Vypestujte si krásny datľovník z jadierka: Jednoduchý postup, vďaka ktorému bude čoskoro zdobiť váš interiér táto prekrásna palmová rastlina!

Vypestovať si palmu z jadierka datle je skutočne možné a vyžaduje si to len dávku trpezlivosti. Ak sa však na to dáte, o 3 – 4 roky budete mať krásnu rastlinu, ktorá oživí váš interiér a náklady na takéto pestovanie sú mizivé v porovnaní s tým, koľko by vás stála v záhradníctve takáto palma. Postupujte podľa tohto návodu, ktorý sme pre vás pripravili od skúsených pestovateľov z youtube a určite uspejete!

Príprava materiálu na výsadbu:

Na urýchlenie klíčenia semien z nich odstráňte vrchnú tvrdú vrstvu brúsnym papierom, prípadne vložte kôstky do horúcej vody (80 °C) a nechajte namočené niekoľko minút.

Keď ich vytiahnete z vody, preložte ich do plastovej nádobky s vlhkou bavlnenou podložkou, zabaľte ich do nej a nechajte naklíčiť. Plastovú nádobku položte na teplé miesto, aby ste zabezpečili optimálnu teplotu a po 2 týždňoch by sa mali objaviť prvé korienky.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Výsadba semien

Kôstky, ktoré prešli prípravnou fázou, zasaďte do spoločného priestranného kvetináča. Ten naplňte zmesou rašeliny a piesku alebo hotovou zmesou pre palmy. Poskytnite optimálnu teplotu na klíčenie 25 – 30 °C. Semená začnú klíčiť po 40 dňoch a po 50 – 60 dňoch sa objaví malý list.

Keď mladé sadenice datľovej palmy dosiahnu výšku viac ako 10 cm, presaďte ich do samostatných nádob. Použite črepníky s priemerom 9 – 12 cm. Pripravte si zmes zo 4 dielov humusu, 2 dielov piesku a 1 dielu rašeliny.

Starostlivosť o palmy

Vzhľadom na to, že datľová palma pochádza z trópov, potrebuje dostatok slnečného žiarenia, miernej vlhkosti, mäkkej sypkej pôdy a optimálnej teploty. Palmové listy by sa mali pravidelne umývať teplou vodou. Počas leta potrebuje rastlina výdatnú zálievku. Črepník musí byť otočený smerom k slnku tak, aby šípka listu smerovala do miestnosti. V tomto prípade bude palma rásť rozľahlo, rovnomerne a nie jedným smerom. Mladé rastliny, ktoré nedosiahli päť rokov, potrebujú pravidelne presadiť – staršie už nie, pretože horšie znášajú zmeny.

Ak si všimnete zmeny na listoch, rastline zrejme niečo chýba. Zvyčajne sčernejú pri nedostatku slnečného žiarenia, zlej zálievke alebo v dôsledku náhlych výkyvov teploty a prievanu. Hoci vám palma nikdy nezarodí, pretože začínajú kvitnúť až pri výške 15 m, je to krásna rastlina, ktorá vás bude tešiť celé roky.