Takto si poistíte zdravú, silnú a bohatú úrodu rajčín na celé roky: Záhradkár poradil zaručený spôsob, ako získať najsilnejšie semienka na výsadbu!

Perfektný nápad, ako si zaručiť silnú, zdravú a najmä vlastnú úrodu paradajok na celé roky. Je to úplne jednoduché, stačí len dodržať tento postup a celé roky máte zaistenú zásobu semienok perfektných na výsadbu!

Potrebujeme:

Zrelé paradajky (musia byť zdravé a bez poškodenia) – výberom najkrajších a najzdravších paradajok zabezpečíte, že získate dobrú genetickú výbavu pre budúcu úrodu

Pohár na zaváranie (čistý)

Postup:

Semená rajčín sú uzavreté akoby v géli, ktorý obsahuje rastové inhibítory, ktoré bránia, aby semienka vo vnútri nezačali klíčiť. Preto je najskôr potrebné gél odstrániť.

...

Najlepší spôsob ako odstrániť túto gélovitú hmotu je dodržať tento postup: Paradajku nakrájame na polovicu a vnútro so semienkami vyberieme – zvyšok zeleniny môžete použiť na varenie. Semienka dáme do pohára na zaváranie a zalejeme do polovice vodou, preložíme na teplé miesto, prikryjeme a zagumičkujeme. Počkáme kým všetky semienka klesnú na dno. Takto spoznáte, ktoré semienka sú zlé – tie budú totižto plávať na hladine.

Proces kvasenia, ktorý nastane v nádobe počas tohoto času nielen odstráni gél z povrchu semienok, ale zabíja baktérie a choroby. AK na povrchu vznikne pleseň, netreba sa jej báť – táto pleseň nie je škodlivá, ale naopak žiadúca a je dôkazom, že proces ide správnym spôsobom.

Po 4 – 5 dňoch vezmeme z pohára semienka na vrchu – tie neskladuje e a zvyšné semienka dáme do sitka a prepláchneme pod tečúcou vodou. Semienka netraba nechávať pod vodou zbytočne dlho, môžu totiž začať náhle klíčiť a vyčerpajú sa.

Semienka rozložíme na suchú utierku  (nie papierovú – na tú by sa semienka prilepili) len v jednej vrstve (nesmú sa dotýkať). Sem-tam môžeme premiešať a opäť rozložiť tak, aby sa nedotýkali. Rozložte ich iba v jednej vrstve, tak aby sa vzájomne nedotýkali a nezlepili, občas premiešajte. Necháme celkom uschnúť asi po dobu 10 dní. Denne ich skontrolujte či sú vyschnuté rovnomerne. Nepokúšajte sa urýchliť proces schnutia pomocou tepla. Ako náhle sú semená dokonale suché, môžete ich uložiť do vzduchotesnej nádoby, vrecúška alebo papierovej obálky. Takto uskladnené semená by mali byť životaschopné počas 4 – 10 rokov.