Vypestujte si na parapete korenie proti rakovine: Kurkuma je ešte krásnejšia, ako orchidea – starostlivosť takmer žiadna!

Pestovať kurkumu v interiéri nie je ťažké. Kúpte podzemok, ktorý je podobný zázvor a postupujte podľa inšprukcií nižšie. Vo všeobecnosti sa na prvé plody môžete tešiť až 10 mesiacov, ale rozhodne sa oplatí počkať. Zber nastáva vtedy, keď kvety začnú žltnúť a schnúť. 

Ako pestovať kurkumovník

rastúce kurkumy

Kurkumovník ako izbová rastlina vyžaduje dostatok rozptýleného svetla (rastlinu chráňte pred priamym slnečným žiarením) a vlhko. Môžete ho pestovať v črepníku s priepustným a výživným substrátom na dostatočne širokom okennom parapete alebo v skleníku. Substrát na pestovanie si môžete namiešať aj sami zmiešajte na to rašelinu, hrubozrnnú pôdu, humus a riečny piesok v rovnakých pomeroch. Mnohým pestovateľom sa tiež osvedčila drenážna vrstva na spodku črepníka. využite na ňu drvenú červenú tehlu, štrk alebo zeolit. Tiež sa odporúča pokryť vrchnú vrstvu pôdy machom, ktorý absorbuje prebytočnú vlhkosť a zároveň zabraňuje unikaniu vlhkosti z pôdy.  

turmerické stonky

Správny kvetináč

Najlepšou voľbou je keramika. Prečo? Ide o takzvanú „priedušnú“ štruktúru, ktorá je absolútne neškodná pre podzemok a jeho vývoj. Ďalšou dôležitou výhodou je, že keramické nádoby sa hodia do takmer každého interiéru.

hrnce na kurkumy

Nebojte sa vziať hlboký črepník (až 30 cm). Vrch by mal byť dostatočne široký, kedže sa podzemok pomerne rýchlo rozrastá. Čím je mikroklíma v kvetináčoch lepšia, tým väčší je počet púčikov rastlinky.

Kurkumovníku sa najlepšie darí pri teplote okolo 25 – 30°C. Ak v miestnosti nemáte dostatočnú vzdušnú vlhkosť, pravidelne rastlinu roste.

Postupne by mali pakorene zaplniť celý črepník a  substrát budete mať celkom prerastený vzácnou kurkumou.

Nebojte sa, ak začnú na konci sezóny listy kurkumovníka schnúť. Je to pre vás znamenie, že môžete zberať úrodu.

Kvetináč vyklopte a tešte sa z pakoreňov plných zdravia. Ak chcete na jar pokračovať v pestovaní kurkumovníka, uschovajte časť podzemku, z ktorého potom získate novú rastlinu. je to veľmi podobné, ako pri pestovaní zázvoru.

Podrobnejšie inštrukcie k zalievaniu

Pôdna vlhkosť by nemala byť nižšia ako 60%. Čo je pre to potrebné? Ak chcete pestovať kurkumu doma, zavlažujte rastlinu v 30 cm hlbokom črepníku každé dva až tri dni. Listy by mali byť zmáčané a v stredových očkách nikdy nesmie byť voda. Vlhkosť vzduchu môžete zvýšiť sprejovaním okolia rastliny, nie priamo na ňu. 

zalievanie kurkuma

Aktívnejšie zavlažovanie je potrebné od konca apríla do konca septembra. V zime je  zálievka znížená. 

Ako využiť kurkumu

Kurkuma obsahuje zdravé žlté farbivo, ktoré dodá vašim jedlám žiarivú farbu a príjemnú chuť. Na dochucovanie sa používa predovšetkým rozomletá kurkuma, ktorá nemusí byť len súčasťou zmesi karí korenia, ale aj ako samostatné korenie.

Prášok získate tak, že koreň kurkumy povaríte asi pol hodinu, necháte ho dôkladne vysušiť a potom ho rozomeliete.

Koreň kurkumy v celosti sa zasa dá použiť podobne ako náš ďumbier. Využite ho pri príprave čaju s medom pri nachladnutí.

Účinky kurkumy

Kurkuma pôsobí preventívne proti bežným chorobám, pretože posilňuje obranyschopnosť organizmu.

Ak máte problémy s nadúvaním, ochucovanie jedál kurkumou môže vaše starosti výrazne znížiť.

Kurkuma dokonca prospieva nálade, zmierňuje depresiu a podporuje pozitívne myslenie.

Kurkuma má silné protizápalové účinky, pomáha proti zápalom šliach a kĺbov.

Kurkumín dokáže blokovať enzým, ktorý podporuje rast nádorov. Kurkuma tak pomáha v boji proti rakovine prostaty, kože či hrubého čreva.

Dnes najobľúbenejšie