Bič na nenávidené mušky v kvetináči: Nepoužívajte chémiu, finta ostrieľaných záhradkov ich zlikviduje za pár dní!

Rastliny sa nájdu hádam v každej domácnosti. Slúžia nám nielen na dekoráciu a pre potešenie, ale tiež zabezpečujú čisté ovzdušie v miestnosti. Problémom však je, keď sa rastlinkám nedarí a chradnú nám pre očami, jednou z najčastejších príčin tohoto stavu je výskyt škodcov. V dnešnom článku vám poradíme, ako si poradime s jedným z najčastejších škodcov – čiernymi muškami.

muchy v kvetináčoch

Mušky sa veľmi ľahko množia a čoskoro môžu napadnúť všetky vaše izbovky. Ak sa stretnete s týmto hmyzom, nemusíte hneď siahať po chemikáliách. Existuje bezpečnejší spôsob.

Ako sa zbaviť čiernych mušiek v kvetináčoch

Éterické oleje vám v tomto smere výborne poslúžia. Najúčinnejšie sú oleje z pelargónie, čajovníku a tymiánu. Pre prevenciu stačí zavlažovať rastliny každé dva týždne zmesou troch kvapiek oleja na liter vody. Ak sa už mušky objavili, množstvo zavlažovania by sa malo zvýšiť na 1 – 2-krát týždenne.

čajovníkový olej

Prítomnosť lariev môže spôsobiť aj hnilobu koreňov. Preto ich je potrebné skontrolovať. Ak vidíte známky poškodenia koreňového systému, je potrebné poškodené časti odstrániť a rastlinu presadiť.

transplantácia rastlín

Hnitie koreňov sa vo väčšine prípadov začína v dôsledku zlej drenáže. Pri opätovnej výsadbe rastlín sa uistite, že nedochádza k stagnácii vlhkosti v črepníku. 

črepníková drenáž

Ďalšou metódou na odstránenie mušiek sú zápalky. Do každej nádoby vložte 4 až 6 zápaliek hlavičkou nadol. Vymeňte každé 2 dni, kým škodcovia úplne nezmiznú.

zápasy z midges

Cesnakový výluh je na likvidovanie vynikajúci a najlepšie výsledky dosiahnete vtedy, ak sa používa v kombinácii so zápalkami. Nastrúhajte na jemnom strúhadle alebo pretlačte jednu hlávku cesnaku a zalejte 600 ml vriacej vody. Nechajte lúhovať 2–4 hodiny. Rastliny postriekajte čerstvým výluhom a dužinu zmiešajte s ornicou.

cesnaková infúzia

Čo sa osvedčilo vám?

Horčica

Ja som vyskúšala radu od sestry a fungovala bezchybne. A to musím povedať, že som ako prvú možnosť dala šancu zápalkám, ale to mi nezabralo. Rovnako sklamanie prišlo aj po použití spreju z obchodu. Stačilo vziať špáradlá, jednoducho ich namočiť do horčice a zapichnúť do kvetináčov. Kyslastá vôňa vábi mušky, avšak keď sadnú na paličku tak sa prilepia. Keď špáradlá uschnú, vymením ich za druhé. Vrelo odporúčam každému!

Petra K.

Banánové šupky

Šupky (5-6) jednoducho namočíme do vedra s dažďovou vodou a uložíme na balkón, alebo niekam von (neodporúčam v interiéri). Necháme máčať 4 dni a potom šupky z vody vyberieme. Do tohoto kúpeľa potom namočíme orchideu (jednoducho vyberieme z črepníka a až po listy namočíme do vody). Necháme kúpať celý deň, potom jednoducho odkvapkáme a vložíme do čistého črepníka. S muškami máte pokoj a čo je najlepšie, ak opakujete túto procedúru aspoň raz za mesiac, kvetinku omladíte, bude krajšia, silnejšia a vyženia aj nové korene. O bujarom kvitnutí ani nehovorím. :-)

Janka H.

Popol z tabaku (odpad z popolníkov)

Popol z cigariet – posypať ním hlinu… overené, funguje… skúšala som aj nejaký sprej, ktorý zabíja mušky a neškodí rastlinám, prvýkrát pomohol, druhýkrát to bolo tým potvorám jedno…ale cigaretový popol skutočne neznášajú.

Sisa

Ocot a popol z krbu

Mne výborne pomohol drevený popol. Použila som drevný popol, o ktorom som sa dočítala na internete a zabralo to. Stačí popol zapracovať do zeminy z vrchu mušky zmiznú.Kým boli rastliny vonku, používala som postrek voda s octom v pomere asi 1 dcl octu do 1 litra vody priamo na listy.

Jadrové mydlo

Mne na tie mršky pmohla mydlová voda- nechať od večera do rána vylúhovať obyčajné jadrové mydlo na pranie -ak je možné, tak hnedé, ale pomôže aj biele. S výluhom poliať, prípadne aj postriekať zem a rastliny. Pomáha to aj na molice.

Majka C.

Paprika a kávová usadenina

Pravidelne  rastlinky  rosím postrekom z vody a mletej štipľavej papriky a do vrchnej časti zeminy v kvetináči pridávam „grunt“ z neosladenej kávy. Pred sadením a presádzaním dávam zeminu vždy presušiť do rúry. 

Elenka

Dnes najobľúbenejšie