Zníži cholesterol, zlepší vám zrak a ochráni srdce: Toto treba urobiť, aby ste vypestovali najliečivejšiu bazalku s obrovskými listami!

Stačí, ak bazalke trochu pomôžete a ona naplno rozvinie svoj liečivý potenciál. Držte sa tohoto a nemôžete sa pomýliť!

Bazalku možno pestujete aj vy, možno sa vám to nie celkom darí, alebo sa vám vždy podarí podarí len rastlinku s malými listami, ktoré rýchlo strácajú vitalitu. Stačí, ak bazalke trochu pomôžete a ona naplno rozvinie svoj liečivý potenciál. Držte sa tohoto a nemôžete sa pomýliť! 

Bazalka je jednou z najobľúbenejších byliniek, ktoré sa stále častejšie objavujú v našich domácnostiach. Neit sa čomu diviť, bazalka je nenáročná na starostlivosť a má mnohostranné využitie. Vedeli ste napríklad, že už jej samotná prítomnosť v domove odháňa pavúky, muchy a ďalších škodcov? V záhrade je bazalka taktiež veľmi prospešná. Bazalka má úžasný vplyv na okolitú bio-kultúru.Vôňa a biologické látky, vychádzajúce z listov bazalky pôsobia ako prirodzená ochrana pred škodcami pre paradajky, uhorky, cibuľu, papriku a kapustovité rastliny. Bazalka tiež odpudzuje vošky a molicovité parazity.

taormina rainbow messina bougainvillea basil basilico hotel san domenico giardini naxos etna volcano vulcano island isola sicilia sicily italia italy sea sun landscape free europe wallpaper michael micky castielli resolution vacation holiday travel flight creativecommons creative commons zero CC0 cc0 CC cc panoramio flickr googleearth maps geotagged gnu gimp wikimedia

Bazalka je bohatá na vitamín C a ďalšie živiny, ktoré prospievajú nášmu zdraviu. Je to vynikajúca prísada do najrôznejších receptov a letných šalátov. Najlepšia je jednodznačne čerstvá.

Čo dokáže bazalka s našim zdravým?

obsahuje množstvo antioxidantov a chráni bunky pred účinkami voľných radikálov

znižuje škodlivý cholesterol

zlepšuje zrak a zároveň ho chráni pred degeneratívnymi poruchami

– prospieva pri liečbe cukrovky, alergii a dokonca aj astmy (za to môžu najme silice, ktoré listy obsahujú)

vysoký obsah betakaroténu chráni pokožku, ale aj cievy a vnútorné orgány pred oxidáciou

– prospieva aj pri zápalových ochoreniach, reume a osteoartritíde

– je plná horčíka a cenného viatmínu B6

– posilňuje imunitu

– žuvanie listov pomáha pri zápaloch ústnej dutiny a paradentóze

– chráni srdce a upokojuje nervový systém

– pôsobí proti plynatosti

– zlepšuje trávenie

– pomáha pri zápaloch obličiek a močového mechúra, má močopudný účinok

– zmierňuje kašeľ

Ako si vypestovať najzdravšiu bazalku?

Platia dve jednoduché pravidlá:

Prvénedovoľte bazalke kvitnúť, len tak bude koncentrovať všetky živiny a silu do tvorby listov. To dosiahnete pravidelným zaštipovaním.

Druhé – čím väčšie listy, tým vyššia koncentrácia liečivých silíc, živín a tým liečivejšia bazalka. Tento výsledok môžete dosiahnuť správno starostlivosťou a aj výživou, ktorú si poľahky vyrobíte aj doma. Toto je pár pravidiel, ktoré treba dodržať.

Stanovisko: teplé, slnečné a suché, v závetrí.

Pôda: Ak v kvetináčoch tak potrebuje vrstvu piesku na dne a dobre priepustný substrát. AK ju pestujete v záhrade, dajte ju tam, kde je pôda najkvalitnejšia.

Hnojenie: hnojíme každých 10-14 dní, najlepšie sa osvedčil kompostový čaj

Zálievka: zalievame každý deň ráno, odstátou dažďovou vodou. Substrát však neprelievame.

Rastlinám zaštipujeme vyrastajúce vrcholky už keď sú celkom malé – budú rásť rýchlejšie a bujnejšie.

