Keď si v máji namnožíte levanduľu takto, bude nádherne hustá a silná: V obchode ju už kupovať nikdy nemusíte!

Z levandule má každý príjemný a upokojujúci pocit. Nie je to však len o krásnom pocite, levanduľa je skutočne aj veľmi prospešná pre vašu záhradu – chráni rastlinu pred škodcami a bude strážiť váš pokoj počas grilovačiek či posedení v záhrade. Aby ste si ju toto leto užili čo najviac, namnožte si levanduľu ešte tento mesiac. Všetko, čo musíte urobiť je získať pár pekných odrezkov a držať sa tohto jednoduchého návodu. Pýtate sa, prečo práve v máji? V tomto mesiaci totiž dochádza k veľmi rýchlemu rastu, rozvetveniu a zahusteniu rastliny. 

Základom je správny odrezok

Nerežte zdrevatené časti kríkov, pretože jednak samotná rastlina je na to citlivá a na druhej strane sa vám takýto odrezok neujme. Dodržte zásadu množenia číslo 1 a to, že spodná časť odrezku by nemala byť zdrevnatená, ale ani celkom jemná, zelenej farby. Podľa skúseností sú takéto odrezky najživotaschopnejšie.

Odrezky striháme vždy len z dobre rozvetvených a samozrejme aj zdravých rastlín, ktoré už majú dostatočne veľké výhonky. Najlepšie sú výhonky  z jedno- až dvojročných rastlín. Dĺžka odrezku by mala byť 10-15 cm. Ak na vami vyhliadnutom odrezku uvidíte náznak kvetu, alebo už takmer rozkvitnutý kvet, odrezok strihajte len po kvet. Kvet sa odstriháva z dôvodu, aby odrezok všetku svoju silu sústredil na tvorbu koreňov, nie na tvorbu kvetu.

Je potrebné vedieť, že odstrihnutím kvetu z odrezku (ak tam bol alebo sa začal tvoriť) spôsobíme, že odrezok už z hlavnej vetvy nebude rásť vyššie. Bujnieť však bude o to viac vytvorením nových výhonkov spod každého svojho lístka (tým sa celá rastlina zahustí a bude mať pekný tvar).

Odrezok vložíme do pripravenej jamky – dostatočne zavlaženej, ale nie preliatej, nezabúdajte na drenážne otvory. Ideálne je nechať na začiatku nechať zakoreniť v črepníku, aby ste ho v prípade potreby mohli preniesť do tieňa, alebo naopak na slniečko.

Odrezok zahrnieme zmesou zeminy, vyzretého kompostu a piesku.

Levanduľa miluje med

Mnoho ľudí si myslí, že zakoreňovanie nejde bez zakoreňovacieho hormónu, no v prípade levandule stačí pridať lyžičku medu na 1 liter vody a do tohoto roztoku na krátky čas ponoriť odrezok– to je nielen perfektný doplnok výživy pre úspešné zakorenenie a energiu potrebnú na rast.

Levanduľa je rastlina odolná voči suchu, ale počas obdobia zakoreňovania ( cca 3 týždne) nenechajte pôdu nikdy celkom vyschnúť. Zasadený odrezok (kvetináč alebo priamo záhon) je vhodné zakryť aspoň na 3-4 týždne.

Ako rozmnožiť levanduľu? Toto je najjednoduchší spôsob!

Po 4-6 týždňoch môžeme umiestniť zakorenenú levanduľu do väčšieho črepníka, alebo priamo do zeme – ideálne na stanovisko na záhrade, kde viete, že sa levanduli darí – dobre odvodnené, v závetrí. Pôda by mala byť pri presádzaní mierne vlhká, ale pozor, aby zakorenený odrezok nestál vo vode, pretože by mohol začať hniť.

Dnes najobľúbenejšie