Babička mi prezradila, prečo nikdy nevyhadzovala kôstky z čerešní: Škoda, že som to nevedela skôr, teraz už nevyhodím ani jednu!

S babičkou sa bohužiaľ nestretávam tak často, ako by som chcela a keďže býva na opačnom konci krajiny, návštevy sú pre mňa vždy veľkým zážitkom. Naposledy mi prezradila tajomstvo využitia čerešňových kôstiek.

S babičkou sa bohužiaľ nestretávam tak často, ako by som chcela a keďže býva na opačnom konci krajiny, návštevy sú pre mňa vždy veľkým zážitkom.

Keď som si teraz pochutnávala na domácich čerešniach a kôstku som len-tak odhodila, babička mi povedala, aká dokáže byť táto časť ovocia užitočná. Vyskúšala som a odvtedy si vážim nielen toto sladučké ovocie, ale aj kôstku, ktorú som predtým bez rozmyslu vyhodila.

Zázračný vankúš

Neverila som, no sama ho skúsila a môžem povedať, že mi veľmi prospel. Pri menštruačných bolestiach aj pri bolestiach hlavy a odreninách, či modrinách – neverila by som, aké skvelé má účinky. Stačí, ak čisté kôstky necháte vysušiť a potom navrstvíte do pevnej tkaniny a zašijete (presne ako výplň do vankúša). Vankúšik je výborne tvarovateľný, prispôsobí sa vášmu telu, pomôže správne zdvihnúť hlavu, poskytne stabilnú oporu krčným stavcom, zmierňuje napätie vo svaloch a jemne masíruje krk aj chrbticu. Stačí, ak si ho dáte pod krk tak, aby vám to bolo príjemné.

Okrem toho kôstky zlepšujú prietok krvi a pomôžu vám lepšie zaspať a plnohodnotnejšie si oddýchnuť. Ani netreba hovoriť o tom, že vankúšiky sú antialergénne a prievzdušné, vďaka čomu nedôjde k prehriatiu organizmu.

Perfektné teplené vlastnosti

Ak trpíte bolesťami hlavy, upchatými dutinami, alebo zápalom ucha, je dobré mať vždy poruke menšie vankúšiky, alebo vrecká naplnené kôstkami. Stačí vložiť na chvíľu do mikrovlnky, nechať zahriať a prikladať na bolestivé miesta. Kôstky výborne držia teplo, bolestivé miesta príjemne vyhrejú a urýchlia liečbu a zmiernia bolesti.

Aj pre bábätká

Malý vankúšik naplnený kôstkami pomôže dieťatku lepšie spať, pomáha aj pri kolikách, nepokoji a zároveň je veľmi príjemný na dotyk a bábätku poskytuje príjemnú masáž. Tiež sa osvedčil pri teplotách, zápaloch a virózach. Dajte však veľký pozor, aby sa dieťatko nedostalo k obsahu – kôstkam. Tie musia byť naozaj pevne zabezpečené, aby ich dieťatko nezjedlo alebo nevdýchlo. Pre mnohých rodičov je to výborná pomôcka.

Studený obklad

Tak ako teplo, držia kôstky aj chlad. Ak potrebujete studený obklad šup plastového vrecka a do mrazničky a máte ten najlepší studený obklad.

Vyrobte z nich ocot!

Tento ocot je perfektnou prísadou do jedál, ale využiť aj ako ekologický čistič bez obáv pred „octovou“ vôňou. Ja som s ním skúsila grilované ryby a tiež som použila do šalátových zálievok a je to fantastická prísada!

Ako na to?

Stačí, ak ½ šálky kôstiek (nie úplne nečistených a nie vysušených – napríklad také, ktoré ostali z prípravy džemu) zalejeme 1 šálkou bieleho vínneho octu (alebo obyčajného octu). Jednoduché je zapamätať si pomer 1:2. Necháme 2-3 týždne stáť mimo slnečného žiarenia, potom stačí len scediť a môžeme používať.

Likér z kôstiek

Stačí, ak kôstky (môžeme pridať aj pár kusov čerstvých plodov) zalejete alkoholom a necháte 1-2 mesiace stáť na tmavom chladnejšom mieste. Potom prilejeme čerešňový sirup – ideálne domáci (pomer sirupu a alkoholu je 1:1), scedíme a môžeme ochutnávať.

Foto: tjn

Dnes najobľúbenejšie