Koncom jari majú najväčšiu silu: Odtrhnite si pár listov moruše a dajte na boľavé kĺby – toto je skutočný zázrak z prírody!

Listy moruše sú skutočný zázrak prírody, využiť ich môžete aj vy!

Morušové listy sa kedysi zberali rovnako intenzívne, ako samotné plody. Naši predkovia totiž vedeli, aké užitočné v skutočnosti sú a že nahradia dokonca aj niektoré lieky. V čase, kedy máme k dispozícii všetky látky v „instantnej“ podobe, zabúdame na silu čistej prírody, ktorá je okolo nás. Pripomenieme vám preto, aké úžasné veci ukrývajú zelené listy  moruše. Hoci sa tieto stromy vyskytujú v našich záhradách čoraz zriedkavejšie, no je to na škodu.

Najväčšiu silu máju koncom jari a počas mesiaca júl.

Listy morušovníka sú bohaté na minerálne látky, predovšetkým vápnik, adenín, aminokyseliny, triesloviny, horčiny, meď a glukózu. Veľmi prospešné sú pre pacientov pri cukrovke II. typu.

Liečia ochorenia kože a pôsobia „zvieravo“, takže sú vhodné na vonkajšom obklady a kúpele pri hemoroidoch, kožných chorobách, vredoch predkolenia a na omývanie hnisavých rán.

Na vysoký krvný tlak

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Čaj z listov moruše užívame pri vysokom krvnom tlaku. Listy sa používajú sušené, zberáme ich v júli. 1 lyžičku listov zalejeme šálkou vriacej vody, necháme lúhovať, scedíme a pijeme ako bežný bylinkový čaj,

Liečivé obklady na boľavé kĺby a kožu

Zvonka môžeme listy použiť k obkladom alebo na miestne kúpele. Klepáčikom na mäso ich poriadne rozklepeme a následne priložíme na zapálené, boľavé miesta i hemoroidy. Rozdrvené čerstvé listy výborne hojí najrôznejšie poranenia aj kožné neduhy. Teplé kašovitej obklady sú vynikajúce na boľavé kĺby – poskytujú úľavu a mali by ich poznať aj pacienti trpiaci reumou.

Liek na boľavé hrdlo

Listy majú významné hojivé a protizápalové účinky, ktoré môžeme použiť pri zápaloch ústnej dutiny alebo bolestiach v hrdle. Dve lyžice listov prelejeme 2 dl vriacej vody a necháme 15 minút lúhovať, potom scedíme a môžeme používať na kloktanie.

Kúpele z listov moruše

Listy pridané do kúpeľa sú výborným podporným prostriedkom pri liečbe hemoroidov, vredov vred, mokvavých rán, ekzémov a akné. Kúpeľ pripravíme tak, že 5 hrsťou listov povaríme 5 minút v 3 litroch vody, potom odstavíme a necháme ešte 15 minút lúhovať. Po uplynutí tejto doby precedíme, nalejeme do vane alebo vandlíka. Kúpeľ by mala trvať 15 minút.

U týchto hojivých kúpeľom môžeme bylinky kombinovať. Osvedčili sa napríklad bylinné zmesi z 2 hrstí moruše, 1 hrsti prasličky, 1 hrsti skorocelu.