Ako sa zbaviť hmyzu zdravo a bez chemikálií

Komáre. Všetci s nimi máme svoju skúsenosť. Nepríjemné štípance a večné hádky o tom, kto nezatvoril večer okno. Nič nedokáže pokaziť leto tak, ako otravný hmyz. Našťastie poznáme mnoho spôsobov ako sa mu v našich domácnostiach vyhnúť. V tomto článku sa dočítate o niektorých z nich.

Udržujte čistotu

Je pravidlom, že v domácnosť, v ktorej sa nedbá na poriadok, sa stáva útočiskom pre hmyz.  Osvojte si pár nenáročných zvykov, ktoré eliminujú množstvo týchto malých škodcov.

Možno sa to nezdá, no zvyšky jedla v umývadle, sa stávaju silným lákadlom, najmä pre mäsiarky obyčajné. Jediným riešením je dbať na čistenie odtokového filtra a za každých okolností vyhadzovať prebytočné jedlo do koša.

Určite nám dáte za pravdu, že mušky svojou prítomnosťou znehodnocujú prostredie celej kuchyne. Preto je dobré potraviny po použití hneď odkladať do uzatvárateľných nádob alebo do chladničky. Taktiež dôkladné čistenie kuchynskej linky od pokvapkaných škvŕn dokáže spraviť veľký rozdiel.

Potom už ostáva len pár základných odporúčaní, ako je pravidelné vyhadzovanie odpadkov a vetranie len po tme. Keď tieto pravidlá dodržíte, nemusíte sa výskytu hmyzu obávať.

Siete proti hmyzu

Za posledné roky sa trend okenných sieťok masívne rožšíril a vy ste o nich určite počuli tiež. Čo však možno neviete, je množstvo výhod, ktoré tieto sieťky prinášajú. Nielenže zabraňujú hmyzu vniknúť do interiéru, istý typ znemožňuje aj prenikaniu peľu a prachu. Taktiež existujú sieťky, ktoré neprepúšťajú teplo, no zabezpečujú prienik denného svetla.

Vašou jedinou úlohou pri používaní sieťok je zvyknúť si. A taktiež celá vaša domácnosť. Najčastejší problém pri sieťkach na dverách je práve zabúdanie že existujú.

...

Ak máte domácich miláčikov, taktiež riskujete časté pretrhnutie. Práve kvôli tomu si môžete zabezpečiť sieťku zo silnejšieho materiálu PetScreen. Už len vybrať farbu a firmu, čo ich nainštaluje a prvotriednu ochranu pred hmyzom máte zaručenú.

Bledé oblečenie

Ide síce o menej známy fakt, no komáre priťahuje tmavé oblečenie. Znie to vymyslene, no je to naozaj tak. Komáre majú vyvinuté senzory, vďaka ktorým sú priťahované na teplé objekty. Keďže čierna farba slnečné svetlo absorbuje, stáva sa tak neodolatelným lákadlom.

Na druhej strane, oblečenie vo svetlých farbách svetlo odráža. Nezahrejete sa a komáre vás oblúkom obídu. Preto keď si najbližšie budete vyberať nové kúsky do svojho šatníka, orientujte sa skôr na bledé tóny. Ak to nezaberie, aspoň si oživíte svoj bežný outfit.

Pozor na pivo

Je leto, horúčava a vy sa neustále potíte. Radi by ste smäd zahnali dobrým vychladeným pivom? Ak ste sa v podobnej situácií niekedy ocitli, stali ste ideálnym cieľom pre komárov.

Ako podľa výskumov dobre vieme, komáre reagujú na chemické procesy odohrávajúce sa na koži. Pri potení vylučujeme z tela kyselinu mliečnu, ktorá v kombinácií s vôňou piva z vás vytvára perfektnú korisť. Možno pivkárov sklameme, no pohár vody s citrónom, vás osvieži a ochráni omnoho viac.

Aké vône komáre neznášajú?

Na záver ešte pár vôni, ktorými komáre rýchlo odlákate. Pokiaľ nemáte sami alergickú reakciu, alebo vám aróma neprekáža, vystavte sa jej čo najviac.

  • Levanduľa: nie je to žiadna novinka, keďže levanduľové vrecúška sú veľkým hitom proti moliam pri bielizni. V Kaufland letáku platnom od štvrtka môžete aktuálne nájsť produkty z levandule za akciovú cenu. Máme pre vás aj jeden tip: Pridajte sušenú levanduľu do obývačky alebo vyskúšajte levanduľovú aviváž a pravdepodobne sa vám vyhnú aj komáre.
  • Citróny. Komáre vo všeobecnoti neznášajú kyslé vône. Položte si do misky vedľa seba nakrájaný citrón, alebo naneste pár kvapiek na oblečenie a komáre o vás zaručene stratia záujem.
  • Dym. Kyslosť a zápach nie je pre komáre atraktívná.

Špeciálny tip na záver: Zapáľte si vedľa seba vonnú sviečku, alebo inú formu ohňa. Či už ide o zhasnutý oheň po opekačke, alebo zapálený kúsok kartónu v ohnisku, mali by ste mať štípancov o čosi menej.

Foto: unsplash