Ako šetrne zatočiť s krtkom v záhrade: Zbavte sa ho raz a navždy!

Ak ste vo svojej záhrade zbadali pribúdajúce kôpky hliny, pravdepodobne máte nevítaného návštevníka – krtka. Ako možno viete, krtko je múdre zviera a nie je vôbec ľahké chytiť ho, či vyhnať. Avšak predtým, ako sa uchýlite k drastickým metódam ako sú pasce, jedy, či iné smrtiace prostriedky, skúste krtka vyhnať prirodzenou cestou.

Ako nájdete chodbu krtka

1 Opatrne odstráňte zem z kopčeka, ktorý vznikol po krtkovi. Snažte sa robiť iba ploché pohyby v horizontálnom smere. Po odstránení kopčeka sa dostanete na úroveň zeme, kde by ste mali zbadať otvor, ktorý vedie do krtkovho tunela.

2. Do diery zastrčte palicu, aby ste zistili smer tunela.

1. Ricínový olej

Hoci krtko nevidí a má len priemerne vyvinutý čuch, je citlivý na nepríjemné, cudzorodé pachy. A práve to môžete využiť v boji proti nemu. Ricínový olej má špecifický zápach, ktorý krtka odpudzuje. Táto metóda navyše nepoškodzuje prostredie vašej záhrady a neškodí rastlinám. Vyskúšajte preto prípravky proti krtkom s obsahom ricínového oleja, alebo nakvapkajte ricínový olej na handričku a vložte do jeho chodbičiek.

2. Exkrementy mačiek a psov

Na vypudenie krtka zo záhrady boli zaznamenané dobré výsledky aj pri použití mačacích a psích exkrementov. Tie sa umiestnia do otvorov tunelov a pôsobia na krtka odpudzujúco.

3. Odpudivé rastliny

Krtkovia nemajú v láske narcisy, nechtík, cesnak, cibuľu, bazu, či ríbezle. Skúste teda proti nim bojovať týmito účinnými rastlinami, ktoré nenarušia celkovú harmóniu záhrady a krtko sa vďaka nim z vašej záhrady vysťahuje aj sám.

4. Koktail zo srvátky a cmaru

Tento odpudivý koktail na krtka si hravo vyrobíte doma. Stačí len zmiešať 2 diely srvátky a 1 diel cmaru a nechať prekvasiť 3-4 dni. Do každého otvoru potom vlejeme asi 1 šálku.

5. Rybacie hlavy

Ak vám pri príprave pokrmu z rýb ostanú tepelne nespracované hlavy, použite ich v záhrade na odplašenie krtka. Jednoducho ich vložte do otvorov tunela.

6. Domáci plašič krtka

Na tento doma vyrobený plašič budete potrebovať pár roxorových tyčí, alebo palíc a plastové fľaše (počet závisí od veľkosti vašej záhrady). Na plastovej fľaši si vyrežte niekoľko krídelok, vďaka ktorým bude fľaša vo vetre rotovať. Roxorovú tyč jednoducho zapichnite do zeme a na ňu nastoknite cez hrdlo takto pripravenú plastovú fľašu. Keď fúka vietor, fľaša prostredníctvom tyče vysiela do zeme vibrácie, ktoré krtkovi vadia.

Krtko sa vyskytuje v úrodnej pôde a v zásade je užitočný. Živí sa hmyzom a drobnými škodcami a nie rastlinami, ktoré si dopestujeme. Často ich však chytá aj v chodbách pod hriadkami, či trávnikom a záhradkárom tak narobí v záhrade galibu. Ak aj vám robí krtko vrásky na čele, využite tieto vedomosti a vyžeňte ho zo svojej záhrady prirodzene a ekologicky.

Foto: pixabay

Picture of Miroslava

Miroslava

Redaktorka magazínu To je nápad!

Dnes najobľúbenejšie