Ako získať 40 kilogramov rajčín len z 5 priesad: Geniálny zlepšovák do malých záhrad – a bez denného zavlažovania!

Perfektný tip, ako mať bohatú úrodu rajčín na malej ploche, bez každodenného zavlažovania a len z 5 priesad. tento nápad poslúži hlavne tam, kde nie je k dispozícii veľká plocha na pestovanie. 

Perfektný tip, ako mať bohatú úrodu rajčín na malej ploche, bez každodenného zavlažovania a len z 5 priesad. tento nápad poslúži hlavne tam, kde nie je k dispozícii veľká plocha na pestovanie.

Potrebujeme:

Kovové pletivo asi 1,5 – 2 metre vysoké – pevné s väčšími okami

Husté pletivo asi 70-80 cm vysoké

5 priesad

Kompost, hnoj, zvyšky z kuchyne – hlavne vaječné škrupinky

Postup:

Najskôr pôdu, na ktorej budeme pestovať rajčiny prekypríme – potrebujeme kruh s priemerom asi 70 cm. Do pôdy zapracujeme hnoj, vaječné škrupinky a kompost – všetko to dôkladne vmiešame do pôdy.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Teraz si z hustého pletiva urobíme v strede akúsi vežu – valec. Do tohto valca navrstvíme kompost – naplníme ho až po okraj. Priemer tohto valca je asi 25 cm. Je potrebné, aby ste tento valec v zemi dobre ukotvili – nahrňte potom aj nejakú pôdu okolo, aby v zemi dobre držal.

Okolo valca natiahneme pletivo tak, aby malo spomínaný priemer 70 cm. Teraz už len z vonkajšej strany nasadíme 5 priesad rajčín a necháme ich ťahať sa po konštrukcii. Ako budú rásť, je dobré ich opatrne vyviazať (aby sa nezlomili).

Tajomstvo tejto metódy je v tom, že kompost zo stredného valca sa vplyvom pôsobenia gravitácie a vlahy dostáva priamo ku koreňom paradajok – postupne, rovnomerne a dlhodobo. Zalievame raz týždenne a to tak, že priložíme hadicu na vrchnú časť vnútorného valca s kompostom tak, aby voda tiekla pomalým prúdom dlhšiu dobu. Voda musí kompost dostatočne zvlhčiť – až celkom po spodok.  Vlaha sa v ňom potom drží celé dni a postupne sa dostáva až ku koreňom rastliniek.  Ak je veľmi veľké sucho, vodu do vnútorného valca  nalievame každé dva-tri dni.

Teraz sa už len tešiť z toho, ako paradajky rastú! Výsledok by mal vyzerať podobne ako táto predloha!

Foto: pixabay