Záhradkár poradil, ako vypestovať extra bohatú úrodu rajčín, ktoré zaručene neprasknú: Najlepšia pomôcka pre každého pestovateľa!

Bohatá úroda je snom každého záhradkára a preto vás určite potešia triky, s ktorými tú vysnenú úrodu naozaj dosiahnete.

Bohatá úroda je snom každého záhradkára a preto vás určite potešia triky, s ktorými tú vysnenú úrodu naozaj dosiahnete. Pri pestovaní paradajok je okrem iného dôležitá aj správna zálievka. Riaďte sa týmito radami a čoskoro uvidíte zmenu.

Výživná zálievka

Potrebujeme:

3-4 kvapky jódu

10 litrov vody

Postup:

Pridajte 3-4 kvapky jódu do vody, zamiešajte a týmto roztokom zalievajte paradajky pri koreni aspoň raz za týždeň. Ku každému koreňu vylejte asi 1,5 – 2 l roztoku.

Užitočné rady ako dosiahnuť bohatú úrodu

1. Najprv je potrebné vypestovať silné a zdravé sadenice. Je veľmi dôležité zvoliť kvalitné semená. Odporúča sa výsadba do samostatných kvetináčov.

...

2. Druhým dôležitým momentom je zabezpečiť rastline, aby mala čo najlepšiu výživu. Preto je potrebné odstrániť sekundárne výhonky a listy v prvej línii nad zemou. Inak sa všetka energia spotrebuje na tvorbu výhonkov a listov a nie na tvorbu zeleniny.

3. V okamihu, keď sa rajčiaky už nedokážu udržať vo zvislej polohe, musia byť uviazané šnúrkami, ktorých konce sú pripevnené k horným podperám. Pod dolné konáre položte dosky tak, aby sa rajčiaky nedotýkali zeme.

4. Pri niektorých odrodách paradajok sa vytvárajú konáre bohaté na kvety. Ak odstránite prebytočné kvety a ponecháte ich iba 5 – 7, budú rásť oveľa rýchlejšie.

5. Od výsadby a počas leta pravidelne bez obáv odstraňujte výhonky, ktoré rastú od koreňa a zozadu za listami. Nebudú rodiť.

6. Aby ste predišli tomu, že vám plody začnú hniť, zalievajte rastliny iba pri koreňoch.

7. Na konci júla paradajky naposledy pri koreni zalejte a celú pôdu pod kríkmi prikryte vrstvou slamy, alebo pilín.

8. Paradajky oberajte včas, najmä z dolných konárov. Kým nezačnú dozrievať, sú stále v procese rastu a preto ich utiahnite len vtedy, keď dosiahnu svoju optimálnu veľkosť.

Čo robiť, aby sa zabránilo praskaniu paradajok

Paradajky neprasknú, ak krátko pred zberom plodov rastlinám znížite množstvo zálievky asi na dobu 1  týždňa a potom ich prestanete úplne zalievať, aj keď je noc studená a deň horúci. Paradajky tak budú omnoho sladšie a voňavejšie.

Zdroj: retete-usoare.info