Toto robia záhradkári, ktorí majú najbohatšiu úrodu cesnaku: Také veľké cesnakové hlavy ste ešte nevideli!

Ak budete postupovať podľa niekoľkých jednoduchých pravidiel, budete sa môcť tešiť na naozaj bohatú úrodu cesnaku s extra veľkými hlavičkami.

Ak budete postupovať podľa niekoľkých jednoduchých pravidiel, budete sa môcť tešiť na naozaj bohatú úrodu cesnaku s extra veľkými hlavičkami. Na začiatku, alebo v polovici leta, začína cesnak vytvárať svonky kvetov. Vzhľadom k tomu, že rastliny orientujú všetky svoje zdroje na tvorbu semien, cesnakové hlavičky prestávajú rásť a ich veľkosť ostáva až do zberu nezmenená.

Ak teda odrežete všetky mladé cesnakové výhonky, na ktorých sa neskôr budú tvoriť pacibuľky a semená, rastliny znovu presmerujú svoj rasť a všetky nové sily na rast podzemných hlavičiek. Výsledkom bude maximálna veľkosť – hoci, záleží aj na odrode cesnaku.

Ak potrebujete, nechajte pár týchto mladých výhonkov (asi 5, umiestnených v rôznych častiach pozemku), aby ste určili optimálne obdobie zberu: cesnak by sa mal zbierať, keď sa výhonky narovnajú a kvitnú. Ak cesnak zozbierate príliš skoro, dosiahnete menšiu úrodu. Ak ho zozbierate príliš neskoro, začne sa kaziť.

Ďalšie užitočné informácie

1. Ak majú listy cesnaku žltú farbu, môže to byť z dôvodu prílišného tepla, alebo nadmernej vlhkosti (napríklad nadmerné zavlažovanie, alebo časté zrážky). V zásade to neovplyvňuje úrodu a nespôsobuje úplné vysušenie listov. Jednoducho sa snažte udržiavať miernu vlhkosť pôdy.

2. Cesnak neznáša dusíkaté hnojivá. Tie spôsobujú rast vegetatívnych častí na úkor hlavičiek so strúčikmi.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Zdroj: retete-usoare.eu