zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Perfektný návod ako si doma vyrobiť vysoko účinný filter do rúška: Všetko máte určite doma!

Akademický pracovník Stanislav Polzer z Vysokej školy banskej – Technickej univerzity v Ostrave, pripravil návod, ako si môže každý sám doma vyrobiť jednoduchý účinný filter do rúška, ktorý má antivirotické účinky. Vychádzal totiž zo staršieho nápadu kanadského profesora, o ktorom informoval odborný časopis Scientific Reports. Docent Polzer svoje riešenie zverejnil na Facebooku a my vám ho dnes predstavíme.

„Keďže je vhodných ochranných prostriedkov stále nedostatok, musíme si ich sami vyrobiť doma. Kolegovia na Technickej univerzite v Liberci začali vyrábať filtre do rúšok s nanovláknami a ja z VŠB v Ostrave prikladám návod, ako tiež vylepšiť ochranu pred koronavírusom. Nejedná sa o žiadnu ezoteriku, ale o špičkovú vedu z Kanady.“ napísal Stanislav Polzer, ktorý na VŠB-TUO pôsobí na katedre aplikovanej mechaniky Strojníckej fakulty.

Využite roztok kuchynskej soli

Kanadskí autori spomínaného článku, ktorí pracovali na všeobecnom ochrannom filtri proti vírusom, prišli v roku 2017 na to, že keď svoj filter do rúška vymáčame v silnom roztoku obyčajnej kuchynskej soli, dostaneme výbornú ochranu proti vírusom. Inovatívne riešenie na eliminovanie vírusov predstavil na videu rok potom profesor Hyo-Jick Choi z Albertskej univerzity v Kanade. Metóda premieňa rúška doslova na zabijákov vírusovl. Klasické rúška a respirátory môžu zachytávať kvapôčky vírusov, ale samotný vírus je na ochrannej maske stále infekčný. Choi ich preto vylepšil pomocou jednoduchej zbrane: soli.

A práve Choiho „soľným“ postupom sa Polzer inšpiroval pri svojom filtri. „ Filtrácia vírusov je v tomto prípade cca 40 – 70% ešte po 24 hodinách, pričom na začiatku je 85%. Ale hlavne – ani preniknuté vírusy chrípky neboli už schopné vyvolať chorobu,“ uviedol. Dodal, že priamo na takomto filtri je do 5 minút zabitých 99,9% vírusov a do hodiny všetky. „Inými slovami to dramaticky znižuje riziko prenosu sekundárnou cestou, kedy si siahnete na kontaminované rúško a potom prenesiete vírus na iný predmet.“ Ochrana navyše podľa neho funguje aj za vlhkého počasia a celý deň, takže nie je potrebné rúško každú chvíľu meniť za nové. „Čo aj tak robí málokto, pretože ich je stále málo,“ poznamenal.

Aj preto to môže poslúžiť aj ako ochranná vrstva do rúška proti novému vírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie Covid-19. „Samozrejme to nebolo testované proti aktuálnemu koronavírusu, ale je obrovská šanca, že to bude fungovať rovnako. Princíp je fyzikálny – vysoký osmotický tlak destabilizuje proteíny. Preto apelujem na všetkých, aby si taký filter doma vyrobili,“ zdôraznil.

Postup:

Rozpárajte jednorázové chirurgické rúško a vyberte z neho prostrednú vrstvu. Kto nemá, použite nejakú umelú tkaninu, napríklad netkanú textíliu na záhradku a pod. Návod počíta s filtrom z rúška 15 x 20 cm – ak bude menší, musí sa priamo-úmerne znížiť množstvo roztoku.

Pripravte si 300 g soli a veľkú kuchynskú lyžičku pracieho prášku alebo jari. V článku v Nature Scientific Reports bol použitý polysorbát 20, ale ten asi nikto na poličke doma nemá. Ide však len o zníženie povrchového napätia vody tak, aby roztok mohol obaliť všetky vlákna.

– Do litrovej odmerky nalejte liter horúcej vody, pridajte prášok po jeho rozpustení dosypte soľ. Poriadne premiešajte, aby sa soľ rozpustila (ideálne všetka).

– Namočte tkaninu, z ktorej bude filter, do 25 ml roztoku (5 kávových lyžičiek na misku, alebo tanier) a na noc nechajte stáť.

– Na druhý tanier dajte 55 ml roztoku (11 kávových lyžičiek), dajte do nej na druhý deň ráno tú istú tkaninu a vložte do rúry na 40 °C, pokiaľ sa všetka tekutina neodparí.

– Vložte do svojho textilného rúška s vrecúškom na filter a máte na celý deň ochranu.

– Večer po príchode domov celé rúško hoďte do horúcej vody na 30 minút, potom z neho vytiahneme filter a opäť ho namočíme do soľného roztoku. Liter vám vystačí cca na 14 dní.

Ani s týmto filtrom však nesmiete prestať byť opatrní, pretože stále nemá vaše rúško dokonalé tesnenie a veľa vzduchu nasávate aj okolo nhoj. Je to však skvelý spôsob, ako zvýšiť ochranný účinok.

Zdroj: novinky.cz

Najlepšie tipy pre zdravie