Úrodu zberám 2x do roka a zemiaky sú vždy krásne: Stihnite to v auguste a na jeseň máte krásnu úrodu bez roboty!

Chcem sa podeliť so svojou skúsenosťou, pretože my takto pestujeme zemiaky pravidelne, ale používame ešte omnoho jednoduchšiu metódu

Videl som tu príspevok o sadení zemiakov v polovici augusta a aj mnoho pochybností o tom, či to nie je na sadenie už neskoro a či sa niečo z tohoto pokusu urodí. Chcem sa podeliť so svojou skúsenosťou, pretože my takto pestujeme zemiaky pravidelne, ale používame ešte omnoho jednoduchšiu metódu – zemiaky dávame do slamy a pokosenej trávy, je tá najlepšia a najjednoduchšia metóda sadenia a keď príde na zber, len zrolujete koberec zo slamy aj so zemiakmi a jednoducho ich povyberáte z vnútra. A musím povedať, že tu na Záhorí nie sme ani zďaleka jediní, čo takto pestujú a úrodu zberajú 2x za rok.

Ako na to?

Keď sme kosili záhradu na jednej časti sme jednoducho trávu nepohrabali, ale rovnomerne rozložili po celej ploche. Kedže sa mi trávy zdalo málo, pridal som aj slamu a vytvorili sme mierne vyvýšené lôžko na zemiaky.

Potom je to už veľmi jednoduché, do slamy som vložil predklíčené skoré zemiaky (na sadenie koncom leta vždy používam skoré odrody zemiakov, skúšame rôzne odrody a minulý rok sme mali zemiaky Adora -rastú superrýchlo). Potom už len do slamy poukladať hľuzy a následne ich stačí prikryť  slamou, senom alebo aj pokosenou trávou.

Vrchná vrstva musí mať aspoň 40 cm. Potom už len stačí dobre zavlažiť, čím slama trochu klesne a spojí sa. V suchom počasí treba porast poliať.  Vňať sa objaví po pár týždňoch, keď začne usychať, treba zberať. Niektoré odrody zemiakov vám ani nemusia kvitnúť, tak sa nenechajte pomýliť, ale rastú normálne. Pri tomto pestovaní vám celkom odpadá okopávanie a zberanie mandelínky, zemiaky si pekne rastú v sene a v októbri zberáte.

Dnes najobľúbenejšie