Toto si určite uložte, ak trpíte bolesťami chrbta: Najlepšie prírodné spôsoby, ako sa ich zbaviť!

Viac ako polovica dospelej populácie trpí bolesťami chrbta, pričom príčinou je vo väčšine prípadov nesprávny životný štýl a zlé držanie tela.

Viac ako polovica dospelej populácie trpí bolesťami chrbta, pričom príčinou je vo väčšine prípadov nesprávny životný štýl a zlé držanie tela. Bolesť môže vystreľovať v krížovej oblasti, medzi lopatkami, alebo ju spôsobuje stuhnutá šija a krk. Ak sa tento zdravotný problém týka aj vás, poradíme vám účinné prírodné spôsoby, ktoré pomôžu zlepšiť váš stav.

Bolesť sedacieho nervu

Sedací nerv je najdlhší nerv v ľudskom tele. Špecialisti charakterizujú ischias ako symptóm a nie poruchu samu o sebe. Vyžarujúca bolesť signalizuje ďalší problém, ako napríklad hernia disku. V závislosti od príčiny, bolesť spôsobená akútnou ischémiou zmizne sama o sebe za niekoľko mesiacov, na rozdiel od závažnej ischémie, ktorá si vyžaduje liečbu. Zároveň môže liečba znížiť intenzitu bolesti.

Prírodná podporná liečba

Teplé alebo studené obklady – Môžete začať horúcimi obkladmi a končiť studenými obkladmi. Umiestnite horúci alebo studený obklad na miesto, kde pociťujete bolesť, každých 15 – 20 hodín. Nepoužívajte studené obklady, ak máte problém s cirkuláciou.

Kurkuma – Je veľmi vhodná na liečenie bolesti spôsobenej ischiasom. Vďaka jej protizápalovým vlastnostiam a vďaka zložke nazývanej kurkumín, ktorá zmierňuje bolesť a zápal. Pridajte lyžičku kurkumy do šálky mlieka, môžete pridať trochu škorice a potom uvarte. Oslaďte nápoj medom a konzumujte raz denne. Varovanie: kurkuma nie je vhodná pre ľudí, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi a pre diabetikov. 

...

Prvá pomoc pri zacviknutom sedacom nerve – pomôže tenisová loptička

Fyzioterapeutka ukáže, ako pomocou loptičky uvoľniť zacviknutý nerv. Pri tomto cvičení budete potrebovať tenisovú loptičku. Vezmite si loptičku a ležte na nej s tým, že ju umiestníte pod zadok. Jemne sa presúvajte, aby ste loptičkou našli boľavé miesto. Potom, čo ho nájdete, môžete naň tlačiť opatrne po dobu 30-60 sekúnd a následne uvolnite. Rolujte loptičku hore a dole v tejto oblasti. Potom prejdite k ďalšiemu bolestivému bodu. Vyhnite sa oblasti chrbtice a okamžite zastavte, ak dôjde k ostrým bolestiam. Tento postup opakujte 1-2 krát denne po dobu 5-10 minút.

https://youtu.be/6xr_1rXrbM0?t=180

Bolesti chrbta a stuhnutie

Masáž – Masáž môže zmierniť bolesť a uvoľniť celé telo. Pomáha najmä v prípade, ak je ischémia spôsobená svalovými kŕčmi. Masáž navyše stimuluje krvný obeh a aktivuje svaly. Môžete použiť akýkoľvek druh oleja na masáž 2 – 3-krát denne, až kým neuvidíte výsledky. Vyskúšajte aj tento uvoľňujúci olej:

Postup:

Pridajte 3 čajové lyžičky muškátového orechu do pohára sezamového oleja, zahrejte zmes a následne použite na masáž.

Účinná je najmä masáž, ktorá zahŕňa stimuláciu kľúčových bodov. Vyhnite sa však neodbornej masáži, ktorá by vám mohla skôr uškodiť a vyhľadajte skúseného maséra, či fyzioterapeuta.

Valeriána lekárska – Táto bylinka tíši bolesť, uvoľňuje kŕče a znižuje napätie svalov. Môžete užívať doplnky s výťažkom z tejto bylinky, alebo niekoľkokrát denne piť čaj, až kým nepocítite úľavu od bolesti.

Zázračný recept z kostihoja

Kostihoj lekársky (Symphytum officinale) – táto rastlina si v plnej miere zaslúži svoj názov. Je totiž skutočným elixírom z prírody na boľavé kosti, kĺby aj natrhnuté svaly.

Zasaďte ju raz a bude vám pomáhať roky: Táto rastlina je zázrakom na reumu, kostné výrastky aj paradentózu, úľava príde už o 3 dni!

Vykopte koreň kostihoja, očistite od zeminy a ešte čerstvý ho len nakrájajte a naložte do alkoholu alebo do alpy či lesany. Nechajte 2 týždne lúhovať normálne pri izbovej teplote. Potom používajte na potieranie boľavých miest. Ak nemáte možnosť získať kostihoj, pýtajte si v lekárni maste alebo tinkúry s touto bylinkou.

Liečivý obklad z kostihoja

Obklad – Prášok z koreňa zmiešame s vodou a bravčovou masťou tak, aby nám vznikla konzistencia pasty. Nanesieme ju na gázu, priložíme na boľavé miesto a zakryjeme fóliou. Necháme pôsobiť cez noc.

1 minúta proti bolesti chrbtice

Výborné cvičenie proti bolesti a na spevnenie všetkých dôležitých svalov chrbtice.

1. Spevnenie a ponaťahovanie chrbtice

Týmto cvikom uvoľníte a zároveň  precvičíte spodnú časť chrbtice.

Metóda 1

Ako na to: Ľahnite si, nohy v kolenách pokrčte, ruky rozpažte a pomaly otáčajte hlavu na pravú stranu a pokrčené nohy tlačte k zemi na opačnú stranu. Ramená by sa mali stále dotýkať zeme a mali by byť bez pohybu. V tejto pozícii vydržte asi 1 minútu. Rovnaký postup zopakujte aj na druhú stranu. Opakujte  4x.

Metóda 2

Ako na to: Ľahnite si, pravú nohu vystrite a ľavú ohnite v kolene.  Ľavú nohu tlačte dovnútra, teda za pravú nohu a hlavu naopak von, teda doľava. Ramená by mali byt zafixované a bez pohybu. Opakujte 20 x na každú stranu.

Metóda 3

Ako na to: Ľahnite si, ruky dajte za hlavu, nohy zdvihnite do vzduchu a pomaly vytáčajte hlavu do jednej strany, zatiaľ čo opačnú nohu pokrčíte v kolene. Zopakujte 10x na každú stranu.

Metóda 1

Ako na to: Kľaknite si a ruky položte na zem. Zhlboka dýchajte. Urobte mačací chrbát a v tejto pozícii vydržte 15-30 sekúnd. Následne ohnite chrbát aj opačne, t.j.  smerom k podlahe. Každú pozíciu opakuje minimálne 2x.

Metóda 2

Ako na to: Zo základnej pozície vystrite pravú ruku a ľavú nohu. Potom naopak. Pomalým tempom zopakujte 10x na každú stranu.

3. Posilnenie bedrovej chrbtice

Metóda 1

Ako na to: Ľahnite si a dýchajte. Pri výdychu zdvihnite ramená a hrudník. Zopakujte 10x.