Mlieko nepoužívajte LEN v kuchyni! Záhradník mi dal tip, ako ho využiť v záhrade a je to geniálne!

Mlieko sa nachádza v každej kuchyni Dnes vám ukážeme, ako použiť mlieko vo vašej záhrade podľa záhradkárskej stránky goodhousekeeping – možno budete prekvapení, s čím všetkým vám pomôže.

Obsahuje cenné živiny a vitamíny, bojuje plesniam, škodcom a dokáže zlepšiť kvalitu pôdy v záhrade. Záhradkári najčastejšie používajú odstredené mlieko, alebo tiež kefír. Toto sú najlepšie tipy, ako mlieko využiť v každej záhrade.

Namiesto hnojiva

Mlieko použité namiesto hnojiva má blahodárné účinky na rastliny, zosilní ich. Tie živiny ktoré mlieko obsahuje majú také pozitívné účinky na rastliny ako aj na ľudí a zvieratá. Vďaka živinám v mlieku budeme mať zdravšiu úrodu.

Kyslé mlieko pre jahody

Výrobky z kyslého mlieka – ako napríklad cmar sú prospešné pre vývoj plodov. Fermentované mliečne výrobky sa odporúča miešať s humusom, hnojom a dreveným popolom – táto zmes pomáha vytvárať mierne kyslé prostredie ideálne pre rast a rozvoj plodov.

Ak si do fľaše s rozprašovačom nalejete roztok mlieka s vodou a nastriekate ho na jahody, môžete zabudnúť na vošky a roztoče.

Mlieko ako zabijak plesní

S vodou riedenú s mliekom môžeme ošetriť plesňové a hubové ochorenia rastlín. Mliečny roztok si pripravíme nasledovne: 1 diel mlieka a 3 diely vody.

Roztok naplníme do rozprašovača a každých 10 dní ním nastriekame choré listy. Túto metódu môžeme začať používať hneď po sadení lebo funguje aj ako prevencia proti ochoreniam.

Kvalita pôdy bude lepšia vďaka mlieku

Ak na pôdu okolo rastlín nalejeme mlieko, bude oveľa kvalitnejšia, lebo sa nasiakne vitamínmi a minerálmi ktoré mlieko obsahuje. Mnoho záhradkárov posype pôdu sušeným mliekom ale môžeme použiť aj mlieko riedené vodou.

Mlieko chráni paradajky

Nato aby sme paradajky ochránili od plesní a iných chorôb, pripravme si prírodný postrek na ktorý budme potrebovať 1 diel mlieka a 9 dielov vody. S týmto postrekom postriekajme sadenice raz za mesiac. Takto predídeme chorobám a rastliny budú zdravo rásť.

Mlieko odpudzuje aj niektorých škodcov

Roztok z vody a mlieka odpudzuje niektoré chrobáky ktoré môžu škodiť rastlinám.

Mlieko a melasa

Ak mlieko zmiešame s melasou, môžeme dosiahnúť ešte lepšie výsledky v ochrane rastlín. Tento roztok je bohatý na uhľohydráty, preto budú rastliny silnešie a odolnejšie. Ak nám bude vadiť nepríjemný pach tohto roztoku tak ho môžeme riediť vodou.

Vysoko účinný postrek na paradajky

Pleseň na listoch uhoriek, tekvicovitých rastlín alebo rajčín je každoročným strašiakom pre nejedného záhradkára. Existuje však jednoduchý spôsob, ako tejto nočnej more, ktorá sa rýchlo rozšíri do celej záhrady predchádzať. Odpoveďou je obyčajné mlieko!

Ano, čítate správne, mliečny postrek je rovnako účinná prevencia proti vzniku plesní ako drahé fungicídy z obchodu. Dokonca, nejedná sa o nijakú novinku o účinkoch mliečneho postreku proti vzniku plesní u záhradných rastlín informoval prvýkrát výskum kanadských vedcov už takmer pred 50 rokmi.

 

Ako na to?

Stačí vám obyčajné mlieko a voda, ktoré zmiešate v pomere – 40% mlieka k 60% vody (v prípade, že riziko vzniku je vyššie, prípadne sa prvé známky plesní objavili môžeme siahnuť po koncentrovanejších roztokoch). Ako prevencia však stačí aj zmes z 30% mlieka k 70% vody. Je jedno, či použijete odstredené mlieko, alebo plnotučné mlieko.

