Ako ušetriť tisíce litrov vody ročne

PR Loduha

Prichádza najteplejšie obdobie roka, a s ním veľa slnečných dní. Stále viac vtedy potrebujeme vodu. Aby sme jej však mali stále dostatok, mali by sme vodou zároveň šetriť.

Dostať sa k vode je pre väčšinu z nás veľmi jednoduché, stačí otočiť kohútikom. Je vody naozaj taký dostatok, že môžeme bez výčitiek využívať pitnú vodu v neobmedzenom množstve nielen na pitie, ale aj ako úžitkovú vodu? V našich podmienkach je to zatiaľ samozrejmé, no mali by sme využívať pitnú vodu s rozumom, bez plytvania. Existuje niekoľko jednoduchých trikov na šetrenie vody, a pritom nestratiť komfort pri jej využívaní.

Voda a vzduch

Vodu najčastejšie používame z vodovodných kohútikov. Viete, že cez niektoré vodovodné batérie môže za minútu pretiecť až 20 litrov vody? Pritom na umytie rúk alebo zubov také množstvo vody určite nepotrebujeme. Malá pomôcka nám môže ušetriť veľké množstvo vody. Úsporný šetrič vody

môže ušetriť až 85 percent množstva pretečenej vody, a pritom si to nemusíme ani všimnúť. Základom je zmiešanie vzduchu s vodou, čo zabezpečí dostatočný prúd vody, no kohútikom pretečie oveľa menej vody. Perlátor nám takýmto spôsobom ušetrí litre vody za minútu.

Sprchovanie so vzduchom

Sprchovanie rovnako tvorí veľkú časť spotreby vody v domácnosti. Základnou zásadou pre šetrenie vody pri sprchovaní je vypínať vodu, keď ju nepotrebujeme, napríklad počas mydlenia. Šetriť sa však dá aj počas sprchovania. Bežná sprchová

Úsporná sprchová hlavica
Úsporná sprchová hlavica

hlavica má prietok okolo 20 litrov vody za minútu. Môžeme ju však vymeniť za úspornú sprchovú hlavicu, s ktorou môžeme ušetriť až 13 litrov vody za minútu. Ak nechcete vymieňať celú hlavicu, môže byť použitý sprchový perlátor na sprchové batérie, čím sa usporí rovnako, ako s úspornou sprchovou hlavicou. Pri krátkom sprchovaní, ktoré trvá 3 minúty, môžete ušetriť až 39 litrov pitnej vody! Pri dlhšom sprchovaní je to 13 litrov za každé sprchovanie. A koľko času trávite v sprche vy?

Šetrime pri splachovaní

Využívanie vody v domácnosti na úžitkové účely nám zvyšuje spotrebu pitnej vody a účty za jej používanie. Jeden z príkladov takéhoto využitia je splachovanie WC. Je to príklad, keď pitnú vodu využívame nadbytočne. A nie je to zanedbateľné množstvo. Môžeme ho však znížiť. Existujú pomôcky, ktorými sa zníži objem množstva splachovanej vody. Do WC nádržky sa môže vložiť šetrič vody, ktorým sa dokáže presne regulovať množstvo splachovanej vody. Alebo špeciálny vak s gélovými guličkami, ktoré po namočení zväčšia svoj objem, a tým znížia spotrebu vody pri každom spláchnutí.

Úsporný WC splachovač s umývadlom AQUAdue
Úsporný WC splachovač s umývadlom AQUAdue

Špeciálnym riešením je úsporný splachovač WC s umývadlom. Je to riešenia, ktoré pomáha riešiť problém v malých priestoroch, nakoľko nie je potrebné hľadať miesto pre umývadlo, a nie je potrebné vysekávať prívod vody a odpad. Princíp je jednoduchý. Pri každom spláchnutí vody priteká cez batériu v umývadle. Takto si môžeme umyť ruky hneď po použití WC, a táto použitá voda sa použije pri následnom spláchnutí. Zníži sa spotreba vody, a jedna voda sa využije dvakrát.

Bežná štvorčlenná rodina spotrebuje ročne až 200 000 litrov vody. Je to veľké číslo, ktoré sa rovnako odzrkadlí aj na účtoch za vodu. Znížiť jej spotrebu môžeme malými zmenami vo svojich zvykoch pri využívaní vody, a rovnako v spojení so spomínanými pomocníkmi môžeme znížiť spotrebu pitnej vody o desiatky tisíc litrov ročne. Pomôžeme tým okoliu aj sami sebe.

Inzercia

Inzercia

Platená inzercia. Články s týmto označením nie sú redakčným obsahom portálu. Viac informácií o možnostiach spolupráce nájdete na www.dobremedia.sk.

Dnes najobľúbenejšie