnúť prehliadač. Najlepšie je rovno reštartovať celý počítač a začať proces odznova.

Existujú však aj problematickejšie pozemky, pri ktorých vám nepomôže ani nekonečné vyhľadávanie na Google. V takých prípadoch sa návšteve správy katastra nevyhnete.

Na katastrálnom úrade, kde vám pracovníci ochotne pomôžu, si za príslušný správny poplatok budete môcť rovno vyžiadať aj kópiu listu vlastníctva, ktorý, na rozdiel od verzie získanej na internete slúži, ako právoplatný doklad.

Foto: Pexels
Foto: Pexels
Foto: Pexels