Nabudúce zoberte v potravinách aj balík sušených datlí: Keď dojete, kôstky len dajte do teplej vody – za toto by ste si v kvetinárstve poriadne priplatili!

V súčasnej dobe sú izbové palmy veľmi populárne. Tieto rastliny  vyzerajú nielen nádherne a exotické, ale aj v kvetinárstve by ste si za ne poriadne priplatili. Máme pre vás však skvelý tip, ako si túto nádheru vypestovať doma - úplne zadarmo. Nebudete veriť, aké je to jednoduché!

V súčasnej dobe sú izbové palmy veľmi populárne. Tieto rastliny vyzerajú nielen nádherne a exoticky, ale aj v kvetinárstve by ste si za ne poriadne priplatili. Máme pre vás však skvelý tip, ako si túto nádheru vypestovať doma – úplne zadarmo. Nebudete veriť, aké je to jednoduché!

Izbová datlová palma (datľovník) nie je náročná rastlina, preto môže byť pestovaná aj vo vašom byte, najdôležitejšou vecou je postupovať podľa pokynov na jej výsadbu a následnú starostlivosť o ňu. Palmy sú veľké milovníčky slnka, takže stanovisko na južnej strane je ideálne. Treba sa pripraviť na to, že počas prvých piatich rokov rastlina vyzerá pomerne skromne a nenápadne, jej skutočná dekoratívna hodnota sa naplno ukáže približne v 5 roku.

Poďme ju vypestovať zo sušených datlí!

  1. Palmu môžete vysadiť priamo z ovocia. Na tejto palme je najlepšie to, že ju môžete vypestovať aj z obľúbeného sušeného ovocia – sušených datlí.  Na začiatok teda zabehnite do potravín a kúpte si sušené datle – na väčšine si pokojne pochutnajte, no niekoľko kúskov odložte bokom, opatrne ich očistite od dužiny, opláchnite pod teplou vodou.dlaň
  2. Uistite sa, že na semenách nie sú ani tie najmenšie čiastočky dužiny, ktoré by mohli neskôr spôsobiť hnilobu v pôde po výsadbe.
  3. Ošetrené semená sa namočia do teplej vody s teplotu okolo 35 stupňov po dobu troch dní, pričom voda sa mení raz za 6 hodín. Keď sa kôstky (semená) výrazne zväčšia, môžu byť zasadené do zeme.
  4. Na výsadbu si vezmite črepník s drenážnymi otvormi. Naplňte črepník akýmkoľvek substrátom, rašelinou a pieskom v rovnakom pomere.
  5. Namočené kôstky vložíme do pôdy vertikálne, nie príliš hlboko, maximálne do hĺbky 1,5 cm . Umiestnite črepníky na teplé miesto . Nezabudnite pravidelne zavlažovať. Na začiatok je dobré prikryť črepníky plastovým vreckom – ale nazabúdajte na pravidelné vetranie.
  6. Semená naberajú silu 1-6 mesiacov . Keď sa objaví výhonok asi 8-10 cm dlhý, presadíme rastlinky do samostatných kvetináčov s priemerom aspoň 9 cm. Kvetináče vyplníme zmesou rašeliny, piesku, humusu.dlaň
    1. Optimálna teplota pre rast je 22-25 ° C v lete a 16-18 ° C v zime. Nemenej dôležité pre rastlinu je dobré osvetlenie, hlavnou vecou je, že pnie je na ostrom slnku, najmä v lete, inak sa môže stať, že sa jej listy spália. Na zalievanie paliem používajte teplú odstátu vodu. Zavlažujeme 3 krát týždenne na jar a v lete, v zime stačí raz týždenne.
    2. Odporúča sa presadiť mladú palmu raz ročne do nového črepníka, ktorého priemer je o dva centimetre väčší ako predchádzajúci.dlaň
  7. chce to síce trpezlivosť, ale odmenou vám bude táto nádherná rastlina.

Dnes najobľúbenejšie