Ani zďaleka nie je len do jedál: 6 úžasných dôvodov, prečo mať rozmarín vždy po ruke

Rozmarín je jednou z najužitočnejších byliniek, ktoré vo svojich domácnostiach pestuje čím ďalej tým viac ľudí. Jeho vôňa uvoľňuje, lieči a povzbudzuje. V Stredomorí, odkiaľ táto bylinka pochádza, sa traduje, že rozmarín nesmie chýbať v žiadnej domácnosti. Okrem krásnej vône tamojší ľudia veria, že prináša do domov pokoj, lásku a dobrú náladu.

XY skvelých spôsobov, ako využiť rozmarín

1. V kuchyni

Samozrejme, rozmarín využijete najmä pri varení. Čerstvý je fantastický na pečené mäso, ale aj do limonád, šalátov a podobne. Výborne ním dochutíte aj pečené zemiaky. Vyrobiť z neho možno dokonca aj bylinné maslo či rozmarínovú soľ. Využitie nájde aj v omáčkach či polievkach.

2. Ako prírodný deodorant

Vedeli ste, že môžete bezpečne vymeniť chemické deodoranty za romzmarín? V skutočnosti je jedným z najprirodzenejších spôsobov, ako zlepšiť vôňu tela. Rozmarín stačí pridávať do čo najväčšieho množstva jedál. Rovnako dobre fungujú aj bylinky ako bazalka, petržlen, mäta a šalvia.

3. Na zlepšenie kognitívnych schopností

Vôňa rozmarínového oleja alebo popíjanie šálky rozmarínového čaju denne môže podľa výskumov pomôcť zvýšiť duševnú čistotu a zlepšiť kognitívne (poznávacie) výkony. Táto rastlina tiež môže výrazne zabrániť starnutiu vášho mozgu a udržiavať ho fit do vysokého veku. To všetko vďaka obsahu kyseliny karnozovej, ktorá bojuje proti poškodeniu voľnými radikálmi.

4. Ako ústna voda

Pre perfektné orálne zdravie je taktiež možné využiť silu bylín. Rozmarínové antimikrobiálne vlastnosti dokážu zlikvidovať zlé baktérie zodpovedné za zubný kaz a ochorenia ďasien a dokonca vás zbavia zlého dychu.

Jednoducho uvarte štyri rozmarínové vetvičky a štyri celé klinčeky v dvoch šálkach vody, čím získate silnú ústnu vodu. Môžete tiež pridať niekoľko kvapiek rozmarínového oleja na zubnú pastu pri každom čistení zubov.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

5. Proti škodcom

Ochráňte svoj príbytok pred škodcami umiestnením výhonkov rozmarínu do dverí a okien. Môžete tiež nastriekať zmes 10 kvapiek rozmarínového éterického oleja na jednu šálku vody. Dokáže to odpudiť všetky druhy hmyzu.

Rozmarín však odpudí aj myši. Rozmarínové vetvičky stačí umiestniť do skriniek alebo na poličky, kde treba zamedziť prístup myšiam.

6. Na silné a lesklé vlasy

Ak túžite po lesklejších a zdravších vlasoch či po zdravšej pokožke na hlave, venujte pozornosť rozmarínu.

Silný vývar z rozmarínu má nielen antimikrobiálne vlastnosti, ale pomáha tiež v boji proti lupinám a stimuluje prietok krvi, čo pri pravidelnom používaní stimuluje rast vlasov. Okrem toho výskumy ukázali, že niektoré esenciálne oleje vrátane rozmarínu vedú k rýchlejšiemu rastu a zlepšeniu kvality vlasov tým, že odstraňujú nečistoty, odblokujú vlasové folikuly a stimulujú pokožku hlavy.

Zmiešajte zmes levandule , tymianu, rozmarínu, cédrového dreva a mäty piepornej do šampónu a vmasírujte do pokožky hlavy každý týždeň.