Sestra zmiešala droždie po záruke s citrónovou šťavou a dala do fľaše: Toto dá do gruntu celý byt a zatočí aj s háveďou!

Mali ste doteraz pocit, že droždie sa dá využiť iba na pečenie? Boli by ste veľmi milo prekvapení, ako veľmi ste sa mýlili! K dispozícii sú totiž mnohé ďalšie využitia.

Mali ste doteraz pocit, že droždie sa dá využiť iba na pečenie? Boli by ste veľmi milo prekvapení, ako veľmi ste sa mýlili! K dispozícii sú totiž mnohé ďalšie využitia.

Domáci čistiť z droždia

Sestra mi poradila, ako si takúto vyrobiť doma a to úplne, ale naozaj úplne zadarmo!

Na čistenie odtokov, dokonale lesklé umývadlo, podlahy a milión ďalších vecí!

Napríklad do odtoku pravidelne lejme 1 fľašu tohto zázraku a mám istotu, že žiadne upchávanie ani zápach nehrozia. To ale nie je všetko, tento recept je skutočne univerzálny, doma ho používam namiesto čistiaceho prášku, leštidiel a prostriedkov na umývanie a čistenie podláh. A navyše, ide aj o skvelý prostriedok proti mravcom – droždie je pre ne smrteľné!

Superingrediencia na čistenie – sušené droždie (a pokojne aj to po záruke)!

Na domáci enzýmový čistiť  bez drhnutia potrebujeme:

300 g (alebo asi 2 šálky) citrónových alebo pomarančových šupiek
100 g (alebo približne 1/2 šálky) hnedého cukru
1 čajová lyžička droždia
2-litrová plastová fľaša
1 liter vody

Postup:

Najskôr do nádoby nasypeme hnedý cukor (cez slamku alebo lievik).Šupky narežeme na menšie časti a dáme tiež do nádoby. Potom pridáme droždie a aj 1 liter vody. Pevne zavrieme a pretrepeme fľašou, aby sa cukor rozpustil. Trepeme 30 sekúnd a dáme bokom. Necháme odpočívať 14 dní, pričom rad denne pretrepeme. Potom scedíme tekutinu a pevnú časť zmiešame s jedlou sódou – je to perfektné namiesto prášku na čistenie – na umývadlá, kuchynskú dosku, kuchynskú linku. Najlepšie je sódu a pevnú hmotu zmiešať v mixéri – mám overené. Uchovávame v uzatvárateľnej nádobe.


Tu je niekoľko nápadov na použitie zvyšnej kvapaliny a pevnej hmoty:

  • ako viacúčelový čistiaci prostriedok (pridajte 1/2 šálku čistiaceho prostriedku na 1 liter vody a premiešajte)
  • na riad a tmavú bielizeň (použite 1/4 šálky enzýmu)
  • na umývanie kúpeľní a toaliet (1 diel enzýmu až 10 dielov vody)
  • na odstránenie odolných škvŕn a pachov (farebné látky a podlahy) (použite neriedené)
  • na čistenie zeleniny a ovocia (1 časť enzýmu až 10 dielov vody)
  • proti upchávaniu v kuchynských drezoch a kanalizáciách (použite neriedené)
  • ako prirodzený repelent proti hmyzu a švábom (použite neriedené)
  • na umývanie podláh (1 časť enzýmu až 20 dielov vody)
  • ako hnojivo pre rastliny (použite 1 časť enzýmu na 20 dielov vody, alebo použite zvyšnú vodu z umývania podláh)
  • na umývanie auta – autá vyzerajú, akoby boli leštené! (1 časť enzýmu až 20 dielov vody)
  • na čistenie špinavého kuchynského drezu (tuhú zmes)
  • vyčistite rúry (tuhú zmes)

Droždie totiž môže poslúžiť ako vynikajúci stimul pre rast rastlín. Tento produkt je totiž bohatý na minerály, organické železo a stopové prvky, ktoré potrebuje každá rastlinka!

V prípade, že droždie rozpustí vo vode, začne vylučovať látku, ktorá zrýchli rast rastlín a tie sa navyše stanú silnejšími. Podmienkou však je, aby droždie pracovalo v teplej vode!

Ako oživiť pôdu droždím

Receptov je viacero, predstavíme vám dva z nich.

Ako si pripraviť domáce hnojivo z droždia

  1. Rozpustite droždie vo vode v pomere 1 kg droždia na 5 litrov vody. Výsledný produkt sa potom riedi v 50 litroch vody.
  2. Muškáty budú mať krásne kvety, ak ich prihnojíme drožďovou zálievkou. Do 1 litra vody rozdrobíme 1 kocku droždia a necháme kvasiť 2 týždne. Potom zmiešame s tromi litrami čistej vody. Tým získame 4 litre kvalitného hnojiva. Môžeme ho použiť aj na iné kvetiny.
  3. Ďalším skvelým tipom je rozpustiť 1 kocku v 5 litroch vody a výsledok pridávať do zálievky (približne 1 deciliter na 5 litrov vody) – kvety budú naozaj prekrásne.

Pokiaľ máte záhradu, rozhodne vykúšaje toto pozoruhodné alternatívne hnojivo. Uvidíte, že čoskoro sa droždie stane vašim spoľahlivým pomocníkom pri pestovaní ovocia a zeleniny.

Droždie proti komárom

Potrebujeme:

3 dl vody – asi 1 hrnček
¼ hrnčeka hnedého cukru
1/4 lyžičky sušeného droždia (môže byť aj čerstvé)
priehľadnú dvojlitrovú pet fľašu

Ako na to:

Fľašu prerežte na polovicu. Hnedý cukor dajte do teplej vody a miešajte až do rozpustenia. Vyrobený sladký roztok nechajte vychladnúť a potom ho nalejte do spodnej časti fľaše. Pridajte kvasnice, ktoré netreba miešať. Kvasnice produkujú oxid uhličitý, ktorý veľmi intenzívne láka komáre. Hornú polovicu fľaše obrátene vložte do spodnej. Ak spolu nedržia, zlepte ich izolačnou páskou. Spodnú časť fľaše omotajte niečím čiernym, alebo ju jednoducho načierno zafarbite. Horná časť ostáva číra. Celý trik je v tom, že komáre milujú úkryty na tmavých miestach a zvlášť tam, kde cítia oxid uhličitý. Ja si zvyknem zmes dávkovať do viacerých fliaš.

zdroj: takprosto

Dnes najobľúbenejšie