Ako som sa zbavila mravcov na jahodách: Je to úplne jednoduché a mravce sa k jahodám už nepriblížili!

Jahody a mravce nie sú dobrou kombináciou. Pred dvoma rokmi sa im zapáčilo v mojom jahodovisku a bolo ich toľko, že nám z jahôd takmer nič nechali.

Jahody a mravce nie sú dobrou kombináciou. Pred dvoma rokmi sa im zapáčilo v mojom jahodovisku a bolo ich toľko, že nám z jahôd takmer nič nechali. Okrem toho ako skvelí parťáci vošiek neostali nič dlžní svojej povesti a rozniesli mi vošky po celej záhrade. Minulý rok som už bola múdrejšia a vyskúšala som fintu ako ne. Z jahodoviska sa skutočne odsťahovali a nemala ani taký problém s voškami. Ak sa boríte s podobným problémom, možno sa vám bude hodiť.

Syn mi poradil kremelinu – ja som dovtedy vôbec nevedela o čo ide, ale našla som si, že je to hornina so špecifickým zložením, ktorá sa predáva vo forme prášku.

Nasypala som kremelinu na pôdu okolo jahôd. Funguje to tak, že keď mravec prejde cez kremelinu, napelí sa mu na telo a postupne ho dehydratuje a úplne vysuší. Skutočne to zabralo a mala som s mravcami pokoj, presťahovali sa asi do susedov kde je bezpečnejšie :-D.

Janka S.

Poznámka: Rovnako, ako na mravce, funguje kremelina aj proti ďalším škodcom – predovšetkým proti slimákom. Slimáky sa v nej obalia a kremelina ich celkom vysuší.

Ďalšie tipy:

...

Okrem kremeliny majú ľudia veľmi dobré skúsenosti s posypaním pôdy okolo jahôd jedlou sódou či práškom do pečiva.

Pomôžu aj vazelínové pasce – stačí dať na drievka trochu vazelíny a posypať cukrom. Funguje to ako perfektná lepiaca pasca.

Ochráňte jahody pomocou rastlín, ktoré odpudzujú mravce. Vysaďte do blízkosti jahodoviska (ideálne okolo neho) rebríček, mätu alebo kocúrnik obyčajný (treba však počítať s tým, že ak chováte mačičku, do tejto rastlinky sa zamiluje).

Veľmi dobré skúsenosti majú ľudia aj s používaním aromatických korenín. Ak nájdete v komore škoricu, pálivú papriku alebo klinčeky po záruke, neváhajte ich rozsypať na pôdu okolo jahôd. Mravce aromatická vôňa odpudzuje.

Mydlový postrek

Mydlo funguje tak, že naruší voskovitú ochrannú vrstvu na tele mravcov, ktorá ich chráni pred dehydratáciou, alebo naopak utopením sa vo vode.

Potrebujeme:

1 lyžicu nastrúhaného jadrového mydla

1 a 1/2 šálky vody

Postup:

Mydlo jednoducho rozpustíme vo vode a nastriekame na listy jahôd. V prípade potreby postrek zopakujeme. Na likvidáciu mraveniska použite vriacu vodu s trochou mydla. Zabráni tomu, aby sa mravce na toto miesto opäť nasťahovali.

Sladká pasca, ktorá pomôže zlikvidovať celú kolóniu

Vrobíte ju z bóraxu a cukru (alebo medu). Stačí, aby ste ju v plastových téglikoch rozložili do blízkosti jahôd. Tégliky prikryte a urobte niekoľko dier, aby sa mravce dostali dnu. Túto pascu držte ďalej od domácich miláčikov a detí. Je však skutočne veľmi účinná a čo je najlepšie, mravce kyselinu stihnú rozniesť až do mraveniska a zlikvidujú tak celú kolóniu. Návod, ako si ju vyboriť nájdete TU.