Ako vyliečiť váš sklad z jeho chorôb

Trpí váš sklad chorobou? Že neviete? Nasledujúce znaky sú symptómami chorého skladu:

  • časté strácanie skladovaného tovaru,
  • časté poškodenia skladovaného tovaru,
  • časté poškodenia náradia a skladového príslušenstva,
  • pracovné zranenia,
  • tovar neodchádza načas,
  • nepresné alebo chybné dodania,
  • nepriechodné uličky,
  • nízka produktivita a celková nespokojnosť zamestnancov
  • nepresnosti v záznamoch.

Ako riešiť vyššie spomenuté problémy? Neobviňujte zo všetkého neschopných zamestnancov. Hoci sa môže stať, že ste mali tú smolu a narazili na nie práve produktívnu hŕstku skladníkov, je nepravdepodobné, že by všetky chyby vychádzali iba z ľudského zlyhania. Omnoho pravdepodobnejšie je, že ste do vášho skladu jednoducho neinvestovali dosť času alebo peňazí a tento nedostatok sa vám teraz v praxi vypomstil. Prečítajte si nasledujúcich pár rád, ktoré poslúžia ako medicína na problémy vo vašom sklade.

Používajte správnu techniku a príslušenstvo

Manipulačná technika je dnes doslova veda a nie je hanbou, ak si priznáte, že o nej rozhodovať jednoducho neviete – a to najmä ak väčšinu dňa trávite v saku a kravate a nie v montérkach. Ak nemáte so skladovaním osobné skúsenosti, nebudete vedieť posúdiť, ako veci robiť lepšie, máte priveľký odstup. Ukážte svojim zamestnancom, že vám na nich záleží, opýtajte sa ich na ich názor a na to, ako by sa dala ich práca zefektívniť.

Všetko, čo v sklade potrebujete mať, by sme mohli rozdeliť do troch skupín:

  • manipulačná technika,
  • čistiace a upratovacie prostriedky a pomôcky (napr. koše alebo recyklačné staničky, metly, utierky a pod.)
  • ochranné vybavenie, pracovné odevy a BOZP (napr. ochranné okuliare, rukavice, ochranné prilby).

Nesprávne zariadenie skladu bude mať vysoký vplyv na jeho každodenné prevádzkovanie. Je to jednoduchá matematika – ak musí jeden pracovník vykonať pri každom úkone čo i len niekoľko zbytočných krokov, vynásobte týchto pár sekúnd počtom úkonov, ktoré za deň urobí, potom počtom dní, ktoré v roku odpracuje. Zistíte, že nesprávnym zariadením a usporiadaním skladu prichádzate o niekoľko hodín ročne.

Ak je potrebné, aby vaši zamestnanci v sklade používali drobné príslušenstvo, ako napríklad kalkulačky alebo fixky, asi už teraz viete, že snažiť sa ich mať vždy plný počet je vopred prehraný boj. Tieto veci sa strácajú a budú sa strácať, či už ich niekto ukradne alebo sa zapotrošia. Ak budete zbytočne riešiť takéto drobnosti, strácate tým drahocenný čas aj energiu. Zmierte sa s tým, že ich treba mať vždy do zásoby viac a drobné straty jednoducho neriešte, kým neprerastú do vážnejších prehreškov. Je omnoho nebezpečnejšie riskovať, že zamestnanec nesprávne spočíta položky bez kalkulačky alebo neoznačí tovar kvôli tomu, že nemá čím.

O svoj sklad sa starajte, a aj o to, čo je v ňom

Ak raz kúpite nejaké zariadenie do skladu, berte to ako začiatok vašej cesty s ním, nie jej koniec. Správna starostlivosť o vybavenie skladu je otázkou ako produktivity, tak aj bezpečnosti, a mala by byť vykonávaná preventívne, nie vtedy, keď je už stav vášho napr. paletového vozíka taký, že sa takmer nedá používať.

Vaši zamestnanci by mali byť vyškolení tak, aby vedeli, kedy a ako sa treba o zariadenie skladu starať. Takisto by mali okamžite hlásiť akýkoľvek problém, ku ktorému počas ich práce dôjde, a to najmä, ak sa týka zariadenia. Ak v sklade používate regály a palety, určite sa zmierte s tým, že bude dochádzať k ich poškodeniu a opotrebovaniu. Drobné nedostatky môžu rýchlo prerásť v závažnejšie problémy a viesť k nešťastiam, treba na to zamestnancov konkrétne upozorniť a požiadať ich, aby drobné chyby opravovali len ak je to v ich silách a všetky poškodenia okamžite nahlasovali.

Nakupovať za lacno?

Možno to viete aj sami, lacná kúpa sa nie vždy oplatí. V sklade totiž lacným nákupom neriskujete len nižšiu produktivitu a možnosť pokazenia, ale aj zranenie či smrť zamestnanca pri zlyhaní zariadenia. Pri nákupoch z druhej ruky alebo v akciách či lacných obchodoch sa vždy uistite, že nakupujete kvalitný výrobok, za ktorý jeho výrobca ručí, a ktorý je určený na to, čo s ním chcete vykonávať.

Urobte si prehľad o tom, kde sa vo vašom sklade „stráca čas“. Pri ktorom zariadení je najviac pracovníkov? Kde sa zdržujú najdlhšie? Na ktoré čakajú? Ak chcete, aby zamestnanci pracovali rýchlejšie a efektívnejšie, musia mať k dispozícii všetko, čo potrebujú a v správnom nastavení či formáte.

Upratovať treba. Vždy.

To je jednoducho jasné ako facka. Upratovanie ku skladu patrí a malo by byť neoddeliteľnou súčasťou každého pracovného dňa. Ak je navyše vhodne nastavené a naplánované, zvyšuje výkonnosť zamestnancov a aj ich bezpečnosť. Podlaha by mala byť zotretá a vysušená minimálne raz do dňa, najlepšie na konci každej šichty. Všetok poškodený tovar, či príslušenstvo, ktoré sa počas používania znehodnotilo, je potrebné odstraňovať okamžite. Koše na odpad by mali byť vhodne rozmiestnené po celej ploche skladu tak, aby zamestnanci nemuseli strácať čas vynášaním odpadu.

Označte si to.

S udržiavaním poriadku súvisí i označovanie tovaru a skladových zásob. Sklad by mal byť jednoducho a logicky zorganizovaný tak, aby materiál, s ktorým manipulujete najčastejšie, bol najdostupnejší. Netreba tiež zabúdať na prehľadné označenie regálov, ktoré je vhodné raz za čas dôkladne prekontrolovať.

Dnes najobľúbenejšie