Skoncujte s roztočmi v matracoch a kobercoch: Toto je najjednoduchší spôsob, ako sa ich zbaviť!

Ako udržať matrace čisté nielen naoko? Vyskúšajte jednoduchý trik so sitom, ktorý funguje!

Roztoče sú nezvanými návštevníkmi našich bytov. Aj napriek tomu, že ich nevidíme, môžeme mať istotu, že nám robia dôvernú spoločnosť. Ich obľúbenými destináciami sú totiž matrace, periny,vankúše, deky a samozrejme aj koberce. Hoci výskumy nepotvrdili, že by roztoče prenášali závažné ochorenia, dokážu nám poriadne skomplikovať život. Prispievajú k mnohým respiračným a kožným problémom a sú rizikom predovšetkým pre jedincov trpiacich astmou, malé deti a starších ľudí.

V obchodoch si síce môžeme zakúpiť viacero produktov, ktoré sľubujú rýchle vyhubenie nechcených podnájomníkov, avšak často obsahujú množstvo chémie a toxínov, ktoré v konečnom dôsledku škodia aj nám. Preto vám prinášame ekologický, rýchly a predovšetkým lacný spôsob, ako roztoče vyhnať zo svojich domácností. Zároveň prinášame niekoľko tipov ako zabrániť ich návratu.

Potrebujeme:

1 kg sódy bikarbóny – množstvo závisí od počtu matracov, kobercov a iného vybavenia, ktoré chceme vyčistiť. Lepšie je však mať v zálohe vždy viac – pre každý prípad.

Niekoľko kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja – oleja nám poslúži v tom, že našu domácnosť nie len účinne vyčistíme ale zároveň aj krásne prevoniame.

Jemné sito

Tento postup vynikajúco funguje na matrace a koberce, teda miesta, na ktorých sa roztoče zdržiavajú najčastejšie

Postup:

Z matracov odstránime obal, poriadne vyprášime a vyperieme – prípadne aspoň necháme vydezinfikovať na slnku.

Pripravíme si  uzatvárateľný pohár na zaváranie. Do pohára nasypeme približne 500 g sódy a cca 40 kvapiek esenciálneho oleja – môžeme použiť jeden olej alebo si vôňu namiešať z viacerých aróm.

Následne pohár uzavrieme a poriadne pretrepeme.

Pripravíme si všetky matrace, koberce a ostatné kusy, ktoré chceme vyčistiť. Potom nad každý kúsok dáme sito a sypeme cez neho zmes sódy a olejov tak, aby sme pokryli celý povrch. Potom necháme pôsobiť – ideálne čo najdlhšie (3-6 hodín) a nakoniec dôkladne vysajeme.

Tipy ako si držať roztoče ďalej od tela

Tento postup je vhodné opakovať aspoň 2 x do roka, okrem toho je však samozrejme nutná pravidelná údržba, ktorá roztočom zabráni v návrate. Roztočom prekáža čistota, sucho a čerstvý vzduch. Okrem toho ich účinne likviduje aj slnečné svetlo, ktoré pôsobí ako prirodzená dezinfekcia.

Ak máte v dome vlhkosť, budte si istý, že sa u vás veľmi pravdepodobne premnožia nielen roztoče, ako aj iné druhy mikróbov a škodcov. Zabezpečte si odvlhčovač vzduchu a nezabúdajte na pravidelné a dôkladné vetranie celého bytu. Nezabúdajte tiež na pravidelné otáčanie a vetranie matracov.

Roztoče milujú teplo a tmu. Ak zvyknete počas zimných mesiacov prekurovať byt, roztočom vytvárate ideálne prostredie pre množenie. Maximálna teplota v byte by mala byť 22 stupňov.

Zabezpečte v miestnosti dostatok svetla, preto roztiahnite rolety a odostrite záclony kedykoľvek to bude možné.

Ak ste alergický na prach a máte v byte koberce s vysokým vlasom, radšej ich odstráňte. Tieto koberce sa veľmi náročne udržiavajú a je pravdepodobné, že ani pri dôslednom vysávaní sa nám nepodarí preniknúť do hlbších vrstiev koberca, v ktorých sa mikroorganizmy najčastejšie zdržiavajú.

Pravidelné upratovanie musí byť samozrejmosťou. Dobrou radou je však uprednostniť utieranie podlahy pred zametaním a stieraním prachu na sucho. Týmto spôsobom totiž prach len rozvírite.

 

Dnes najobľúbenejšie