Táto háveď mi skoro zničila krušpán: Keby som vedela, že ju stačí postriekať týmto, spravila by som to hneď, zmizli do poslednej!

Volám sa Milka a buxus – alebo ako my hovoríme krušpán – pestujem už roky. Počula som už dávnejšie o tej pažravej húsenici, ktorá ho celkom vyničí, ale nám sa potvora celé roky vyhýbala, až doteraz. Všimla som si, že napriek zavlažovaniu krušpán schne a to v strede, na spodku, hore – jednoducho všade.

Hneď som vytušila, o čo ide a tak sme s manželom použili postrek proti škodcom, ktorý sme mali doma. Prešiel týždeň, ďalší a nič. Húsenice si veselo pochrumkávali na každom jednom kríku. Pátra som aj po nete, ale našla som len rady, že buxus treba vykopať a spáliť, že sa ich jednoducho nezbavím a rastlina mi celkom vyhynie.

Bez chémie zo záhradkárstva, pomoc z potravín!

Spomenula som si, že keď sme minulý rok mali krušpány doslova zamorené voškami, jediné, čo pomohlo bola obyčajná Coca-cola. Vraj je v nej niečo, čo tieto drobné živočíchy vykynoží veľmi rýchlo. Tak som neváhala a kúpila jednu fľašu. Intenzívne som nastriekala každý krík – viackrát za sebou a čo najintenzívnejšie. Fakt to zabralo a vošky vykapali do jednej. Preventívne som ešte v ten rok párkrát zopakovala a úžasný výsledok. Tak som to skúsila aj teraz, fľaša, na ňu som dala koncovku z rozprašovača a dala som im plnú dávku. Opäť som zopakovala viackrát po sebe tak, aby som čo najviac pokryla tekutinou celý ker. Výsledok? Vykopávanie a pálenie sa nekoná, krušpániky sa pomaly ale isto dávajú dohromady. Takže ak ich nemáte ešte totálne uschnuté a ostáva vám len možnosť vykopať ich, toto berte ako poslednú šancu. Mne to pomohlo, nemám na to patent ani záruku, takže neviem zaručiť výsledok, ale mám svoju skúsenosť a chcela som podeliť. Veľa zdaru záhradkári.

Mirka Janečková 

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.