Vďaka jednej rade z časopisu som zachránila zúboženú orchideu: Bola už na vyhodenie, teraz ju nespoznávam – takto mi kvitne!

Žltú orchideu som dostala od mojej kamarátky, pretože som po nej veľmi túžila a nevedela som ju nikde zohnať. Roky mi robila radosť, ale minulý rok v lete po odkvitnutí mi začala doslova chradnúť pred očami. Hlavne bolo vidieť, ako zle sú na tom listy - fľakaté a hoci vyzerali ako zosušený v skutočnosti im zálievka nechýbala.

Žltú orchideu som dostala od mojej kamarátky, pretože som po nej veľmi túžila a nevedela som ju nikde zohnať. Roky mi robila radosť, ale minulý rok v lete po odkvitnutí mi začala doslova chradnúť pred očami. Hlavne bolo vidieť, ako zle sú na tom listy – fľakaté a hoci vyzerali ako zosušený v skutočnosti im zálievka nechýbala.

Suché listy a fľaky

Na internete som našla, že hnedé, preliačené a suché miesta, ktoré sa rozširujú, značia hubovitú chorobu čiernu fľakatosť. Vzniká postrekovaním listov alebo nadmernou zálievkou v období oddychu rastliny (väčšinou je to spojené s nedostatkom svetla a chladom). Príčinou môže byť tiež vysoká vzdušná vlhkosť pri nedostatku pohyby vzduchu. Tak som rastlinku prestala zalievať, ale jej stav sa nezmenil. Ja som už bola aj zmierená s tým, že rastlinku budem musieť vyhodiť, hoci mi to bolo veľmi ľúto, ale nevedela som si rady. Mám doma zbierku starších časopisov Urob si sám Záhrada. Tam som našla tento tip od čitateľky Anny, ako riešenie na problém, ktorý som mala aj ja. Musím povedať, že tak, ako to bolo napísané aj to fungovalo.

Ako na to?

Takže všetko, čo treba urobiť je nachystať si jednu čajovú lyžičku mletej škorice s vodou v malej šálke. Intenzívnym miešaním vznikne pasta, ktorú treba naniesť  širokým štetcom na listy. Okrem napadnutých listov som ošetrila aj zvyšok rastliny – stonku a korienky. Potom som na orchideu zabudla a všimla som si ju po pár dňoch. Zdalo sa mi, že listy vyzerajú lepšie, tak som postup zopakovala a takto som rastlinu ošetrila ešte niekoľko krát. Rastlinka naberala silu a listy sa postupne spevnili, orchidea vyhnala stonku /tú starú som po kvitnutí odstrihla/ a takto vyzerá dnes. Kvitne ešte krajšie, ako keď som ju dostala.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Za tip ďakujeme Filipe Schwartzovej