Vedro malín z jedného kra: Záhradkár, ktorý sa doky živil ich pestovaním poradil, ako si vypestovať nekonečnú zásobu zdravých malín!

Podelím sa so zásadami, ktoré mám osvojené zo svojej pestovateľskej praxe. Kedysi sme maliny aj predávali po celkom kraji, dnes, keďže už sme na dôchodku, maliny pestujeme len pre naše potreby a viem, že so správnou starostlivosťou sa dajú dosiahnuť skutočné divy. Rastlina sa dá využiť na maximum bez toho, aby ste ju na smrť vyčerpali.

Toto treba dodržať:

Ja odporúčam vysádzať dvakrát rodiace odrody malín – budete z nich mať úžitok dlho a aj úroda bude bohatá.

Nesaďte ich blízko záhonov so zeleninou ani blízko rodiacich stromov – z pôdy im budú odčerpávať živiny.

Maliny nie sú náročné na vašu pozornosť ani na pôdu. Vyžadujú kypré, humusom dobre zásobené pôdy, ale bez problémov sa dočkáte výbornej úrody aj v horších pôdach. Dôležitejší je pre ne dostatok svetla. Ak chcete viac kríkov, nájdite si väčšiu plochu, treba počítať s tým, že maliny sa budú rozrastať.

Koreňový systém malín je plytký, preto v období sucha je dôležité dodať im vlahu. Pôdu je dobré okolo kríkov prekypriť, ale len do hĺbky 5-10 cm, kedže korene sú veľmi plytké.

Ak sa chystáte vysádzať teraz – na jar nezabudnite pred výsadbou zastrihnúť korienky a nadzemnú časť rastliny skrátiť na 1/3 dĺžky. Medzi rastlinkami v radku by mala byť vzdialenosť aspoň 0,7 m a medzi riadkami 1,8 metra. Pri každom rade je dobré mať oporu siahajúcu do výšky 1,2 m – opora by nemala byť v žiadnom prípade hustá sieť, cez ktorú nebude prenikať dostatok svetla. Každý rok na jar rastie zo základne rastliny nových 5-10 výhonkov a rastlina sa rozrastá do šírky. Po zime je potrebné skontrolovať rastliny a tenké, uschnuté ako aj slabé výhonky odstrániť.

Nedovoľte jej rodiť v lete

Do začiatku leta je potrebné rastlinku presvetliť a udržiavať vzdušnú. Malina vám bude prinášať úrodu 2x do roka – na leto a na jeseň. Na tohtoročných výhonkoch zarodí na jeseň a na minuloročných v lete. Ak však máte skúsenosť, že letné plody sú napadnuté a je ich málo – spôsobuje to škodca malinár plstnatý, ktorý žije len v letných plodoch. V tom prípade sa sústreďte len na jesennú úrodu a minuloročné výhonky pokojne na jar orežte drasticky – až tesne nad zemou, aby ste všetku silu dostali do nových výhonkov, ktoré na jeseň prinesú bohatú úrodu. Ak chcete úrodu zberať 2x stačí, ak po letnej úrode len odstránite slabé a vyrodené výhonky.

Ak si počas mája všimnete, že rastlina vyháňa málo nových výhonkov, odporúčam skúsiť staré overené riešenie – výluh z divozelu (500 ml kašovitého divozelu zalejeme vedrom vody a necháme lúhovať) zriedený s vodou v pomere 1:5 používame na zalievanie ku koreňom.

Po zbere jesennej úrody skráťte horné výhonky (tie ktoré rodili) asi o 1/3 až po zelené pletivo.

Každú jeseň po zrerzaní dávam ku každej rastline 3-4 lopaty humusu a zem je dobré plytko prekypriť

Maliny môžete sadiť na jar a na jeseň. Ak máte maliny v črepníkoch, ktoré majú rozvinutý koreňový systém, sadiť môžete prakticky kedykoľvek.

Stará rada pre jesennú výsadbu

Mám však jednu radu, ak sa chystáte sadiť na jeseň a tá pochádza od môjho deda. Maliny saďte tam, kde ste na jar vysadili skoré zemiaky a po ich zbere hrach. Po zbere zelených strukov zaryľovať obraté rastliny hrachu do pôdy. Koncom septembra môžete zaorať kvalitný kompost alebo maštaľný hnoj. V druhej polovici októbra pôdu prekopete motykou (alebo prebehnite motorovým kultivátorom), vykopte jamy a môžete sadiť maliny.

Dnes najobľúbenejšie