Ako vybrať obliečky podľa rozmerov a materiálu?

V posteli trávime až tretinu svojho života, takže by sme si mali dopriať čo najpohodlnejšie prostredie na spánok. Aby sme sa do postele tešili a zároveň sa v nej sladko prebúdzali, mali by sme si vybrať tú správnu veľkosť a materiál obliečok. Poradíme vám, ako na to!

V posteli trávime až tretinu svojho života, takže by sme si mali dopriať čo najpohodlnejšie prostredie na spánok. Aby sme sa do postele tešili a zároveň sa v nej sladko prebúdzali, mali by sme si vybrať tú správnu veľkosť a materiál obliečok. Poradíme vám, ako na to!

Rozmery vankúša a prikrývky by mali zodpovedať veľkosti posteľnej bielizne. Než vyrazíte do obchodu alebo si objednáte obliečky na e-shope, poriadne si zmerajte veľkosť vašich prikrývok a vankúšov. Obliečky na perinu môžu byť pokojne o 5 centimetrov väčšie, aby sa vám ľahšie vymieňali.

Aké sú najčastejšie rozmery obliečok?
Najbežnejšia veľkosť obliečky na vankúš je 70×90 cm. U obliečok na prikrývku je to potom 90×200, 90×220 alebo 200×220 cm. Posteľné obliečky sa väčšinou predávajú ako jedna sada, v ktorej nájdete ako povlak na vankúš, tak aj povlak na prikrývku.

Ak teda spíte na vankúši inej veľkosti alebo máte anatomický zdravotný vankúš, pravdepodobne povlak z takého balíčka nevyužijete. Môžete si ho ale nechať napríklad prešiť na správnu veľkosť alebo ušiť nový na mieru pre váš vankúš.

Pozor si dajte aj pri nákupe posteľnej bielizne do detských postieľok. V ponuke obchodov je totiž k dispozícii pomerne veľké množstvo rozmerov. Vankúšik má najčastejšie veľkosť 40×60 alebo 50×70 cm. Pri detských perinkách sa potom najčastejšie stretneme s rozmermi: 90×120, 90×130, 90×140 alebo 100×135 cm.

Ako vybrať materiál obliečok?

Voľba materiálu posteľnej bielizne je pre pohodlný a spokojný odpočinok zásadná. Ako si ale z tej nekonečnej ponuky vybrať? Úlohu tu hrá veľa faktorov. Sú obliečky určené pre dospelých, alebo pre deti? Budeme ich používať v lete, alebo v zime? Čo citlivosť pokožky (prírodné verzus umelé vlákna)? A bude sa nám chcieť obliečky žehliť?

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Bavlnené obliečky – nestarnúca klasika

Stále najpopulárnejší materiál, ktorý je stálicou vďaka svojej mäkkosti, priedušnosti, savosti a tiež vďaka jednoduchej údržbe. Keďže je bavlna dobre farbiteľná, vyrábajú sa bavlnené obliečky v mnohých dizajnových variantoch. Sú navyše aj cenovo dostupné za príjemné ceny. Nevýhodou je ich krčivosť, a teda nutnosť takéto obliečky žehliť.

Prémiovým variantom je tzv. bavlna de luxe. Obliečky vyrobené z tohto materiálu majú vyššiu gramáž a špeciálnu úpravu vlákien, vďaka ktorej dlhšie vydržia a sú na na dotyk jemnejšie.

Krepové obliečky – láska alebo nenávisť?

Tento materiál niektorí zbožňujú a iní ho nemôžu ani cítiť. Reč je o krepových obliečkach, ktoré sú tiež vyrobené z bavlny, ale sú charakteristické špeciálnou úpravou, tzv. zvrásnením, kedy sa striedajú zvlnené pruhy s rovnými. Hlavnou prednosťou takéhoto materiálu je, že sa nemusí žehliť. Zároveň je vďaka bavlne mäkký, pružný, savý a priedušný.

Saténové obliečky – známka luxusu

Pokiaľ si potrpíte na život na vysokej nohe, potom zrejme siahnete po saténových obliečkach. Vyrábajú sa z bavlneného saténu s rôznou gramážou. Tento luxusný materiál je veľmi odolný, ale zároveň mäkký a príjemný na dotyk. Počítať však musíte s vyššou cenou. Za svoje peniaze získate ale dlhú životnosť a tiež odpadá nutnosť tieto obliečky žehliť.

Pozor si dajte na podozrivo lacné „saténové“ obliečky, ktoré sú vyrobené z polyesteru. Ten sa na rozdiel od saténu trhá, tvoria sa na ňom žmolky a materiál chladí na koži.

Flanelové obliečky – zahrejú na tele i duši

Za chladných nocí sa budete chcieť v posteli pekne zababušiť s dobrou knihou. Žiadny materiál vás pritom nezahreje viac, než flanel. Ten sa vyrába z husto tkanej bavlny z vyššou gramážou. Vďaka špeciálnemu česaniu sú flanelové obliečky extra mäkké.

Ľanové obliečky – pre citlivú kožu

Ľan je čisto prírodný antibakteriálny materiál, ktorý ľahko odoláva plesniam. Čím častejšie sa perie, tým je mäkší a príjemnejší na dotyk. Vďaka svojej štruktúre nepriťahuje prach, je vzdušný a skvele odvádza vlhkosť. Tieto vlastnosti z neho robia ideálnu voľbu pre alergikov.