Elixír pre super-veľké listy a super-zdravú bazalku!

Ide o najlepšie hnojivo na bazalku – majú omnoho väčšie a šťavnatejšie listy, to však platí nielen pre bazalku, ale aj pre ostatné plodiny, predovšetkým pre listovú zeleninu.

Na výrobu kompostového čaju bre bazalku potrebujeme

Potrebujeme:

Kvalitný kompost

Dažďovú vodu

Starú pančuchu

Hadičku a kúsok drievka na premiešanie – hadičku potrebujeme na prevzdušnenie zmesi

Postup:

Vezmeme starú pančuchu a natlačíme do nej niekoľko hrstí kompostu a vrch zaviažeme. Takto vytvoríme akési maxi čajové vrecúško, z ktorého pripravíme výživný čaj pre naše rastlinky. Čajové vrecúško ponoríme do vody – dažďovej odstátej vody a odložíme na teplé miesto. Pre vytvorenie kompostového čaju je veľmi dôležité prevzdušňovanie – to musíme robiť pravidelne – raz za pár hodín poriadne fúknite do hadičky, ktorej jeden koniec ponoríme do tekutiny. Ideálna je hadička s motorčekom, aká sa používa do akvárií, stačí však aj obyčajný kúsok hadice a vaše pľúca :-). Nezabudnite celú zmes pravidelne premiešať. Na prevzdušnenie je vhodná aj žaba na nafukovanie matracov.

Že je čaj pripravený spoznáme podľa peny, ktorá sa objaví na povrchu – pri najvhodnejších podmienkach (teplote okolo 17-25 stupňov) ju môžeme vidieť už po dni, maximálne však tento proces trvá 3 dni. Potom čaj použijeme čo najskôr, aby sme neprišli o cenné látky, ktoré obsahuje. Môžeme zalievať všetky rastliny. Ja používam na zalievanie raz za dva týždne. Počas vrcholu sezóny aj každý týždeň.

Okrem aplikovania na pôdu odporúčame používať ako postrek na listy. Listom tak okamžite dodáte obrovskú dávku cenných živín a enzýmov, chráni ich pred škodcami a najmä obávanými voškami a roztočmi.

Nekonečná zásoba bazalky

Najjednoduchší spôsob, ako bazalku rozmnožiť je pomocou odrezkov. Zároveň je to aj najrýchlejší spôsob pre každého, kto nechce čakať, kým vyklíčia semienka.

Z rastliny odrežte ostrým nožom niekoľko zdravých odrezkov. Je dobré, aby boli nad každým rezom 2-3 články, z ktorých vyrastajú lístky a ďalšie výhonky.

FLYQCNQIA8WK030.LARGE

Potom väčšie spodné páry lístkov odstránime. Stonky vložíme do vody do priehľadného pohára a uložíme na okno. Ja som používala odstátou dažďovú vodu a bazalke sa v nej skvele darilo.

how-to-propagate-basil-02

Vodu meníme každé dva dni a keď odrezky vyženú korene, presadíme ich jednoducho do substrátu. Zakorenenie odrezkov trvá rôznu dobu, v závislosti od vegetačného obdobia rastliny. V období mesiacov júl až september je to však najrýchlejšie – trvá to týždeň až dva.

2 spôsob

Bazalku môžete pomocou odrezkov rozmnožovať aj tak, že ju rovno zasadíte do substrátu. Na odrezky použite stimulátor zakoreňovania a jednoducho ho vložte do priepustného substrátu. Kvetináč s bazalkou je dobré prikryť plastovým vreckom, vďaka čomu zabezpečíte rastlinke dostatočnú vlhkosť. Pravidelne kontrolujte vlhkosť – substrát nesmie uschnúť. Pre zabezpečenie dobrej cirkulácie vzduchu je dobré po týždni nastrihnúť roh vrecka. Bazalku umiestnite na teplé miesto s dostatkom svetla, dávajte však pozor na priame, ostré svetlo, rastlinka môže ľahko uschnúť.

Cut Basil for Better Growing

Bazalka potrebujete dostatok vlahy, pravidelne ju zalievajte – bazalku sa odporúča zalievať v dopoludňajších hodinách, ideálne odstátou vodou.

Dnes najobľúbenejšie