Ako vyčistiť aj najšpinavšie kuchynské utierky za 2 minúty a bez chémie: TU je recept, uložte si ho!

Chcem vám predstaviť vynikajúci zlepšovák zo stránky napadovy.blog, ktorý vám poriadne uľahčí život, ak stále vyvárate kuchynskú utierky. Tie moje boli po vianočnom varení v takom stave, že som ich chcela vyhodiť. Namiesto toho som ale skúsila tento perfektný nápad. 

Utierky stačí len namokriť a o 2 minúty máte hotovo. Potom už len počkať, kým uschnú, aby ste sa mohli na ten fantastický výsledok.

Táto metóda je výborná najmä na utierky svetlých odtieňov, ktoré sú veľmi znečistené mastnotou. Vyzerajú opäť ako nové a teraz sa rada podelím, ako to môžete dosiahnúť aj vy a to bez chémie, za rekordne krátky čas.

Ako postupovať?

Najskôr namočte uterák do teplej vody a dobre ich napeňte bežným mydlom na prádlo. Odstráňte všetky tvrdé „usadeiny“, to znamená rôzne zvyšky, omrvinky atď.

...

Potom utierky vyžmýkajte bez toho, aby ste mydlo opláchli. Uterák vložte do jednorazového celofánového vrecka. Nasypte do nádoby dve čajové lyžičky kyseliny citrónovej (môže byť nahradená dvoma polievkovými lyžicami citrónovej šťavy).

Prilejte aj 50 – 70 ml studenej vody a rozmiešajte, kým sa kyselina citrónová úplne nerozpustí.

Nalejte roztok na utierku vo vrecku a zatvorte ho, aby ste zabránili rozliatiu.

Vložte uterák do mikrovlnnej rúry. Nastavte výkon na 450 W a zapnite na dve minúty.

Opatrne vytiahnite utierku z mikrovlnnej rúry, pretože bude horúci, alebo ho nechajte mierne vychladnúť.

Vyberte utierku z vrecka a opláchnite v teplej vode.

Potom nechajte uschnúť.

Pozrite sa na ten výsledok.

Táto jednoduchá a lacná metóda udrží vaše utierky ako nové! Zároveň nepotrebujete žiadne škodlivé chemikálie, všetko je bezpečné a ekologické.

Ďalšie metódy čistenia utierok od vás

Chcem sa s vami podeliť o perfektný domáci zlepšovák, ako vyprať všetky utierky bez vyvárania a zbytočných starostí. Poradila mi to švagriná – kuchárka zo školy a ja si to neviem vynachváliť. Možno vám to bude najskôr znieť zvláštne, ako aj mne, ale keď sa odhodláte vyskúšať, určite nebudete ľutovať, je to paráda! Zmizne mastnota a aj odolné škvrny a viete čo je najlepšie, vyčistilo mi to aj práčku.

Foto: tjn

Nevyvárajte utierky, toto je oveľa lepšie – odskúšané!

Takže, utierky periem ako každé iné kusy bielizne. Nedávam ich ani odmočiť. Dám do práčky a vnodím do vnútra úplne obyčajnú tabletu do umývačky – zatvorím a periem. Je to malé kúzlo, čo prášok na pranie nikdy nezvládok, tableta zvládla hneď. Utierky odmastené, čisté a bez fľakov. Odkedy som skúsila, robím to len takto. Dokonca, periem takto aj mužovi pracovné montérky – nikdy ich nemal takto dokonale čisté, skúste, je to perfektná vec.

Foto: tjn

 

Jaruška V.

Nevyváram už roky, skúsila som trik s práškom do pečiva, ktorý som našla tu a veľmi ma prekvapil výsledok. Dám klasicky prach na pranie, 1 balík prášku do pečiva. Uvidíte, že utierky budú len-tak žiariť. Dokonca sa na to dala aj moja mama a tá celý život utierky vyvárala.

Mima Cíbiková

 

Foto: tjn

 

Používam prášok do umávačky, alebo rovno tablety do umývačky. Krásne to vyperie. Ale nedávam to len na utierky, aj na záclony a bielu bielizeň. Som spokojná s výsledkom. A sem-tam hodím do práčky a nechám pri navyšej teplote naprázdno vyprať. Práška sa vyčistí.

 

Libka

Ja používam aj keď periem športové oblečenie pre syna na tréningy. Umývačková tableta sa mi osvedčila naviac. Leštidlom do umývačky skúste umyť okná a sprchový kút – nič tak nefunguje, je to naozaj úžasný lesk.

 

Foto: tjn

Petra Kollárová Vašková

 

Ja som staré utierky zachránila takto – do vandlíka horúcu vodu, do vody 1 tabletu a preprala som trochu v rukách a nechala máčať, kým voda nevychladla. Keďže boli utierky veľmi znečistené, dala jednu tabletu aj do práčky – tablety majú bieliaci účinok a ja ich používam na biele prádlo namiesto chlórového bielidla. Navyše, má to ešte jeden skvelý efekt – tablety rozpustia usadený tuk v práčke a perfektne ju tak vyčistia a zbavia zápachu. Ja, keď čistím práčku tak urobím jednoducho to, že do nej dám 2 tablety, zapnem najdlhší cyklus na 90 stupňov a je to. Odporúčam, mám odskúšané!

Titulná foto: tjn

 

Foto: tjn
Foto: tjn