Nezáleží, či je rúra nová, alebo má 20 rokov: Toto ju dá do gruntu od špinavých horákov, až po sklo na dvierkach!

Toto pomôže každému, kto chce vyčistiť celú rúru a aj pripálené plechy!

Čistenie rúry – jedna z najdôležitejších tém domácnosti. Zozbierali sme pre vás pár trikov, s ktorými dokážete dať poriadku aj starý spotrebič, o ktorý sa roky nikto nestaral.

Badly burnt oven with oven mits in forefront

1. Roztok na namáčanie

Pred čistením odstráňte akékoľvek voľné časti tam, kde je to možné. Tie namočte do čistiaceho roztoku zriedeného octu.

Veľmi znečistené horáky

Potrebujeme:

1 bal. prášku do pečiva

3 lyžice jablčného octu (môžete nahradiť alkoholom)

2 lyžice čistiaceho prášku

Saponát

¼ šálky univerzálneho čistiaceho prostriedku (na značke nezáleží)

Postup:

Do hrnca nalejem vodu (stačí aj 6 cm) a pridáme jablčný ocot. Do tohto roztoku dáme horáky, zapneme plameň a necháme 10 minút variť. Potom zložíme z plameňa a necháme vo vode, kým nevychladne, Následne si na jemnú drôtenku dáme trochu saponátu a jednoducho vyčistíme, špina ide krásne dole.

Tlačidlá na sporáku jednoducho vytiahneme. Do misky napustíme teplú vodu, dáme 2 lyžice prášku, ¼ šálky univerzálneho čistiaceho prostriedku a 2 lyžice saponátu. Namočíme a necháme máčať len 5 minút. Potom jednoducho vyčistíme hubkou. Miesta okolo tlačidiel na sporáku vyčistíme pomocou

Náš tip: Ak potrebujete tiež vyčistiť aj mriežky na horákoch, jednoducho ich vložte do kúpeľa s octom a vodou (pomer 1:1).

2. soľ 

Soľ  je veľmi nápomocná pri čistení špinavých plechov na pečenie – budete potrebovať veľa soli, takže neberte malú soľničku. Soľou posypeme povrch znečisteného plechu, vložíme do rúry vyhriatej na 50 ° C a počkáme, kým sa soľ nezhnedne. Potom stačí odstrániť soľ a zvyšok nečistôt vodou a špongiou – pôjdu dole úplne jednoducho.

3. Sóda

Dokonca aj sóda pomôže so znečisteným plechom. Vezmite asi 50 g prášku a nasypte ho na znečistený povrch. Potom nalejte toľko minerálnej vody, že doska je úplne pokrytá. Rúru zapnite na 100 ° C, vložte dnu plech a počkajte asi 20 minút, kým sa voda odparí.

Potom stačí nechať ochladiť, pretrieť hubkou a prepláchnuť čistou vodou.

4. Ocot

Rýchle čistenie rúry s octom. V prípade pripáleného tuku alebo starých zvyškov je dobré najskôr namočiť povrch zriedeným octom.

Potom zmiešajte saponát s octom v pomere 1: 1, naneste zmes do rúry a trochu ju rozotrite špongiou. Počkajte pol hodiny a špinu len ľahko zotrite.

5. Sóda na pranie

Aj sóda na pranie je skvelá na vyčistenie znečistenej rúry. Nasaďte si rukavice a zmiešajte 2 až 3 čajové lyžičky sódy s teplou vodou. Aplikujete zmes buď ručne alebo pomocou sprejovej fľaše a nechajte pôsobiť niekoľko hodín. Potom jednoducho pretrite čistou hubkou, alebo handrou.

6. Odskúšaná zmes vytiahne z rúry aj starú špinu

Zmiešajte 8 lyžičiek prášku na pečenie, 8 lyžičiek čistiaceho prostriedku a 6 lyžičiek octu vo veľkej miske a potom naneste tenkú vrstvu zmesi po celej rúre. Ponechajte 10 minút pôsobiť a potom zotrite vlhkou handričkou.

7. Na pripáleniny ale aj proti vodnému kameňu 

Tento prostriedok by mal pomôcť aj s naozaj „tvrdohlavými“ škvrnami. Zmiešajte 50 g sódy s 1 lyžičku kyseliny citrónovej a 1 lyžičkou kukuričného škrobu, naneste a nechajte zmes pôsobiť priamo na znečistených miestach. Potom začnite s čistením. Mimochodom, túto zmes možno tiež dobre použiť proti vodnému kameňu.

8. Dvierka na rúre

Ak okno nie je znečistené vnútri a treba ho vyčistiť len zvonku skúste tento tip. Namočte kuchynské utierky do octu a priložte na okno. Nechajte pôsobiť 30 minút a potom ľahko zotrite hubkou.

Keď je potrebné vyčistiť sklo zvnútra:

Vonkajšie sklo jednoducho odmontujte a vložte do umývadla s teplou vodou a saponátom. Nechajte odmočiť, kým umyjete vnútorné sklo a dvierka. Stačí ich najskôr prejsť hubkou so saponátom, nechať chvíľu pôsobiť a potom zotrieť dočista.

zdroj: sossolteiros

zdroj: sossolteiros

Sklo necháme odmočiť a keď ide špina dobre dole, jednoducho umyjeme hubkou, alebo jemnou drátenkou, ak je situácia horšia. Potom sklo usušíme papierovým servítkom a namontujeme späť.

Z prášku do pečiva a vody urobíme jemnú pastu, ktorou vyčistíme povrch sporáka okolo horáku. Postupujeme tak, že pastu nanesieme na povrch, necháme 10 minút pôsobiť a následne jednoducho vyčistíme hubkou so saponátom.

zdroj: sossolteiros

 

Špinavé gombíky

Na špinavé gombíky toto funguje ako kúzlo: Teraz vyzerajú, akoby sa nikdy nepoužívali, funguje to aj na mriežky a horáky!

Potrebujete:

Vatové tyčinky

Amoniak (čpavkovú vodu) – dá sa jednoducho zakúpiť v drogérii

Starú zubnú kefku

Postup:

S amoniakom vždy pracujte v rukaviciach. Vatové tyčinky namočíme v amoniaku a jednoducho predchádzame po znečistených miestach tak, aby sa amoniak dostal na ich povrch. Potom vezmeme zubnú kefku a jednoducho vyčistíme. Sami sa môžete presvedčiť, ako jednoducho a rýchlo to pôjde. Nakoniec zotrieme navlhčenou handričkou a je to. Sporák bude ako nový!

Gombíky, ktoré sa dajú vybrať, namáčam do zmesi vody, saponátu a rozpustených tabliet do umývačky (dá sa použiť aj prášok na pranie). Nechám odmočiť a potom jednoducho vyčistím.

Funguje to aj na znečistené latinové horáky a mriežku!

Potrebujete len amoniak a igelitové vrecko. Vezmite si plastový uzatvárateľný sáčok a pridajte doň 5 lyžíc amoniaku. Potom do neho vložte mriežku či horák, uzavrite ho a nechajte pôsobiť 12 hodín. Nakoniec stačí jednoducho zotrieť handričkou a máte hotovo. Pri tejto práci ale použite rukavice.

Dnes najobľúbenejšie