Vysaďte cibuľu na jeseň, nebudete ľutovať: Rada, ako získať extra veľké a chutné plody!

Bojíte sa jesennej výsadby cibule? Nemusíte, je to jednoduché a ak sa budete držať niekoľkých zásad, dočkáte sa na jar veľkej a chutnej úrody.

Bojíte sa jesennej výsadby cibule? Nemusíte, je to jednoduché a ak sa budete držať niekoľkých zásad, dočkáte sa na jar veľkej a chutnej úrody. Niektorý dokonca hovoria, že jesenná cibuľa je omnoho silnejšia, pretože naberá silu z odpočinutej pôdy a rastie vtedy, keď je príroda najsviežejšia.

Lepšie neskôr ako skôr

Naše babičky mali na sadenie cibule magický dátum 11.11, je však treba počítať aj s vrtochmi počasia a rpeto platí, že teplota by mala klesnúť na 8 stupňov. Keď cibuľu vysadíte príliš skoro, vyklíči a neskôr vám začne zahnívať.

Akú cibuľu vysadiť?

Naši predkovia používali cibuľu perlovku – zasadili na jeseň a na jar mali krásnu prvú úrodu. Nám sa osvedčila aj cibuľa štupľovka a dokonca aj šalotka. V záhradkárstve vám môžu odporučiť aj iné druhy, ktoré sú špeciálne vyšľachtené na jesennú výsadbu.

Počas zimných mesiacov je cibuľu dobré prikryť vetvičkami, vrstvou rašeliny alebo popadaným lístím. Zlepšíte termoreguláciu v pôde a cibuľa nevymrzne. Ak je zima mierna, netreba prikrývať.

Pozor na miesto, na ktoré cibuľu vysadíte

Ak cibuľu vysadíte tam, kde bola predtým zasadená kmeňová zelenina, urodia sa vám malé plody. Dôvodom je, že koreňová zelenina odčerpáva z pôdy dusík, ktorý cibuľa pre rast potrebuje. Najlepšie podmienky sú pre jesennú cibuľu na mieste, kde bola predtým fazuľa, hrach, rajčiny, dyňa, alebo uhorky. Ak nemáte inú možnosť, ako zasadiť cibuľu na miesto po koreňovej zelenine, vysaďte na tieto miesto najskôr rastlinu Viku Siatu. Rýchlo rastie aj počas skracujúcich sa dní a je odolná aj proti chladnejšiemu počasiu. Má schopnosť obnovovať kvalitu pôdy a čo je najdôležitejšie, navráti do nej dusík. Dostatok dusíka sa prejaví aj na chuti, bude silnejšia a voňavejšia!

Ako sadiť?

Najvhodnejšie sú cibuľky s priemerom 30-40 mm a hmotnosťou asi 15 gramov. Cibuľky vkladáme do hĺbky asi 7 cm . Sadíme vo vzdialenosti vzdialensti asi 8 cm a medzi riadkami necháme vzdialenosť 20 cm.

Ochrana pred chorobami, vymrznutím a dodáte mu väčšiu silu

Kedysi sa na morenie cesnaku používal tento overený postup. Cibuľky sa na dobu 1 týždňa nechali pri teplote asi 20 stupňov – rozložené napríklad v kartónovej krabici v jednej vrstve. Následne sa namočili do soľného roztoku na dobu troch hodín – 1 lyžica soli na liter vlažnej vody. Cibuľky sa zľahka premyli v čistej vode. Nakoniec sa cibule namočili do roztoku mangistanu draselného na dve hodiny,  zľahka premyli v čistej vode, nechali mierne uschnúť a následne sa zasadili.

Dnes sa ako záhradkármi overená metóda ukazuje namáčanie v roztok Sulky-K (5%), v ktorom necháme cibuľky moriť asi 8-12 hodín. Na 1 kg cibule použijeme 1 l moridla.

Vlaha=veľká cibuľa

Nedostatok vlahy na jar cibuli neprospieva. Ak na jar nie je dosť vlhko, zalievame. Nie priamo na zelenú stonku, ale okolo nej.

Čerstvá cibuľa celý rok!

Táto cibuľa nie je vhodná na dlhé skladovanie ako tá letná, má to však jednu veľkú výhodu, s touto výsadbou máte cibuľu celý rok – do jari spotrebujete letnú úrodu a od jari do leta využijete úrodu zo zimnej cibule – čerstvú úrodu tak máte po celý rok zaručenú!

Dnes najobľúbenejšie