Toto je najkrajší darček pre vašich drahých: Vypestujte im plný kvetináč štvorlístkov, aby mali šťastie po celý rok!

Tiež patríte medzi ľudí, ktorým sa len tak ľahko nepodarí natrafiť na štvorlístok vo voľnej prírode? Nevadí, dopestujte si ho pre seba aj pre vašich drahých. Je to prekvapivo jednoduché!

Ako na to?

Stačí, ak v záhradkárstve alebo na internete vyhľadáte cibuľky Oxalis tetraphylla (Šťavel štvorlistý), alebo Oxalis deppei. Ide o nenáročnú rastlinu, ktorú môžete pohodlne pestovať aj na parapete u vás doma.

Cibuľky tejto rastlinky rýchlo schádzajú a o pár týždňov vytvoria záplavu štvorlístkového zeleného rúna na vašom okne. Málokto však vie, že táto rastlinka aj kvitne. A nie hocijako, ale krásnymi drobnými  ruzovkastými až červenskastými kvietkami, ktoré vás budú tešiť od jari až do leta, otvárajú sa za jasného slnečného počasia.

Rastlinka dorastá do výšky maximálne 15 cm a kedže ide o viacročnú rastlinku, tešiť sa z nej budete aj o rok.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Vysadiť ho je úplne jednoduché

Potrebujete širší kvetináč s hmóznym substrátom, s kyslastejším pH okolo 6. Keď kvitne zalievame výdatnejšie a môžeme 2 x do mesiaca aj prihnojiť. Inak stačí zalievať mierne, tak, ako ostatné cibuľoviny a dbať na to, aby sa pôda nepreliala a cibuľky nezačali hniť. Črepník uložíme na chladnejšie, ale svetlé miesto.

Optimálne je severné stanovisko s teplotou aj v lete do 20 stupňov. Ak chcete, aby vám štvorlístok robil radosť už na Vianoce a Nový rok, vysaďte cibuľky na jeseň – tomu sa hovorí rýchlenie cibuliek. Inak je prirodzené, že rastlinka na jeseň opadne ako bežné zelené rastlinky, zazimujú sa (cibuľky je dobré normálne vybrať zo zeme, uchovať na suchom, chladnejšom mieste a vysadiť opäť na jar) a prebudí opäť na jar.

Od jari do konca leta môžeme mať črepník na balkóne!