Ako si vyrobiť rúško s filtrom: Podrobný návod aj s odporúčanými materiálmi, ktoré vás najlepšie ochránia!

Súčasná situácia nás prinútila zaradiť do svojho každodenného života ochranné prostriedky, s ktorými sme sa predtým stretávali možno len v nemocničných zariadeniach.

Súčasná situácia nás prinútila zaradiť do svojho každodenného života ochranné prostriedky, s ktorými sme sa predtým stretávali možno len v nemocničných zariadeniach. Koronavírus sa šíri neuveriteľnou rýchlosťou a preto je v tejto chvíli dôležité dbať na našu bezpečnosť, aj bezpečnosť okolia. Klasické 3-vrstvové bavlnené rúško spĺňa čiastočne ochrannú funkciu, avšak oveľa účinnejšie je rúško s filtrom. Dnes vám preto poradíme, ako si také rúško s filtrom vyrobiť a ktoré materiály sú pre tento účel vhodné.

Návodov na výrobu rúška už nájdete na internete mnoho. Od tých najjednoduchších, ktoré zvládnete vyrobiť aj bez šijacieho stroja, až po tie zložitejšie. Ideálny materiál na výrobu rúška je 100% bavlna. Tá vás však ochráni len zhruba na 50% a preto je vhodné doplniť ju o filter.

Ochranný účinok jednotlivých materiálov

Nižšie v texte nájdete zoznam bežne odporúčaných materiálov na výrobu ochranných prostriedkov tváre. Pri jednotlivých materiáloch je uvedená orientačná hodnota ochrany pred koronavírusom v percentách.

Vrecko do vysávača – Je vysoko odporúčaný ako filter pre doma vyrobené rúška, nakoľko väčšina druhov poskytuje až 85% efektivitu filtrovania častíc s veľkosťou vírusu (teda 0,2 mikrónu).

Kuchynská utierka – Kvalitnejšie kuchynské utierky dokážu ochrániť pred koronavírusom až na 70%.

Antibakteriálna obliečka (na vankúš) – Tento materiál má približne rovnakú ochrannú schopnosť, ako kuchynská utierka, takže približne 70%.

...

Zmes bavlny – Podobne ako kuchynské utierky a antibakteriálna obliečka, aj tento materiál vás ochráni na 70%.

Ľanové plátno – Podobne ako bavlna, ľanové plátno je výborným materiálom na výrobu rúška s ochranným účinkom asi na 60%.

Obyčajná obliečka na vankúš – Oproti jej antibakteriálnej konkurencii má síce nižšiu schopnosť filtrácie, avšak ostáva vhodným materiálom na výrobu rúška.

Hodváb – Tento materiál vás ochráni približne na 50%.

100% bavlna – Bežne dostupný materiál, ktorý je vhodný na výrobu rúška s 50% účinnosťou.

Bežný šál – Ak nemáte k dispozícii rúško, ochráňte si tvár aspoň šálom, ktorý má rovnakú účinnosť, ako bavlnené rúško, čiže 50%.

Návod na výrobu rúška s filtrom do vysávača

Návod na výrobu rúška s vreckom na filter z kuchynskej utierky

Zdroj: www.testado.sk

Foto: pixabay