To, čo dokáže chrániť vaše rastlinky nie je mliečny tuk, ale špecifický proteín, ktorý sa v mlieku nachádza a na listoch dokáže vytvoriť ochrannú vrstvu. Mliečny postrek najlepšie funguje ako prevencia proti vzniku hubových infekcii u uhoriek, tekvicovitých plodín a paradajok. Odporúča sa postriekať na listy rastlín 1x za 10 dní. Postrek sa nesprejuje na obe strany listov a najlepšie výsledky dosiahnete počas aplikovania podvečer počas slnečných a teplých dní.

Skúste aj vy využiť mlieko vo vašej záhrade, uvidíte že sa to oplatí.

Mliečny zázrak pre paradajky

 

Moja susedka Mirka má vždy nejaký ten skvelý tip poruke. Jedným z nich je aj táto špeciálna zmes z youtube, ktorú Mirka vyskúšala a odporučila ju aj mne.

Môžem povedať, že rajčiny som nemusela kupovať od júna až do novembra, doma sme ich totižto nestíhali míňať. Úrodu sme sme zavárali, mrazili a uchovávali na rôzne spôsoby, aj preto sme si úrodu mohli užívať celý rok.

Ako postupovať?

Najlepšie je začať podávať túto zmes, keď nastane pučanie a kvitnutie. Úžasný výsledok tohoto kŕmenia spôsobí, že ho budete určite používať dlhodobo, pretože výsledky sú úžasné.

Aj počas slabého roku, kedy počasie záhrade neprijalo, bola moja úroda naozaj obrovská. Vôbec som však nemusela používať žiadne umelé hnojivá, stačil mi tento domáci elixír, ktorý si viete sami namiešať.

Navyše ide o vynikajúci spôsob, ako ochrániť úrodu pred chorobami a plesňou. Toto riešenie tiež urýchľuje dozrievanie plodov, zvyšuje obsah cukru v plodoch.

Mnohí záhradkári majú skúsenosť, že paradajky začiatkom leta hojne kvitnú a napokon majú len málo plodov. Táto výživa tomuto javu zabraňuje a spôsobí, že kvety neopadnú a premenia sa na sladké a šťavnaté plody.

Výživa sa aplikuje na listy, odkiaľ sa najrýchlejšie vstrebe do rastliny.

Potrebujeme:

9 litrov vody

1 liter mlieka (na obsahu tuku nezáleží)

1 lyžička kyseliny boritej

10 kvapiek jódu (použila som alkoholový roztok jódu, ktorý sa predáva v lekárni)

Postup:

Kyselinu boritú rozpustíme v malom množstve vody, rozmiešame.

Pridáme do zvyšnej vody.

Kyselina boritá je pre rastliny veľmi dôležitá a okrem sily, ktorú rastlina potrebuje v kritickej fáze rastu, účinkuje aj proti neskorej plesni.

Kyselina je veľmi prospešná pre rastlinu vo fáze kvitnutia. Pomáha rastlinám lepšie distribuovať vlahu.

Toto riešenie využijete nielen v skleníku kde vlhkosť regulujete vy, ale aj v otvorenej záhrade.

Nakoniec pridáme do zmesi jód. Na 10 litrov pridáme 10 kvapiek.

Jód je veľmi dôležitý stopový prvok pre paradajky. Jód zlepšuje metabolické procesy v rastlinách a znižuje riziko infekcie a najmä hniloby koreňov.

Keď zmes premiešate, jednoducho ho nastriekate na paradajky, ktoré pestujete.

Ošetrenie rastlín týmto roztokom je najlepšie vykonávať buď v zamračený deň, alebo skoro ráno. Rozhodne sa neodporúča aplikovať postrek počas slnečných dní, pretože listy by sa mohli spáliť.

Nastriekajte na celý povrch listov.

10 litrov roztoku mi bohato stačí na ošetrenie rastlín v skleníku aj voľne v záhrade.

Video návod:

 

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay

Dnes najobľúbenejšie