plny-hrniec_transparent_negativ.png

V obchodoch sa minulo droždie: Takto jednoducho si ho viete vyrobiť doma a treba na to len 3 suroviny!

V súčastnoti sa okrem nedostatku rúšok a dezinfekčných prostriedkov potýkame aj s nedostakom droždia. Ak sa bojíte, že bez neho nič neupečite, máme pre vás skvelý tip - recept na domáce droždie, ktoré si viete rýchlo vyrobiť kedykoľvek potrebujete

V súčastnoti sa okrem nedostatku rúšok a dezinfekčných prostriedkov potýkame aj s nedostakom droždia. Ak sa bojíte, že bez neho nič neupečite, máme pre vás skvelý tip – recept na domáce droždie, ktoré si viete rýchlo vyrobiť kedykoľvek potrebujete. Je to jednoduchšie, ako si myslíte!

Množstvo je možné samozrejme upraviť a dokonca, čo nespotrebujete, môžete zamraziť do budúcna.

Potrebujeme:

  • 500 g zemiakov
  • 60 g cukru
  • 2 PL piva

Postup:

Zemiaky uvaríme v šupke do mäkka, ošúpeme, pretlačíme, pridáme vodu, aby vznikla hustá kaša. Z cukru uvaríme sirup ( cukor s trochou vody varíme na miernom plameni do tekuta). Sirup primiešame k zemiakom a dáme vykysnúť na teplé miesto. Počas kysnutia pridáme pivo a dobre premiešame. Necháme kysnúť cez noc a domáce kvasnice sú hotové. Čo neminiete, môžete zamraziť.

zdroj: mladagazdinka.sk

Ak chcete, môžete vyrobiť domáci kvások a upiecť si vynikajúce domáce pečivo

Vymeňte klasické droždie za kvások a vaše zdravie sa vám poďakuje. Nielen, že pečivo s kvások lepšie chutí, ale je aj oveľa zdravšie. Chlebík z domáceho kvásku nemá konkurenciu, možno si ho pamätáte aj od našich babibičiek.

Ako si vyrobiť vlastný domáci kvások:

  • 1. deň: Zhruba 50 g múky a asi 50 ml teplej vody zmiešajte vo väčšom sklenenom pohári. Vzniknúť by malo tekuté, ale husté cesto (ako na lievance). Pohár prikryte potravinovou fóliou a nechajte pri izbovej teplote do druhého dňa odležať.
  • 2. deň: Cestíčko premiešajte a ovoňajte – malo by byť mierne kyslé. Pridajte doň 2 lyžice ražnej múky a teplú vodu (podľa konzistencie cesta). Opäť dobre premiešajte a nechajte odležať do druhého dňa.
  • 3. deň: V cestíčku by ste mali vidieť tvoriace sa vzduchové bublinky. To je správne, stačí ho iba premiešať, pridať dve lyžice ražnej múky a teplej vody (aby bolo cesto stredne husté). Opäť nechajte odležať do ďalšieho dňa.
  • 4. deň: Kvások by mal byť hotový. To spoznáte tak, že v ňom bude veľa bubliniek, bude mať kyslú vôňu a pri pozorovaní bude cesto rásť. Tento efekt majú na svedomí baktérie, ktoré spracúvajú múku a tvoria pri tom oxid uhličitý.

Na pečenie je najvhodnejší čas vtedy, keď baktérie spracujú všetku múku. Kvások vtedy prestane rásť a začne klesať.

Trvanlivosť kvásku je zhruba 10-14 dní, pričom ho treba aspoň raz do týždňa „prikŕmiť“ lyžičkou múky a lyžičkou vody. Potom dobre zamiešať a skladovať v chladničke.

Ako kvások rozkvasiť

Nebojte sa, že by ste kvások nemohli použiť pri pečení s iným typom múky, než je ražná múka. Stačí doň pridať múku, s ktorou budete piecť. Do kvásku pridajte 150 mililitrov vody a 150 miligramov múky, zamiešajte a nechajte prikryté kvasiť.

Kvások bude už po pár hodinách zväčšovať svoj objem a bude mať bublinky.

Z takto rozkvaseného kvásku na pečenie odoberte znovu dve lyžičky do nádobky a kvások si uložte do chladničky, kde bude znovu čakať na ďalšie pečenie alebo prikŕmenie. Ostatný oživený kvások použite do cesta.

 

Najlepšie recepty na dnes