Slovenskí záhradkári poradili, ako sa zbaviť nenávidených slizniakov bez chémie: Toto sa hodí do každej záhrady!

Slimáky sú každý rok nočnou morou našich záhrad. Dokážu zničiť priesady aj úrodu a pred ich inváziou sa snažíme rastlinky všetkými dostupnými prostriedkami. Poradíme vám, ako si poradiť so slizkými votrelcami aj bez chemických prostriedkov z obchodu. Toto sú najúčinnejšie recepty priamo od vás, ktoré pomôžu:

Pasca, ktorá sa mi zakaždým osvedčí

Pripravil som pre slizniakov pivné pasce. Rozmiestnil som v blízkosti rastinliniek misky naplnené pivom (napr. tégliky z jogurtov naplnené do polovice pivom) – pivné kvasinky slimáky priťahujú ako magnet. Stačí rpzložiť a nechať účinkovať – na druhý deň uvidíte ten úlovok. Pasce meníme každé 2 dni.

Juraj V.

Popol ne

Mne slimáky takmer každý rok požrali všetky jahody. Zafungovalo mi, keď som okolo jahodového lôžka rozsypala drevený popol. Od slimákov som mala pokoj.

Ľubka V.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Milujú kukuričnú múku – overené

Aby ste sa zbavili slimákov, paradoxne im je potrebné dať to, čo milujú najviac – kukuričnú múku. Táto chuť slimáky priťahuje ako magnet. Problém je tu len jeden – súčasne na ne kukuričná múka funguje ako jed.

Kukuričnú múku je potrebné dať do nádoby v blízkosti vašej úrody. Keď si slimáky budú môcť vybrať, vyberú si radšej kukuričnú múku. Už krátko po tom, čo sa ich najedia, im však spôsobí obrovské črevné problémy. Kukuričná múka bude v slimákoch bujnieť a zároveň im zlepí črevá. Vo výsledku kukuričná múka slimáky doslova roztrhne a to už po niekoľkých minútach.

Rana istoty

V niektorých prípadoch je možné, že silnejšie jedince túto pascu prežijú. Ak chcete mať istotu, zmiešajte kukuričnú múku s jedlou sódou, ktorá pôsobí ako katalyzátor a účinky kukuričnej múky ešte zvýrazní.

Vlaďka Š.

Namiesto soli vriaca voda

Slimáky sa zvyknú hubiť najčastejšie soľou – je to síce účinný spôsob, ako sa ich zbaviť, ale ak použijete namiesto soli vriacu vodu, vytvoríte zároveň bio-hnojivo, ktoré pôda využije ako zdroj živín pre vaše rastlinky. Ja slimáky zbieram a zalievam vriacou vodou. Potom ich pridáme do kompostu. Slimáky nehubím soľou, pretože to nie je dobré pre pôdu a rastlinky v záhrade.

Elena

Grapefruit

Vydlabané polovice grapefruitu rozložim vydlabanou stranou po záhrade. Slimáky do pasce vlezú a vy ich potom môžete zlikvidovať ekologicky.

Majka C.

Odožeňte ich

Vynikajúcou metódou, ako slimáky z vašej záhrady odplašiť, je rozsypať okolo rastliniek vaječné škrupiny alebo piliny. Slimáky sa cez ne nebudú pokúšať preliezť, pretože ostré škrupiny im môžu ublížiť. Rovnako pomôžu aj zábrany z pilín a ostrého plechu.

Róbert S.

Usadenina z kávy

Mne funguje odpad z nášho kávovaru. Stačí, ak vytvoríte z usadeniny bariéru okolo vašich rastliniek, cez ktorú sa slimáky nedostanú k rastlinkám. Navyše kávová usadenina je vynikajúcim prírodným hnojivom.

Neznášajú bilinky

Slimáky odpudzuje vôňa levandule, materinej dúšky, šalvie, pažítky, cesnaku, tymianu, koriandru, rozmarínu a fenikelu. Ja mám vysadené aromatické bylinky okolo zeleninovej záhrady a hoci sa sem-tam nejaký slimák objaví, nedá sa to porovnať s problémami susedov.

Naďka K.

Sliepočky a kačice…

Sliepočky nám verne pomáhajú už roky, ale nenechávajte ich v záhrade bez dozoru – okrem slimákov si totiž radi pochutnajú aj na vašej úrode.

Peťa K.