Detské rúško aj pre najmenšie deti: Perfektne sedí, nepadá a dobre sa cez neho dýcha!

Pri pohybe vonku by mali nosiť rúško aj tie najmenšie deti. Kde však zohnať také, ktoré by im nepadalo, neprekážalo pri dýchaní a dobre sedelo? Ako prvé si treba uvedomiť, že malému dieťaťu nemôžeme dať 3-vrstvové rúško s filtrom, pretože by sa mu cez neho veľmi ťažko dýchalo. Platí teda zásada, že čím menšie dieťa, tým menej vrstiev. Bábätkám v kočíku nedávame rúško, ale je vhodné kočík prikryť bavlnenou plienkou.

Rozmer

Rozmer detského rúška meriame od konca očí, z jednej strany na druhú. K tomuto rozmeru pridáme 2,5 cm na založenie.

Zvislý rozmer meriame od koreňa nosu jemne pod bradu a zase pridávame 2,5 cm na založenie.

Ak šijete rúško pre deti, ktoré nie sú vo vašej blízkosti a nemáte možnosť ich zmerať, v zásade môžete postupovať podľa tejto tabuľky.

...

Keď máme rozmery odmerané, prejdeme k samotnému šitiu. Ako prvé si prenesieme nameraný rozmer na látku a vystrihneme. Zahneme z tej dlhšej strany a zošijeme. To isté urobíme aj dolu. Môžete použiť šijací stroj, ale zvládnete to aj jednoduchým stehom v rukách.

Následne zahneme a prešijeme aj jednu bočnú stranu. Do vrchného tunela, ktorý nám vznikol prešitím, navlečieme drôt, aby sa dalo rúško dobre vyformovať okolo nošteka a aby dobre sedelo.

Ak nemáte drôt, môžete použiť napríklad kancelársku spinku, alebo formovateľné pliešky, od rôznych uzatvárateľných sáčkov. Rovné ostré drôty treba na koncoch zahnúť, aby nám neprepichli látku a aby sa o ne dieťa nepoškriabalo.

Drôt si nameriame podľa dĺžky rúška, odstrihneme, navlečieme a rúško zahneme aj z druhej bočnej strany. Prešijeme. Teraz už potrebujeme iba gumičky. Ak nemáte gumičky, ľahko si ich vyrobíte napríklad zo starého elastického trička, ktoré nastriháte na prúžky so šírkou 2,5 cm a dĺžkou asi 80 cm. Navlečieme.

Detské rúško je pripravené na nosenie. Stačí už len vytvarovať podľa nosa a uviazať vzadu na hlavičke.