Túto jar môžete úplne jednoducho znásobiť krásu vašich muškátov: Netreba chodiť do záhradkárstva po nové priesady, toto zvládne každý!

Pri tejto metóde skutočne nemáte čo stratiť, môžete len získať – nové, krásne a silné rastliny.

Ak ste na jeseň správne zazimovali vaše muškáty, určite sa už pomaly ale isto púšťate do ich prebúdzania. Mnohí záhradkári sa zhodnú, že muškáty, ktoré po zime opäť prebudíte sú silnejšie a odolnejšie ako tie, ktoré kúpite v obchode – a to aj vďaka podmienkam, ktoré im vytvárate a na ktoré sú zvyknuté.

Nemusíte nikam chodiť

Túto jar nemusíte chodiť do záhradkárstva, ak chcete viac krásnych muškátov. Jednoducho a rýchlo si mladé muškáty namnožíte z vašich starších rastliniek. Nie je to žiadna veda a je preukázané, že tieto muškáty sa dokážu výborne a rýchlo adaptovať.

Muškáty vyberte na svetlo a dobre si poprezerajte výhonky. Potrebujeme niekoľko zdravých výhonkov, asi 10 cm dlhých (tieto výhonky je aj tak dobré na jar odstrihnúť a muškáty tak omladiť, prečo ich teda nevyužiť :-).

Odrezok zastrihneme asi 2-3 cm pod posledným listom – je nutné používať ostrý nôž, ktorý čo menej naruší jemné vlákna v stonke. Ak je odrezok rozvetvený, môžeme ho rozdeliť na 2-3 časti a každú z nich použiť na započatie novej rastlinky – viď obrázok.

Teraz odrezky ošetríme mletou škoricou alebo aktívnym uhlím (reznú časť) a necháme 1-2 hodiny na tmavom mieste. Následne zapichneme do výsevného substrátu s prímesou perlitu. Keď zapichneme do zeme, zeminu okolo jemne zatlačíme prstami. Zavlažujeme a dáme na slnečné stanovisko.

V nasledujúcich dňoch sa môže zdať, že odrezky žltnú a vädnú – dôležité je ale to, čo sa deje v pôde. Vytrvajte, pravidelne zavlažujte a nechajte na slniečku. Prvý týždeň len zavlažujte, druhý už pridajte do zálievky aj pár kvapiek tekutého hnojiva.

Pri tejto metóde skutočne nemáte čo stratiť, môžete len získať – nové, krásne a silné rastliny.

Dnes najobľúbenejšie