MEGA úroda mrkvy: Zasejte ju takto a budete mať mrkvy na rozdávanie!

Čokoľvek ste sa rozhodli pestovať vo vašej záhradke, určite si prajete mať čo najlepšiu úrodu.

Čokoľvek ste sa rozhodli pestovať vo vašej záhradke, určite si prajete mať čo najlepšiu úrodu. Pri mrkve si dajte záležať už pri jej siatí. Poradíme vám, ako ju zasiať, aby ste jej mali aj na rozdávanie. Mrkva miluje kultivovanú úrodnú pôdu, preto jej ešte pred výsevom pripravte ideálne podmienky.

Kedy je správny čas na výsev

Skorá mrkva sa najčastejšie seje v marci – apríli. Pestujeme ju vždy z priameho výsevu, pretože neznesie presádzanie.

Ako pripraviť pôdu pred výsevom

Mrkve sa darí vo vlhkejších podmienkach a potrebuje ľahšiu, výhrevnú, nezaburinenú, hlinito-piesočnatú pôdu bohatú na humus. Keďže sa jedná o koreňovú zeleninu, jej koreň rastie hlboko do hĺbky. Ak sme si na jeseň zrýľovali pôdu, pred výsevom mrkvy odstránime prípadné kamene a tvrdé hrudy. Pôda by mala byť jemná, aby sme sa vyhli deformácii mrkvy, či spomalenému rastu. Urobte v zemi brázdy a ak je pôda príliš suchá, nalejte do nich vodu. Keď voda vsiakne, môžete začať s výsevom. Pozor na hnojenie čerstvým maštaľným hnojom! Mrkva ho neznesie a korene potom praskajú a deformujú sa.

Ako siať

Vysievame nahusto do riadkov vzdialených od seba asi 15 – 20 cm. Hĺbka brázdy by mala byť 2 – 3 cm. Semená mrkvy je dobré pred výsevom zmiešať s preosiatym pieskom, aby sme ju nevysiali príliš nahusto. Aj tak je neskôr potrebné mrkvu preriediť, aby mohli korene pekne rásť. Bezprostredne po výseve pôdu utlačíme ľahkým valcom, alebo doskou, na ktorú sa postavíme.

Ak chcete urýchliť rast mrkvy, je dobré ju po zasiatí prikryť igelitom. Udržíte ich v teple a semienkám sa bude lepšie klíčiť.

Mrkve sa dobre darí, ak má v susedstve cibuľu, preto ju pokojne vysaďte po obvode každej mrkvovej hriadky. Odpudzuje škodcov a mrkva bude zdravšia. Keď majú rastlinky mrkvy asi 4 lístky, treba ju začať jednotiť. Skoré odrody jednotíme na cca 4 cm, neskoršie asi na 9 cm. Nezabudnite pôdu okolo mrkvy pravidelne kypriť a vytrhávať burinu. Pri správnej starostlivosti a dodržaní týchto zásad sa môžete tešiť na chutnú a bohatú úrodu.

Zdroj: vranya.net

 

Picture of Miroslava

Miroslava

Redaktorka magazínu To je nápad!

Dnes najobľúbenejšie