Chystáte sa po lete vysadiť cesnak? Trik skúsených záhradkárov, vďaka ktorému môžete čakať bohatú úrodu extra veľkých plodov!

Výsadba cesnaku pre zimou je u nás veľmi častá, avšak je potrebné poznať isté zákonitosti, vďaka ktorým môžete očakávať bohatú úrodu. Poradíme aj zopár trikov od skúsených pestovateľov, vďaka ktorým sa vám to určite podarí!

Výsadba cesnaku pre zimou je u nás veľmi častá, avšak je potrebné poznať isté zákonitosti, vďaka ktorým môžete očakávať bohatú úrodu. Poradíme aj zopár trikov od skúsených pestovateľov, vďaka ktorým sa vám to určite podarí!

Cesnak sa v našich zemepisných šírkach vysádza približne v októbri. Platí pravidlo, že čím neskôr, tým lepšie. Inak hrozí, že cesnak môže do zimy až príliš vyrásť a potom zmrzne. Správny čas na výsadbu je vtedy, keď teplota klesne pod 8 stupňov.

Cesnak vkladáme do pôdy do hĺbky 7-10 cm. Tak máme istotu, že ľahšie prežije zimné mrazy. Pred vysadením pôdu prekypríme a pridáme humus. Po zasadení pôdu zatlačíme.

Chcete väčšie  a zdravšie plody? Vysaďte ich na toto miesto

Najlepšie a čo je najdôležitejšie aj najväčšie plody získate vtedy, keď cesnak zasadíte tam, kde predtým boli paradajky, baklažán, tekvica a uhorky či fazuľa. Tieto plodiny dodávajú do pôdy dusík, ktorý cesnak potrebuje. práve vďaka dusíku – tomu prírodnému, bude cesnak extra veľký a zdravý. Nikdy nevysádzajte tam, kde bol predtým cesnak či cibuľa, tie logicky z pôdy dusík odčerpajú a vašej novej úrode sa tak vôbec nemusí dariť, prípadne bude úroda malá. Neodporúča sa ani záhony, kde bola vysadená iná koreňová zelenina. Rovnako dobrým indikátorom je, že rajčiny, tekvica či uhorky obľubujú slnečné stanoviská v záhrade – tie sú ideálne aj pre zimný cesnak.

Trik záhradkárov, ako vrátiť do pôdy dusík pre veľký a silný censnak!

Ak nemáte inú možnosť a musíte cesnak vysadiť na lôžka, kde predtým bola koreňová zelenina, po zbere úrody vysaďte na tieto miesta Viku Siatu. Dobre rastie aj počas krátkych dní a je odolná aj proti chladnejšiemu počasiu. Má schopnosť obnovovať kvalitu pôdy a čo je najdôležitejšie, navráti do nej dusík.

Pred výsadbou nezabudnite na morenie cesnaku. Najlepším na morenie je roztok Sulky-K (5%), v ktorom necháme oddelené strúčiky moriť asi 8-12 hodín. Strúčiky získajú modrozelený odtieň, na 1 kg cesnaku použijeme 1 l moridla. Morením cesnak chránite pred parazitmi, plesňou a aj pred extrémnymi výkyvmi počasia.

Strúčiky sa musia sadiť koreňovou časťou dolu. Keď sa sadí opačne, znižujú sa úrody a kvalita sa zhoršuje. Jednotlivé strúčiky by mali byť vzdialené 7-8 cm a medzi riadkami necháme vzdialenosť 20 cm.

Cesnak je dobré na zimu prikryť opadaným lístím. Alebo rašelinou či humusom. Ak nehrozí extrémna zima, cesnak prežije aj bez prikrývaniu.

Na jar uvidíte prvé plody svojej jesennej práce, stačí odhrnúť zimnú prikrývku pôdy a uvidíte zelené výhonky mladého cesnaku. :-)

 

Dnes najobľúbenejšie