Ako zbaviť plastové dózy nepríjemného zápachu a odolných škvŕn?

Ak si myslíte, že vaše obľúbené dózy sú vhodné už len do koša, zadržte. Poradíme vám, ako ich vyčistiť, zbaviť zápachu a docieliť, aby boli opäť ako nové.

Plastové dózy sú skvelou pomôckou, ktorú bežne využívame. Keďže nám slúžia predovšetkým na úschovu potravín, často sa potýkame s problémom, že aj po opakovanom umytí je dózu cítiť zvyškami jedla. Rovnako na nej objavujeme fľaky a škvrny, ktoré sa nedajú vyčistiť ani dôsledným drhnutím. Ak si myslíte, že vaše obľúbené dózy sú vhodné už akurát tak do koša, zadržte. Poradíme vám, ako ich vyčistiť, zbaviť zápachu a docieliť, aby boli opäť ako nové.

Ako na nepríjemný zápach?

Plasty dokážu omnoho jednoduchšie a intenzívnejšie absorbovať pachy potravín, ktoré do nich uložíme. Ani po opakovanom umytí sa nám tak nedarí zbaviť dózy týchto stôp. Riešenie problému nepríjemného zápachu máte celý čas pre očami – jedlú sódu. S jej pomocou dokážete účinne odstrániť nepríjemný zápach a navrátiť dóze pôvodnú neutrálnu vôňu.

Ako na to:

Pripravte si roztok pozostávajúci zo 4 lyžíc jedlej sódy a 1 litra teplej vody. Dózu ponorte do roztoku a nechajte pôsobiť 30 minút. Potom jednoducho opláchnite a presvedčte sa, že zápach je preč. Ak je zápach veľmi výrazný, použite pastu z jedlej sódy a vody, ktorou vnútro dózy dôkladne vydrhnete.

Ďalším skvelým a úžasne jednoduchým tipom je použiť na odstránenie zápachu obyčajné noviny. Pokrčte ich, natlačte do dózy a nechate pôsobiť cez noc. Noviny dokážu účinne absorbovať zápach a vám na druhý deň stačí dózu klasicky umyť a skontrolovať výsledok.

Ďalšou overenou metódou, ktorú nás naučili naše mamy, je použiť na odstránenie zápachu citrón. Prerežte citrón na polovicu a dôkladne vytrite vnútro dózy. Nechajte citrón istý čas pôsobiť a následne umyte.

...

Čo so škvrnami?

Poznáte ten pocit, keď sa snažíte vydrhnúť škvrny na stenách dózy a tie sa aj po opakovanom drhnutí držia povrchu, akoby boli už nadobro jeho súčasťou? Nemyslite si, že ide o beznádejný stav. Stopy od paradajkovej polievky či omáčky odstránite pomocou ďalšieho bežného pomocníka v kuchyni – obyčajného octu.

Ako na to:

Zmiešajte 1 šálku octu s 1 šálkou vody a zmes nalejte do dózy. Nechajte pôsobiť  20- 30 minút a následne opláchnite vodou. Okrem škvŕn ako bonus zmizne z plastovej dózy aj nepríjemný zápach.

Na škvrny je vynikajúcim pomocníkom aj slniečko. Jeho lúče spôsobia, že škvrny vyblednú a vnútro dózy bude bezpečne vydezinfikované. Keď vykuknú prvé lúče slniečka, nechajte ich pôsobiť na dózy minimálne 3 hodiny.

zdroj: thriftyfun

foto: reprofoto fitnesswomanmagazine