Zabite nudu v záhrade: Slovenskí záhradkári poradili, ako si vytvoriť dokonalé okrasné záhony, ktoré vám bude obdivovať každá návšteva!

Ak chcete mať vo vašej záhrade niečo iné ako trávnik a zopár nudných kríčkov, stavte na okrasné záhony! Môžete nimi prekrásne oživiť priestor okolo domu, aj popri plote. 

Slovenskí záhradkári poradili, ako si taký záhon založiť a niektorí ukázali, ako to vyzerá v ich záhrade. Môžeme len skonštatovať, že je to pastva pre oči! 

Pani Monika K. pracuje v záhradníckom odvetví už krásnych 16 rokov a jej záhony (na titulnej foto) vyzerajú ako z rozprávky.

Prezradila nám, že je smutná z toho, kam momentálne trendy smerujú a že zo záhrad miznú kvety, ktoré nahradil kobercový trávnik a pár tují.

Záhrada ale ponúka oveľa viac možností a preto vám v tomto článku poradíme, ako si založiť okrasný záhon, ktorý bude nielen ozdobou vašej záhrady, ale aj raj pre užitočný hmyz.

Možností je niekoľko a je len na vás, ktorú z nich si vyberiete.

Postup:

1. Podľa skúsených záhradkárov je základom krásneho záhonu predovšetkým dôkladné počiatočné odburinenie pôdy. 

2. Čo sa týka použitia mulčovacej textílie, nájdu sa jej zástancovia, ale väčšina ju pri zakladaní záhonu neodporúča. Je síce pravda, že vám zo začiatku môže pomôcť obmedziť rast buriny, na druhej strane však dusí pôdu a zabraňuje rastlinkám, aby sa rozrástli, čím môže spomaliť rozvoj okrasného záhona. A náletovej burine sa aj tak nevyhnete.

Pani Monika K. odporúča založiť záhon bez textílie, použiť radšej jemnú kôru 0 – 10 mm a ideálna je aj kvapôčková závlaha.

Pri zakladaní svojho záhonu pôdu pohnojila hnojivom Humac Agro.

3. Pri vytváraní záhonu dbajte na to, aby ste vysoké rastliny vysádzali dozadu a postupujúc dopredu by ste mali umiestniť nižšie a nižšie rastlinky.

Samozrejme treba brať do úvahy aj ich nároky na množstvo slnečného žiarenia a vlahy.

4. Ideálne je využiť aj schopnosti vhodných pôdopokryvných trvaliek, ktoré dokážu vytlačiť burinu a tým vám zjednodušia údržbu.

Treba si dať však pozor na príliš invazívne druhy, ktoré by mohli okrem buriny zadusiť aj iné okrasné rastliny. 

TIP od záhradníka:

Namiesto mulčovacej textílie môžete použiť obyčajný kartón, ktorý následne zasypete jemnou kôrou. Ten sa v zemi postupom času rozpadne a rastlinky sa medzitým rozrastú tak, že burine nedajú priestor.

5. Čo sa týka použitia kamienkov, ktoré môžete tiež vídať v okrasných záhonoch, tie sa príliš neodporúčajú.

Vplyvom slnečného žiarenia sa prehrievajú a môžu niektoré rastliny spáliť. Na druhej strane záleží aj na tom, aké rastliny plánujete vysádzať, pretože niektorým sa na kamienkoch vyslovene darí. Medzi ne patrí napríklad aj obľúbená levanduľa.

6. Pri vytváraní oblúkov, či iných tvarov si pomôžte plastovými trávnikovými obrubníkmi, ktoré zoženiete v každom lepšom záhradníctve. Sú výbornými pomocníkmi aj pri kosení trávnika, pretože oddelia trávnatú časť od záhonov. Rovnaký účel spĺňajú aj betónové trávnikové obruby.

7. Nezabúdajte na pravidelné hnojenie vhodnými prípravkami, aby mali rastliny dosť živín.

Ponúkame vám aj niekoľko prekrásnych inšpirácií zo slovenských záhrad…

Pani Lucka H. na založenie záhonu použila netkanú textíliu a navrch nasypala na niektorých miestach mulčovaciu kôru a niekde dala kamienky.

Ako uvádza, občas vytrhne nejakú tú náletovú burinu a nemá problém s tým, že by sa jej rastliny nerozrastali.

Takto to vyzerá u nich v záhrade…

 

 

 

Tento záhon bol vysádzaný v lete v roku 2018 a nachádza sa v obci Baloň v okrese Dunajská Streda. 

 

 

 

 

 

 

Nádhernými okrasnými záhonmi sa môže pochváliť aj pani Tereza Hiblárová, ktorá radí zasadiť rastliny tak nahusto, aby burina nemala kadiaľ rásť. 

 

 

 

Pani Adriana R. radí: Na začiatku musí byť záhon dobre odburinený a prekopaný.

Nepoužívam textíliu, rastliny sa krásne spojili a burina je len sem tam náletová. Odkvitnuté časti zostrihávam.

 

Pani Nicole V. radí takisto zakladať záhon bez textílie a u nich v záhradke to vyzerá takto…

Veríme, že sa vám inšpirácie od slovenských záhradkárov páčili a že pre vás budú ich rady užitočné.

Prajeme veľa šťastia!

 

 

 

 

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: tjn
Foto: pixabay
Foto: TJN
Foto: TJN
Foto: TJN
Foto: TJN
Foto: TJN
Foto: TJN
Foto: TJN

Picture of Miroslava

Miroslava

Redaktorka magazínu To je nápad!

Dnes najobľúbenejšie