Ako sa zbaviť mušiek na izbových rastlinách + jednoduchý test, ako ich odhaliť ešte pred vyliahnutím

Objavili sa v blízkosti vašich izbových rastlín drobné šedočierne mušky? Zbavte sa ich skôr, ako sa premnožia!

Izbové rastliny sú krásnym prírodným doplnkom do našich domácností. Okrem okrasnej funkcie tiež pomáhajú vyčistiť vzduch v interiéri a niektoré druhy dokonca bojujú proti nespavosti. Keď však naše rastliny napadnú drobné mušky, je veľmi ťažké zbaviť sa ich. Niekedy, keď máme pocit, že máme s malými potvorkami konečne pokoj, zvyknú sa opäť objaviť v plnej sile. Čo na ne skutočne funguje?

Prečo napadajú izbové rastliny?

9ZGL1ZQLPZ8LEZ5HVHKLAH2HAH2HBHMHYHXLAZILUZEH1H5HZR4LZR2H3HUHHRNHJH6HWZ6HZR5LRR

Najčastejšie sa v prípade izbových rastlín potýkame s drobnými čiernymi muškami, ktoré tiež môžeme poznať pod názvom „smutnice“. Objavujú sa vtedy, keď je vlhkosť zeminy v kvetináči vysoká – larvy týchto mušiek potrebujú vlhkú pôdu. Niekedy si larvy dokonca prinesieme domov priamo v substráte z obchodu. Larvy v pôde sa živia koreňovým systémom rastliny a predstavujú nebezpečenstvo najmä pre mladé sadenice. Dospelé mušky sa zdržiavajú v tesnej blízkosti rastliny, ktorá slúži ako ich potrava a miesto pre Ďalšie kladenie vajec.

Ako zistíte, ktoré rastliny sú napadnuté? Urobte jednoduchý test!

dscf2507

Larvy mušiek si môžete priniesť domov v substráte z obchodu a určitý čas ich vôbec nemusíte zaznamenať. Aby ste odhalili ich prítomnosť v pôde, použite jednoduchý test. Rozkrojte surový zemiak a jednotlivé kúsky zapichnite do pôdy v črepníku a nechajte pôsobiť 48 hodín. Škrob v zemiaku pritiahne larvy mušiek a ho z pôdy vyberiete, môžete ho vidieť na jeho povrchu. Táto metóda vám pomôže problém odhaliť, ale kvôli vysokej koncentrácií lariev v pôde, nestačí zemiak na ich úplné odstránenie.

Vysušte pôdu

Kedže je pre tieto mušky životne dôležitá vlhká pôda, najrýchlejším spôsobom, ako sa ich zbaviť je pôdu vysušiť. Nejakú dobu preto nalievajte vodu len do misky a nie priamo do pôdy. Keď pôda zaschne, zmiznú aj mušky.

...

Rady gazdiniek

Veľmi dobrým pomocníkom je aj aromatický cesnak, ktoré zapichnete do zeminy, ale dokonca krbové zápalky zapichnuté v zemine – zápalky zapichnite hlavičkou dole – obsah chlorečnanu draselného a síry mušky spoľahlivo vyženie. Dokonca môže pomôcť aj drevený popol primiešaný do zeminy.

Overenou metódou je tiež pokryť vrstvu substrátu vrstvou kremičitého piesku (hrúbka niekoľko mm). Piesok zamedzí larvám v prísune vzduchu a dospelé mušky sa zároveň nedostanú k pôde.

Lapače mušiek

mce3134d9_smutnice_3-640x560

Na dospelé mušky je najúčinnejšou metódou hubenia používanie paličiek s lepivým povrchom, ktorý funguje rovnako ako mucholapky.

dscf2508

Skvelým lapačom mušiek je aj jablkový ocot. Nalejte ho do menších nádobiek a rozmiestnite v blízkosti rastliny. Mušky priťahuje vôňa octu a v tekutine sa utopia.