Do zemiakov chren a k zeleru kapustu: Keď rastliny skombinujete takto, úroda bude omnoho vyššia a nemusíte riešiť choroby ani škodcov!

Premýšľate, ako čo najefektívnejšie kombinovať rastliny vo vašej záhrade, aby si navzájom neškodili či dokonca pomáhali? Máme pre vás zopár tipov, čo s čím skombinovať.

Premýšľate, ako čo najefektívnejšie kombinovať rastliny vo vašej záhrade, aby si navzájom neškodili či dokonca pomáhali? Máme pre vás zopár tipov, čo s čím skombinovať.

Sú rastlinky, ktoré sa navzájom neznesú, no niektoré naopak spolu veľmi dobre vychádzajú, dokážu si byť dokonca často navzájom nápomocné. Pri záhradkárčení môžeme tieto ich vzťahy využiť a rastliny správne rozmiestniť. Odmenou nám bude bohatšia úroda zeleniny, menej chorôb a škodcov.

 

Predpoklady, podľa ktorých si rastliny spolu „sadnú“:

  • rovnaké nároky na pôdu, živiny a vodu,
  • citlivosť na svetlo,
  • rovnaký termín výsadby,
  • príbuznosť rastlinných druhov.

 

Všetky nasledujúce odporúčania berte, prosíme, s rezervou. Toto nie je žiadna mágia a preto môžu niektoré rastliny spolu vychádzať zle aj napriek tomu, že vo väčšine prípadov majú predpoklady spolupracovať. Stačí, že máte veľmi špecifické podmienky vo svojej záhrade. Vo všeobecnosti by však tieto rady mali fungovať a stojí za to ich vyskúšať.

Čo s čím sadiť

Chren + zemiaky
Chren sa veľmi dobre znáša so zemiakmi, odpudzuje pásavku zemiakovú a zvyšuje úrodnosť.

Cibuľa + červená repa a harmanček
Tieto rastliny majú podobné nároky a vzájomne sa podporujú a chránia cibuľu pred škodcami, ktoré ju napádajú. Cibuľa chráni hlúboviny pred nádorovitosťou.

Šalát + mrkva + reďkovka
Ak si nechcete robiť starosti s pletím záhonu s reďkovkami, vysadíme spolu s ňou v záhone šalát alebo mrkvu.

Rajčiny
Ak chcete ochrániť paradajky od hmyzu, ktorý napáda korienky vysaďte v ich blízkosti afrikány. Ak máte rajčiny v skleníku a chcete predísť problémom pri opeľovaní, zasaďte ku vchodu brutnák lekársky. Ak pestujete paradajky mimo skleníka, môžete v ich blízkosti vysadiť bazalku, ktorá zlepšuje ich chuť a aj rast. Podobnými účinkami sa prejavuje aj mäta pieporná.

 

Ďalšia zelenina

Šalát je možné kombinovať aj s jahodami alebo s paštrnákom.
Paštrnák odpudzuje mšice, ktoré napádajú šalát.
Póru sa darí so zelerom.
Zeler si veľmi dobre rozumie aj s kapustou a chráni ju proti hrdziam. Kombinácia zeleru s harmančekom a zeleru s pórom sa navzájom chránia pred nežiaducim hmyzom.
Pre mrkvu a cibuľu je veľmi vhodným „susedom“ majoránka záhradná, ktorá oba druhy chráni pred mravcami a slimákmi. Zároveň zlepšuje ich vôňu a chuť.
Kôpor chráni mrkvu pred vrtivkou mrkvovou.
Kapustu sadíme vedľa ďateliny. Ďatelina poskytuje kapuste dostatok vhodných živín, chráni ju pred škodcami a zabráni rastu buriny v kapustovom záhone.
Uhorky tolerujú šalát, cviklu, pór, bazalku, cesnak a kôpor. Najlepšie je ich kombinovať s kôprom, ktorý vychytáva škodcov uhoriek. Obdobne je to aj v prípade fazule. Takýto kôpor však nie je vhodný na konzumáciu. Bazalka zase ochráni uhorky pred múčnatkou a naopak priláka včelstvo.
Ak potrebujete cesnak ochrániť pred háďatkom zhubným, vysaďte v jeho blízkosti aksamietnicu.
Vhodným ochrancom ríbezlí pred hrdzou je palina pravá.

Čo spolu nekombinovať

  • cviklu a špenát
  • špenát a šalát
  • fazuľu a cibuľu
  • reďkovku a kapustu (priťahujú rovnakých škodcov)
  • jahody a kapustu
  • petržlen a šalát
  • rajčiny s paprikou
  • hrach/fazuľu s cibuľou/šalotkou
  • fazuľu s feniklom

Dnes najobľúbenejšie