Ostatné postupy mi vydržali maximálne mesiac, toto celú sezónu: Najlepšia rada, ako sa zbaviť mravcov doma aj v záhrade!

Objavujú sa vám každý rok v dome a na záhrade mravce? Takto sa ich môžete zbaviť.

Objavujú sa vám každý rok v dome mravce? Verte, že to nehovorí vôbec nič o tom, ako máte doma čisto. Mravcom sa páči hlavne v medzerách alebo za dreveným obložením stien, kde zakladajú veľké kolónie. Problém je v tom, že si ich zo začiatku ani nemusíte všimnúť, pretože vás začnú obťažovať až tak po 2-3 rokoch po založení hniezda. V našom obydlí v tú dobu už majú vybudovanú celú spleť ciest a nie sú výnimkou ani cestičky pod dlaždicami. Všetky mieria za potravou, teda do špajze a kuchyne. Ak ich teda u vás doma uvidíte, neváhajte a začnite konať.

Ako sa zbaviť mravcov doma?

Návody a babské recepty na zničenie mravcov môžu byť účinné tak niekoľko hodín. Ak sa chcete mravcov zbaviť úplne, je potrebné zničiť kráľovnú. A to sa dá zmesou Boraxu s cukrom.

Čo je to Borax

Borax – E285 čiže tetraboritan sodný. Najmä vďaka bóru má protiplesňové a repelentný účinky. Je to spravidla jemný biely kryštalický prášok, ktorý sa ľahko rozpustné vo vode.
Kedysi sa hojne používal v potravinárstve, podľa nových výskumov sa už väčšinou používať nesmie, ale nájsť ho môžeme napr. V niektorých vitamínových doplnkoch. Pre záhradkárov je však vynikajúcim pomocníkom.

Urobte si vlastný insekticíd – zničí mravce natrvalo!

Cukor s Boraxom

Potrebujeme: 1 šálku cukor + 1 lyžičku bóraxu 1/2 šálky vriacej vody.
Rozmiešame, necháme vychladnúť a dáme napríklad na viečka od zaváranín. Riešením je aj namočený kúsok vaty, ktorý položíme na misku. Ak máte domáce zvieratá, priklopte to tak, aby sa k tomu dostali mravce, ale nie mačky či psy. Trebárs uzatvárateľný téglik, do ktorého urobíme otvory. Nástrahu je potreba dať najlepšie na mravčie chodníky, aby ju mravce ľahko našli. Čím bližšie sa dostanete k miestu, kde majú pravdepodobné hniezdo, tým lepšie. Borax pôsobí pomaly a mravce nástrahu stihnú doniesť až do mraveniska, kde si na ňu pochutnajú aj ostatných.

Skvelý výsledok má aj zmes z jablčného octu a vody – 1/1. Stačí miesta kadiaľ chodí občas postriekať a mravce sa nejaký čas na to miesto nevráti.

Mravce na záhrade

Mravca nik nevíta ani na záhrade, pretože kôpky, ktoré vytvárajú v tráve a na záhonoch môžu mať niekedy celkom veľké rozmery. Ďalšie ich nepríjemnú schopností je ich farmárčenie. Nespoliehajú sa len na vašu úrodu či na korienky krásne založeného trávnika, púšťajú sa aj do chovu vošiek. Vynášajú treba vysoko do korún stromov, kde sa voškám darí a mravce potom žnú sladký „med“, ktorý vošky vylučujú.

Čo s nimi?

Aj tu môžete použiť cukor s boraxom a jednoducho ráno pohádzať po záhrade namočené vatové tampóny (ak nemáte na záhrade psíka alebo mačku). O pomoc je možné ale požiadať aj prírodu. Na záhonoch sú skvelé aksamietnice, chryzantémy, margarétky, rimbaba.

Na trhu je ani niekoľko prírodných VÝROBKOV, v prípade, že nechcete investovať do nákupu chemických prostriedkov:
Spinosad – prírodný produkt získaný fermentačný činností baktérie Saccharopolyspora spinosa. Spinosad má podobu gélu a umiestňuje sa do zakrytých misiek, odkiaľ ju mravce odnášajú do svojho hniezda. Na slnku stráca účinok a preto dávame návnadu niekde do tieňa (pod list). Nesmie síce prísť do kontaktu s jedlom, ale nehrozí žiadna otrava, keď ju deti náhodou olízať.
Prostriedok je výborný nielen na mravce, ale aj na larvy a vajíčka ďalších škodcov, na vošky, obaľovača, motýle, pričom neškodí užitočnému hmyzu, ako sú lienky pod.

Ďalej je na trhu pyretroid – látka získaná z margarétky ružovej a rovnako ako spinosad nezaťažuje prírodu chemikáliami.

Dnes najobľúbenejšie