Toto by mal vedieť každý, kto miluje melón: Drobné jedierka určite nevyberajte – sú záchranou pre zrak, cievy a poznať by ich mali hlavne cukrovkári!

Mnohí z nás sa už teraz nevedia dočkať, kedy sa melónová sezóna naplno rozbehne. Najzdravšiu časť melóna – jadierka, však mnohí z nás vyhadzujú, alebo si dokonca radšej kúpime melón bez jadierok.  Čo všetko dokážu tieto malé čierne slzičky a prečo nie je jedno, ako ich konzumujeme?

Melónové jadierka sú veľmi prospešné pre naše zdravie, avšak len vtedy, ak ich dostatočne rozhryzieme a nekonzumujeme celé – v takom prípade totiž prejdú našim tráviacim traktom bez toho, aby sme zužitkovali ich zdraviu prospešné látky.

Melónové jadierka sú bohaté na horčík, vitamíny A,B, C, železo, mangán, vápnik a množstvo ďalších zdraviu prospešných látok.

Zlepší sa vám trávenie

Vlákna, ktoré obsahujú jadierka sú veľmi dôležité pre správne fungovanie tráviaceho traktu. Môže za to vysoký obsah vlákniny, ktorý stimuluje optimálne pohyby čriev. Preto sú melónové jadierka rýchlou pomocou pri problémoch so zápchou.

Lepšia imunita a detoxikácia organizmu

Citrulín – látka obsiahnutá v jadierkach pôsobí ako antioxidant. Kedže citrulín pomáha vyplavovať z tela škodlivé látky a chráni bunky, prospieva aj našej obranyschopnosti. Pre imunitu a zdravú krv a nervový systém je veľmi prospešný aj vitamín B, ktorý jadierka obsahujú.

...

Znižujú krvný tlak

Konzumovanie jadierok pôsobí priaznivo pri problémoch s vysokým krvným tlakom. Látky, ktoré obsahujú pomáhajú rozšíriť cievy a znížiť tak krvný tlak.

2

Pomáha bojovať s opuchmi

Rozdrvené jadierka pripravené ako čaj pôsobia ako prírodné diuretikum a pomáhajú z tela vyplavovať nadmerné množstvo vody (spôsobené najmä nadmerným príjmom soli).

Zadržiavanie vody v organizme môže tiež spôsobiť opuchy. Vynikajúcim domácim liekom, ako si s nimi poradiť je zmiešať nadrobno rozdrvené melónové jadierka s medom a jednoducho prehltnúť.  Vaše telo si rýchlo a účinne poradí s opuchmi.

Krajšia farba vlasov a pokožky

Vyskúšajte aj opražené melónové jadierka nasucho. Okrem toho, že chutia skvele a skvelou ingredienciou do letných šalátov, obsahujú meď, ktorá prospieva pokožke a vlasom.

Zlepšujú zrak a chránia ho pred poškodením

Zloženie živín a vitamínov v týchto jadierka pôsobí ako fantastická výživa pre váš zrak. Jadierka zároveň pôsobia ako prevencia poškodenia zraku. Namiesto drahých výživových doplnkov na zrak si počas melónovej sezóny radšej poriadne užite toto ovocie.

Správna funkcia obličiek

Podľa výskumných štúdií melónové jadierka neprospievajú len tráviacemu ale aj vylučovaciemu systému. Konkrétne, zlepšujú funkciu obličiek a pomáhajú im vo vylučovaní odpadových látok z tela.

Lepšia pamäť a pozornosť

V poslednej dobe sa často skloňuje aj pozitívny vplyv melónových jadierok na pamäť a pozornosť. Jeho výhody však určite ocenia aj muži, existujú dôkazy o pozitívnom vplyve pravidelnej konzumácie melónových jadierok je zvýšenie potencie.

Pomôžu pri zväčšenej prostate

Výskum publikovaný v časopise European Journal of Medicinal Plants naznačil výhody konzumácie melónových jadierok pri liečbe zväčšenej prostaty.

Pomoc pri migréne

Horčík, ktorý jadierka obsahujú, je nevyhnutný pre srdce, metabolizmus a správnu syntézu bielkovín. Tiež vám pomôže poraziť nepríjemné migrény. Vedecké výskumy z posledných rokov totiž preukázali, že práve nedostatok horčíka je častou príčinou výskytu migrén.

Pomáhajú cukrovkárom

Látky obsiahnuté v jadierkach pomáhajú udržať hladinu cukru v rovnováhe. Pripravte si nápoj z 1 hrste jadierok, ktoré uvaríte v 1 l vody – varte 40-45 minút. Pite počas dňa.  Samozrejme, jadierka sú prospešné aj v surovom stave.

Čaj z melónových jadierok

Food, fresh. Watermelon on the table

Zmiešajte 5 lyžíc rozdrvených jadierok a zalejte ich 2 litrami vriacej vody. Preložte na plameň a varte po dobu 15 minút.

Čaj po vychladnutí skladujte v chladničke a pite počas dňa. Melónové jadierok sú samozrejme veľmi užitočné aj surové – nezabudnite ich však poriadne požuť, aby dokázalo telo naplno zužitkovať všetko, čo obsahujú.

zdroj: huffingtonpost