Neoceniteľná rada pre každého, kto ich má na dvore: Natrhajte si ríbezľové listy, kým sú zelené – využijete ich viac, ako plody!

Máte na záhrade ríbezľové kríky? Mali by ste vedieť, aké užitočné sú ich listy, natrhajte si ich, kým sú zelené!

Čierne ríbezle sú jedným s najzdravších ovocí, ktoré pestujeme v našich záhradách. Mnohí ľudia však netušia, aké užitočné a prospešné sú ríbezľové listy. Dokonca, v minulosti považovali ríbezľové listy za ešte väčšiu vzácnosť, ako samotné plody. A to najmä ženy, ktorým čaj z ríbezľových listov pomáhal prekonávať nepríjemné menštruačné bolesti. Pre zdravie a na ochutenie zaváranín ich naši predkovia používali celé roky. Prečítajte si, ako môžete tento zelený zázrak využiť aj vy.

Čerstvé ríbezľové lístočky môžeme pridať do nakladaných uhoriek alebo kapusty, dodajú im krásnu arómu a po ich pridaní môžete použiť menej octu. Navyše, vďaka listom ostanú uhorky dlhšie chrumkavé.

Vysoký obsah vitamínov a živín

Ríbezľové listy obsahujú množstvo užitočných látok – obzvlášť bohaté sú na vitamín C. Obsahujú tiež triesloviny, flavonoidy a významný podiel minerálnych solí (mangán, med, horčík, atď.)

Čo dokážu s našim zdravím?

Vysoký obsah vitamínu C je veľmi významný pre ľudí s oslabenou imunitou a v obdobiach, kedy je telo náchylnejšie na rozvoj chorôb, ako je chrípka či prechladnutie.

Ide o silný antioxidant, ktorý chráni bunky pred predčasným starnutím a účinkami voľných radikálov. Dokážu tak prispieť aj k ochrane buniek pred rakovinou.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Odvary a výluhy z ríbezľových listov majú silný dezinfekčný a protizápalový účinok. Používajú sa na rany, škrabance, ale aj na výplach ústnej dutiny pri rôznych zápaloch.

Užitočné vlastnosti čajov a odvarov z ríbezľových listov boli preukázané aj pri liečbe žalúdočných vredov a gastritíd.

Na liečbu anémie a podporu krvotvorby – látky, ktoré ríbezľové listy z čiernej ríbezle obsahujú, sú dôležité pre tvorbu červených krviniek a okrem spomínanej anémie predchádzajú aj ateroskleróze.

Účinky ríbezľových listov sú neoceniteľné aj pri dne a reumatizme. Čaj z listov čiernej ríbezle je výborný pri chrípke, prechladnutí a aj pri angíne. Čaj pripravíme tak, že 2 lyžičky sušených listov a zalejeme 250 ml vriacej vody. Necháme 4 minúty lúhovať.

Na boľavé kolená použijeme obklad z ríbezľových listov. Asi 30 listov listov čiernej ríbezle  uvaríme v 500 ml vody a necháme 15 minút lúhovať prikryté pokrievkou. Do odvaru namočíme handričku, dáme na ňu listy, preložíme a ešte horúci obklad pridržíme na koleno. Prikryjeme fóliou a obviažem teplým uterákom. Obklad necháme pôsobiť cez noc a opakujeme podľa potreby.

Čaj z ríbezľových listov pôsobí ako diuterikum, podporuje potenie a dokáže z tela odstrániť nadbytočnú vodu a aj baktérie, ktoré spôsobujú zápaly obličiek a močových ciest. Prináša úľavu aj pri zápche a problémoch s trávením. Pravidelné pitie čaju z ríbezľových listov pôsobí ako prevencia závažných chorôb, ako je cukrovka, vysoký krvný tlak, stimuluje činnosť čriev a chráni aj pečeň. Tento nápoj si určite dajte aspoň raz denne počas chrípkovej sezóny a nemusíte sa obávať, že vás choroba skolí.

Odvary z ríbezľových listov pôsobia blahodárne aj na kožné ochorenia – zmierňujú podráždenie, opuchy, začervenanie a svrbenie. Ríbezľové listy sa často pridávajú aj do kúpeľa a pomáhajú tak bojovať s dermatitídami rôzne pôvodu.